Wycofanie akcji spółki publicznej w upadłości z mocy prawa z obrotu na rynku regulowanym nie skutkuje równocześnie zniesieniem dematerializacji tych akcji.
W konsekwencji spółka przestaje podlegać obowiązkom wynikającym z Ustawy o ofercie publicznej, natomiast nadal pozostaje spółką publiczną, dla której zastosowanie mają właściwe przepisy KSH, dotyczące między innymi sposobu zwoływania walnego zgromadzenia i rejestracji w nim uczestnictwa.
Zniesienie dematerializacji akcji może nastąpić po złożeniu stosownego wniosku do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych przez zarząd spółki publicznej. Zniesienie dematerializacji, czyli wyrejestrowanie akcji z kont ewidencyjnych w Krajowym Depozycie następuje w związku z rozwiązaniem z emitentem umowy o rejestrację tych akcji.
Dodatkowo od niedawna Krajowy Depozyt Papierów Wartościowy został uprawniony do rozwiązania umowy o rejestrację akcji w drodze jednostronnego oświadczenia woli złożonego emitentowi, w przypadku którego upłynęło 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości lub postanowienia o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości ze względu na to, że majątek spółki nie wystarcza lub wystarcza jedynie na zaspokojenie kosztów postępowania.