Konieczność ogłoszenia wezwania powstaje w przypadkach nabycia w krótkim czasie znacznych pakietów akcji, a także przekroczenia określonego w ustawie progu ogólnej liczby głosów.
Przepisy prawa przewidują zarówno wezwania uprzednie jak i następcze na akcje spółki publicznej związane z przekroczeniem progów 33% lub 66% ogólnej liczby głosów.
Uprzednie ogłoszenie wezwania na sprzedaż akcji jest warunkiem koniecznym do przekroczenia progu 33 % ogólnej liczby głosów oraz progu 66 % liczby głosów. W tym pierwszym przypadku wezwanie musi dotyczyć zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji tej spółki w liczbie zapewniającej osiągnięcie 66 % ogólnej liczby głosów, a w drugim – wszystkich pozostałych akcji tej spółki.
Jeśli natomiast przekroczenie progu 33 % lub 66 % ogólnej liczby głosów nastąpiło w wyniku pośredniego nabycia akcji, objęcia akcji nowej emisji, nabycia akcji w wyniku oferty publicznej lub w ramach wnoszenia ich do spółki jako wkładu niepieniężnego, połączenia lub podziału spółki, w wyniku zmiany statutu spółki, wygaśnięcia uprzywilejowania akcji lub zajścia innego niż czynność prawna zdarzenia prawnego, akcjonariusz, który pośrednio nabył akcje, zobowiązany jest w ciągu trzech miesięcy albo do zmniejszenia udziału poniżej określonego progu, albo do ogłoszenia wymaganego wezwania - jest to tzw. wezwanie następcze.
Od powyższych zasad istnieją również inne wyjątki wymienione w "Ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych".
Zobacz też: W jakich przypadkach wyłączone są obowiązki ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji spółki publicznej?