Chat with us, powered by LiveChat

Czy można odliczyć od dochodów stratę z akcji spółki, w przypadku której ogłoszono upadłość i której akcje zostały wycofane z obrotu?

Sam fakt upadłości spółki i wycofania papierów wartościowych z obrotu nie stanowi podstawy do rozliczenia straty w wysokości kwoty przeznaczonej przez inwestora na zakup jej udziałów.

 
Warunkiem kwalifikacji poniesionego wydatku na nabycie akcji jako kosztu uzyskania przychodu jest wystąpienie przychodu z odpłatnego ich zbycia. Wówczas, jeżeli koszty nabycia tych akcji przekraczałyby przychód uzyskany z ich sprzedaży, to wystąpiłaby strata możliwa do odliczenia przez akcjonariusza.

W praktyce akcje upadłej spółki najlepiej sprzedać, chociażby za cenę 1 grosza. Ważne jest jednak, aby transakcja była odpłatna. Darowizna bowiem nie jest odpłatnym zbyciem, w konsekwencji nie występuje przychód, a przez to wydatek na nabycie akcji nie może zostać zakwalifikowany jako koszt podatkowy (nie ma przychodu, a więc nie ma też kosztu jego uzyskania).

Wykluczenie akcji z notowań na giełdzie w wyniku ogłoszenia upadłości przez spółkę nie oznacza, że wcale nie można dokonywać nimi obrotu. Akcje sprzedawać i nabywać można w drodze umów cywilnoprawnych. Jeżeli akcje pozostały zdematerializowane (są nadal zapisane na rachunku maklerskim), wówczas przeniesienie praw własności następuje z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie