Inwestorzy dokonując transakcji papierami wartościowymi wykorzystują często informacje pozyskane z zakupionej literatury fachowej czy prasy. Czy wydatki na te materiały mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, co do zasady, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym, natomiast kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W przypadku kapitałów pieniężnych (w tym kupna akcji) wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie uzyskania jakiegokolwiek przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Podkreślić należy jednak, iż warunkiem koniecznym uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest jego związek przyczynowo-skutkowy z uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych wydatków poniesionych na zakup literatury czy prenumaratę prasy nie jest możliwe. Zgodnie z interpretacją organów podatkowych, wydatki te nie pozostają bowiem w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym przychodem z obrotu papierami wartościowymi. Służą one bezspornie podniesieniu ogólnego poziomu wiedzy inwestora, jednak nie uzyskaniu przychodu z konkretnej transakcji.
Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane będą natomiast wyłącznie koszty bez których przeniesienie własności udziałów nie będzie możliwe.