Chat with us, powered by LiveChat

KOV po I półroczu – potrojenie produkcji i zapowiedź dalszych wzrostów

Czat  

Zapis czata z Jakubem Korczakiem, Wiceprezesem KOV ds. Relacji Inwestorskich

z dnia 27 sierpnia 2012r.

 

Temat czata: „KOV po I półroczu – potrojenie produkcji i zapowiedź dalszych wzrostów”


 

 Jakub Korczak

Jakub Korczak,
Wiceprezes Kulczyk Oil Ventures

Jakub Korczak, Wiceprezes KOV ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej

 

  • posiada ponad 15-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, finansach i prowadzeniu relacji ze środowiskiem inwestorów,
  • pełnił funkcję CFO oraz członka zarządu Banku Pocztowego S.A. (2009–2010). Wcześniej, w BRE Banku odpowiadał za koordynację strategii i zajmował stanowisko dyrektora ds. relacji inwestorskich (2005–2009), a w Unicredit CA-IB pracował jako współzarządzający analizami sektora bankowego w regionie EMEA (2000–2005),
  • w 1997 roku ukończył studia z rachunkowości i zarządzania finansowego na Uniwersytecie Łódzkim, a w 2008 roku podyplomowe studia dla wyższej kadry kierowniczej (AMP) na IESE Business School w Barcelonie.

 

Kulczyk Oil Ventures


KOV jest międzynarodową spółką działającą w sektorze poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w skład którego wchodzą zarówno projekty na etapie rozpoznania i zagospodarowania złóż, jak i przedsięwzięcia o istotnym potencjale poszukiwawczym.
Od 25 maja 2010 roku akcje Kulczyk Oil Ventures są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem KOV jest Kulczyk Investments S.A., posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

Podstawowe aktywa Spółki to:

 

  • udziały w pięciu eksploatowanych polach gazowych na Ukrainie (licencje produkcyjne: Makiejewskoje, Olgowskoje, Wiergunskoje oraz licencje poszukiwawcze: Krutogorowskoje i Północne Makiejewskoje)
  • lądowe obszary koncesyjne w Brunei
  • udziały w ogromnym lądowym bloku poszukiwawczym na terytorium Syrii


Rezerwy i zasoby:

 

  • Potwierdzone ogółem (1P) 22.02 Bcfe lub 3.7 MMboe
  • Potwierdzone i prawdopodobne ogółem (2P) 31.63 Bcfe lub 5.27 MMboe
  • Potwierdzone, prawdopodobne i możliwe ogółem (3P) 41.7 Bcfe lub 6.95 MMboe
  • Zasoby warunkowe (2C) 60.76 Bcfe lub 10.13 MMboe
  • Zasoby perspektywiczne (P50) 77.64 Bcfe lub 12.94 MMboe
  • Wartość bieżąca netto (Net Present Value) rezerw 3P wynosi 213,4 mln USD.


Podsumowanie I półrocza Kulczyk Oil Ventures:

  • Kolejny kwartał zysku brutto: W pierwszym półroczu 2012 roku KOV wypracował zysk brutto na poziomie 8,8 mln USD w porównaniu do straty na poziomie 4,9 mln USD w pierwszym, półroczu 2011 roku;
  • Dodatnie przepływy: Przepływy Spółki z działalności operacyjnej netto wyniosły 18,7 mln USD w porównaniu do 0,5 mln USD za I półrocze 2011 r.
  • Potrojenie produkcji 2012/2011: Po sześciu miesiącach 2012 r. produkcja gazu ziemnego wzrosła do ponad 566,3 tys. metrów sześc. gazu dziennie, co oznacza potrojenie w porównaniu ze średnią produkcją uzyskaną za pierwsze sześć miesięcy 2011 r.
  • Łączna średnia produkcja ekwiwalentu gazu wyniosła 15 mln stóp sześciennych dziennie („MMcfe/d”), co oznacza wzrost o 200 proc. w porównaniu do I połowy 2011 r.;
  • Zwiększenie potencjału produkcyjnego – perspektywa dla kolejnych zysków: W I półroczu KOV dokonał konwersji licencji Olgowskoje i Makiejewskoje z 5-letnich licencji poszukiwawczych w 20-letnie koncesje produkcyjne. Odwierty O-12 i O-18 zostały podłączone do komercyjnej produkcji; Odwierty O-6 i O-8, poddane stymulacji szczelinowaniem w końcu 2011 r., rozpoczęły komercyjną produkcję;

 

Moderator: Serdecznie witamy na spotkaniu z Jakubem Korczakiem, wiceprezesem KOV ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektorem Operacji ds. Europy Środkowo-Wschodniej. Przez najbliższą godzinę będziemy odpowiadać na Państwa pytania dotyczące wyników Spółki za I półrocze 2012 r. oraz bieżącej działalności KOV. Zapraszamy!

 

 

rabbit: Gratuluję dobrego pomysłu.

 

Jakub Korczak: Dziękuję za to dobre słowo na początek.

 

 

BlackCat: Kiedy KOV zacznie przynosić zyski?

 

Jakub Korczak: Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Zawsze podkreślaliśmy, że inwestycja w spółki poszukiwawczo-wydobywcze, takie jak KOV to inwestycja długoterminowa, obliczona na kilka lat i wiążąca się z wysokim ryzykiem, ale też, w przypadku sukcesu, wysoka stopą zwrotu. Proces generowania wartości w takich spółkach wynosi od 5 do nawet 7 lat. Dlatego KOV buduje portfel swoich aktywów w taki sposób, aby dywersyfikować ryzyko, tak geograficznie, jak i ze względu na zaawansowanie prac. Projekt na Ukrainie finansuje się sam, generuje zysk i bieżący cash-flow. To bardzo zaawansowana inwestycja. Z kolei w Brunei trwają przygotowania do programu wierceń zaplanowanego na przełom roku. Tutaj czeka nas jeszcze dużo pracy, zanim zobaczymy zyski. Ale tak, jak już mówiliśmy, to biznes dla cierpliwych. Gwoli ścisłości, z punktu widzenia księgowego KOV od dwóch kwartałów notuje zyski.

 

 

qwer: Czy KOV będzie obecne na London Investor Show, które odbędzie sie 26 października w London Olympia?

 

Jakub Korczak: Niestety, ze względu na inne zobowiązania, w tym roku musieliśmy zrezygnować z udziału w tym wydarzeniu jako spółka. Natomiast osobiście będę obecny na tej imprezie.

 

 

residentdevil: Czy KOV planuje w najbliższym czasie jakieś przejęcia?

 

Jakub Korczak: Uważamy, że na obecnym etapie projekt na Ukrainie jest sukcesem. Pamiętajmy, że jako spółka poszukiwawczo-wydobywcza, aktywna na międzynarodowym rynku ropy i gazu, bezustannie przyglądamy się nowym możliwościom inwestycyjnym. Ze względu na ogromny sukces projektów na Ukrainie, patrzymy głównie na aktywa leżące po sąsiedzku, w Centralnej i Wschodniej Europie, ale nie wykluczamy także innych kierunków ekspansji. Dzisiaj Ukraina jest dojrzałym projektem produkcyjnym, finansuje się sama i przynosi dochody. Udowodniliśmy rynkowi, że potrafimy skutecznie zwiększać wartość naszych inwestycji. Mogę więc powiedzieć, że interesują nas podobne projekty, o istotnym potencjale produkcyjnym, w których KOV mógłby wykorzystywać swoje doświadczenie i know-how zdobyty na Ukrainie. Projekty, w których możemy intensyfikować działania, przyspieszając znacząco ich rozwój. Mówiąc jednak o najbliższym czasie, mamy takie plany i zamiary, jak tylko podejmiemy wiążące decyzje, poinformujemy rynek o szczegółach.

 

 

sportowiec: Dlaczego KOV dąży do wejścia na londyński rynek AIM?

 

Jakub Korczak: Wielokrotnie powtarzaliśmy, że naszym celem jest notowanie spółki na AIM, pośród innych spółek poszukiwawczo-wydobywczych. Zapewni nam to wycenę profesjonalnego rynku inwestorów i umożliwi dostęp do najlepszych ekspertów i analityków sektora oil & gas. Dzisiaj jesteśmy technicznie przygotowani do debiutu, czekamy na najbardziej optymalny moment. Dzisiaj jednak sytuacja na rynkach finansowych nie jest stabilna, dlatego cierpliwie czekamy na poprawę warunków.

 

 

rabbit: Czy wszystkie odwierty które na dzisiaj są wywiercone tzn. O-14 :( M-20, NM-1 oraz druga strefa z M-21 zostaną podłączone do końca 2012 roku? Czy przepompownia dla pola NM jest już w trakcie budowy? Ile odwiertów do końca 2012 roku planuje podłączyć do produkcji KUBGAS?

 

Jakub Korczak: Podłączenie odwiertów uzależnione jest od wyników kolejnych etapów prac, w tym testowania przepływów. Jeśli chodzi o przepompownię, projekt i dokumentacja techniczna są gotowe. Ostateczna decyzja o jej budowie uzależniona jest od wyników prac testowych.

 

 

rabbit: Czy zasoby ropy naftowej w Bloku L w Brunei wszystkich kategorii według kierownictwa KOV mogą przekroczyć 1 mld bbl??

 

Jakub Korczak: Zgodnie z raportem RPS Energy, zasoby perspektywiczne w Bloku L, w kategorii high estimate wynoszą 399 MMboe. Dodatkowo, dla jednego z obszarów poszukiwawczych w tym bloku przypisano zasoby warunkowe w wysokości 60.000 baryłek ropy (netto dla KOV). [odpowiedź udzielona po zakończeniu czatu]

 

 

rabbit: Czy KOV bierze pod uwagę możliwość wynajęcia wiertni do prac w Bloku L właśnie na Ukrainie? Mogło by to obniżyć koszty.

 

Jakub Korczak: Niestety, koszty transportu wiertni z Ukrainy do Brunei z pewnością przekreśliłyby opłacalność takiego przedsięwzięcia.

 

 

rabbit: Jaki jest podział zysków z wydobycia węglowodorów w Brunei tzn. ropa i gaz. Ile procent z przychodów to należności koncesyjne?

 

Jakub Korczak: Jest to dosyć złożony schemat i składa się z wielu elementów, dlatego zapraszam do zapoznania się z ze schematem na stronie 144 Prospektu Emisyjnego KOV.

 

 

Sobek: Witam, zgoda na prace w Bloku M w Brunei upływa dzisiaj tj. 27 sierpnia 2012. Czy macie przedłużenie tej koncesji ?

 

Jakub Korczak: Operator w tym bloku złożył wniosek o przedłużenie II etapu poszukiwawczego, czekamy na decyzję regulatora. Jak tylko otrzymamy istotne informacje, natychmiast poinformujemy o tym rynek.

 

 

rabbit: Czy KOV bierze pod uwagę taki wariant, że debiut w Londynie to okazja do pozyskania dodatkowych pieniędzy na 9% udział w OML-42 i z taką propozycją wyjdzie do inwestorów na AIM?

 

Jakub Korczak: Nie komentujemy możliwych equity story i ewentualnych planów KOV, które mogłyby być przedstawiane inwestorom na AIM.

 

 

santa: Proszę scharakteryzować pozycję kosztową „odpisy umorzeniowe i amortyzacja” i wyjaśnić jej ponadprzeciętną wartość w pierwszym półroczu 2012 r. (11,1 mln USD).

 

Jakub Korczak: Najważniejszym elementem składowym tej pozycji są odpisy umorzeniowe wartości koncesji produkcyjnych, które są rezultatem szacowanego okresu zużywania się złóż. Wyższe kwoty odpisów w bieżącym roku wynikają z przejściowo niższego oszacowania potencjału pola Olgowskoje przez RPS. Naszym zdaniem potencjał pola jest znacznie większy. Jednak zgodnie z MSR musieliśmy skrócić okres amortyzacji.

 

 

rabbit: Czy coś się stało w spółce że Erste Group obniża rekomendację dla Kulczyk Oil Ventures do "sprzedaj" z 1.7 do 1.2 PLN. Czy można prosić o komentarz?

 

Jakub Korczak: Standardem rynkowym jest, że nie komentujemy raportów analitycznych niezależnych brokerów.

 

 

rabbit: W jednej z wypowiedzi powiedział pan, że zasoby na Ukrainie na 5 koncesjach to ok 20 mld m3. W prezentacjach różnica między szacunkami RSP a KOV jest znaczna. Jakie zasoby (wszystkich kategorii) mogą znajdować się na pięciu koncesjach KUBGAS według szacunków kierownictwa KOV?

 

Jakub Korczak: Szacunki niezależnych ekspertów są zawsze bardzo zachowawcze. Dlatego dla pokazania pełnego potencjału poszczególnych odwiertów pokazujemy szacunki naszych geologów. Jednocześnie zastrzegamy, że jedynym pełnym oszacowaniem potencjału pola jest oficjalny raport RPS. Szacunki KOV dotyczą poszczególnych odwiertów.

 

 

Kovu: Jak ocenia Pan kondycję finansową spółki ? Czy spółka ma w planach kolejne zaciąganie kredytów ?

 

Jakub Korczak: KOV rozwija się zgodnie z planem, spółka jest w stabilnej sytuacji finansowej. Zgodnie z komunikatami, mamy zapewnione finansowanie do pierwszego kwartału 2013 roku. Na obecnym etapie nie poszukujemy dodatkowego finansowania.

 

 

Wojtek: Dzień dobry. Na kiedy przewidziane jest szczelinowanie O14?

 

Jakub Korczak: Harmonogram prac będzie aktualizowany podczas najbliższego posiedzenia komitetu operacyjnego KUB-Gas we wrześniu.

 

 

rabbit: Czy do końca roku KUBGAS planuje zakupić nową drugą wiertnię główną. Czy umowa na wynajęcie drugiej wiertni dotyczy tylko odwiertu M-16 czy jest możliwość po krótkiej współpracy z której KOV będzie zadowolony przedłużenie kontraktu?

 

Jakub Korczak: Obecnie wynajmujemy drugą wiertnię do wykonywania odwiertu M-16 i dalsze decyzje są uzależnione od wyników prac.

 

 

zabapinkfloyd: Czy macie jakieś pomysły inwestycyjne związane z Polską ?

 

Jakub Korczak: Jako spółka poszukiwawczo-wydobywcza nieustannie oceniamy różnego rodzaju projekty, natomiast wybór właściwych koncesji jest w dużej mierze uzależniony od opinii naszych specjalistów od geologii i finansów. Polskie projekty, jak wszystkie inne, również podlegają naszym starannym ocenom, a jaki będzie tego efekt… zobaczymy.

 

 

adam: Analizując zysk za Q2 z Q1. Rośnie wydobycie, a nie idą za tym proporcjonalnie zyski. Dlaczego?

 

Jakub Korczak: Jest to związane bezpośrednio z intensyfikacją prac poszukiwawczych na Ukrainie co przejściowo wiąże się z wyższym poziomem kosztów. Liczę jednak, że w przyszłości będzie to miało przełożenie na zwiększoną produkcję i przychody.

 

 

gazownik: Jak będzie kształtowała się cena gazu na Ukrainie w drugiej połowie br.?

 

Jakub Korczak: W III kwartale cena gazu wyniesie 432 USD za 1000 m sześciennych. W drugim kwartale wynosiła ona 425 USD. To oczywiście benchmark rynkowy.

 

 

Marcin_78: Czy spółka ma plan awaryjny zabezpieczenia swoich aktywów w Syrii na wypadek interwencji militarnej wojsk międzynarodowych? Jakiej wielkości nakłady inwestycyjne do tej pory zostały poniesione w tym kraju?

 

Jakub Korczak: Chyba wszyscy zdajemy sobie dzisiaj sprawę z tego, jak dramatyczna jest sytuacja w tym kraju. KOV zawiesiła wszelkie prace operacyjne, odwiert Itheria-1 dotarł jedynie do pierwszej z trzech stref potencjalnie zawierających węglowodory, na głębokości ok. 2000 m (planowana docelowa głębokość to 3200 m). Dzisiaj nie można określić możliwego terminu wznowienia prac. Podjęliśmy decyzję o dokonaniu odpisu księgowego na wartość całej dotychczasowej inwestycji w Syrii - ok. 8 mln USD. Liczymy, że w miarę stabilizowania się sytuacji w przyszłości zapis ten będzie mógł zostać odwrócony. Nadal bowiem jesteśmy przekonani, co do potencjału i wartości tego aktywa. Na dziś nasz odwiert został zabezpieczony.

 

 

tosz: Witam, wcześniej nie interesowałem się Państwa branżą. Proszę o informację czym różni się Państwa firma od Petrolinvestu?

 

Jakub Korczak: Cóż, nie komentujemy profilu innych firm. Jednak zapraszam do odwiedzenia forów inwestorskich, gdzie różnice zauważają nasi inwestorzy, a także dziennikarze różnych mediów.

 

 

ciekawy?:  Jaki poziom przychodów jest możliwy do osiągnięcia w 2013 roku?

 

Jakub Korczak: Jak wiadomo nie publikujemy prognoz finansowych.

 

 

invest: Czytamy, że zamierzacie wykonać trzy nowe odwierty, pogłębić lub zmodernizować od 6 do 8 odwiertów oraz zbudować rurociągi niezbędne do uruchomienia odwiertów. Jakie to są koszty dla Spółki?

 

Jakub Korczak: Tak jak informowaliśmy, nakłady inwestycyjne na prace na Ukrainie będą na poziomie podobnym, jak w pierwszym półroczu gdy, osiągnęły wartość około 20 mln USD.

 

 

Franc: Wiele kontrowersji wzbudziła wysokość oprocentowania pożyczki, jaką KOV otrzymał od KI (15%) - mógłby Pan uzasadnić tak wysoki procent?

 

Jakub Korczak: Finansowanie spółki odbywa się na warunkach rynkowych. Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są zawsze przedmiotem szczególnego badania audytorów obu firm, którzy gwarantują niezależną opinię dotyczącą tej pożyczki.

 

Moderator: Szanowni Państwo, niestety nasz czas dobiega już końca, serdecznie dziękujemy za wszystkie pytania. Już wkrótce zapis naszego czata będzie dostępny w archiwum SII. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do ich nadsyłania na adres relacje.inwestorskie@kulczykoil.com

Pozdrawiam. Jakub Korczak.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie