Chat with us, powered by LiveChat

Czy nowe władze zmienią spółkę? – relacja z NWZ Europejskiego Funduszu Hipotecznego

Skomentuj artykuł

Zwołane na dzień 3 września 2012 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie miało dotyczyć właściwie tylko jednej kwestii – zmian w składzie Rady Nadzorczej. Wobec dymisji wszystkich dotychczasowych członków Rady Nadzorczej konieczne stało się wybranie nowych.

 

Punkt porządku obrad dotyczący wyboru nowego składu Rady Nadzorczej sam w sobie nie dawał większej możliwości do dyskusji na temat sytuacji w Spółce. Mając jednak na uwadze, jak spore zaniepokojenie akcjonariuszy ona budzi, pozytywnie należy ocenić, iż w porządku obrad znalazł się punkt "sprawy różne". W tej części obrad akcjonariusze mieli możliwość zadawania pytań Zarządowi, który z kolei mógł przedstawić bardziej szczegółowo sytuację spółki. Podejście takie należy ocenić pozytywnie. Zarządy Spółek zawsze podczas obrad powinny znaleźć trochę czasu dla swoich akjonariuszy, aby mogli oni uzyskać nieco szczegółów o działalności spółki, w którą też przecież zainwestowali swoje pieniądze.

Dobrym zwyczajem korporacyjnym  powinno być umieszczanie zawsze w porządku obrad punktu umożliwiającego akcjonariuszom szerszą dyskusję z zarządem

SII pyta o skup akcji własnych


Wracając do meritum. Podczas obrad walnego zgromadzenia SII pytało Zarząd głównie o sprawy związane z nabywaniem akcji EFH przez podmioty zależne. Przypomnijmy, w okresie od 13 czerwca 2012 r. do 12 lipca 2012 r. nabyły one ponad 20 milionów akcji EFH co stanowi ponad 13% ogólnej liczby głosów. Akcje te zostały nabyte poza obrotem giełdowym po cenie 1 zł, podczas, gdy ich kurs wynosił wówczas od 32 do 42 groszy. Na kluczowe pytanie SII od kogo akcje te zostały nabyte zarząd nie chciał odpowiedzieć wyjaśniając, iż cała sprawa związana ze skupem akcji własnych jest przedmiotem trwającego obecnie w Spółce audytu prawnego i do czasu jego zakończenia Zarząd chciałby się powstrzymać z kategorycznymi wnioskami. W tym miejscu warto dodać, że Zarząd wyjaśnił, iż zdaje sobie sprawę, iż sprawa ta wymaga wyjaśnienia, dlatego też zlecił przeprowadzenie zewnętrznego audytu prawnego. Również w przypadku pytania o to skąd spółki zależne miały środki na nabycie akcji EFH Zarząd wstrzymał się z udzieleniem odpowiedzi wskazując, że to również jest tematem prowadzonego due dilligence.

 

Na pewno pozytywnie należy ocenić chęć wyjaśnienia przez nowy Zarząd nieprawidłowości jakie miały miejsce przy skupie akcji własnych. Zarząd nie wykluczył również podjęcia odpowiednich działań prawnych w zależności od wyników prowadzonego audytu. Nie wiadomo jeszcze kiedy audyt się zakończy jednakże zarząd zobowiązał się, iż przedstawi akcjonariuszom jego najważniejsze wnioski. Niestety wątpliwości pozostały. Tymczasem jak wskazał Zarząd nie wiadomo czy od strony formalnoprawnej będzie istniała możliwość, żeby odzyskać poniesioną przez EFH stratę. Akcje były  skupowane poza obrotem giełdowym po cenie 1,00 zł podczas gdy ich kurs był wówczas dwa i pół razy niższy. W ocenie SII było to ze strony poprzedniego zarządu działanie co najmniej niegospodarne. Pozostaje mieć nadzieje, że nowy Zarząd wyjaśni tę sprawę do końca. W przeciwnym razie akcjonariusze sami przejmą inicjatywę.

 

Nowa Strategia


Akcjonariusze spółki byli również zainteresowani kiedy nowy Zarząd przedstawi zapowiadaną nową strategię rozwoju Grupy. Na razie muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż zarząd z uwagi na konieczność uporządkowania spraw w grupie potrzebuje więcej czasu na opracowanie nowej strategii. Z ostrożnych deklaracji Zarządu można wnioskować, że nowa strategia zostanie przedstawiona na przełomie października i listopada. Były też pytania dotyczące głównych inwestycji Spółki. Zarząd zapowiedział m.in. sprzedaż nieruchomości na Mazurach, na których miał powstać hotel Sheraton. Środki uzyskane ze sprzedaży tych gruntów Spółka zamierza przeznaczyć na rozpoczęcie budowy hotelu w Malborku. Obecnie inwestycja ta jest wstrzymana. Jak wyjaśnił Zarząd budowa Hotelu Malbork nie mogła się rozpocząć gdyż archeolodzy odkryli, że na terenie gdzie miał stanąć hotel kiedyś znajdował się cmentarz. Spółka otrzymała od gminy działkę zastępczą, ale poprzedni zarząd nie wystąpił o warunki zabudowy. Zarząd zapowiedział również, że podejmie działania restytucyjne inwestycji „Hotel Willenium”. Obecnie Zarząd EFH wycofał wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółek  WH1 Sp. z o.o. i WH2 Sp. z o.o. złozył zaś wnioski o ich likwidację z możliwością zawarcia układu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie