Po uprzednio nieudanej próbie uchwalenia emisji warrantów subskrypcyjnych przeznaczonych dla wierzycieli Bomi, a także dla jego kierownictwa w ramach programu motywacyjnego Zarząd Spółki zwołał kolejne walne zgromadzenie z tym samym porządkiem obrad. W obradach uczestniczył także przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Zarząd przedstawia symulację przyszłych wyników. Warunkowe podwyższenie kapitału uchwalone
Zgodnie z obietnicą złożoną w czasie obrad poprzedniego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Zarząd przed przystąpieniem do głosowania nad uchwałą dotyczącą warunkowego podwyższenia kapitału oraz emisji warrantów subskrypcyjnych przeznaczonych dla wierzycieli i osób zainteresowanych dofinansowaniem Spółki przystąpił do przedstawienia perspektyw związanych z działalnością Bomi na kolejne lata. Pochwalić należy przedstawicieli Spółki za przygotowanie dosyć obszernej prezentacji zawierającej kilka scenariuszy z różnymi założeniami i dokładne ich omówienie, a także za wyraźną chęć dyskusji z obecnymi akcjonariuszami, którzy wykazywali się dużą aktywnością i zadawali wiele pytań dotyczących przygotowanego materiału. Z całości można było natomiast wywnioskować, że choć przedstawione modele opierają się na wielu niepewnych założeniach, to Zarząd ma realny pomysł na restrukturyzację podmiotu i dalszą jego egzystencję. Po zakończonej prezentacji, pełnomocnik jednego z największych udziałowców Spółki zgłosił alternatywny projekt uchwały, który przewidywał zmniejszenie liczby emitowanych warrantów i akcji, a także zobowiązywał do ustalenia ceny emisyjnej akcji obejmowanych przez posiadaczy warrantów na poziomie minimum 1,2 zł. Warranty te mają być zaoferowane obecnym wierzycielom Bomi i przyczynić się do znacznej redukcji zadłużenia Spółki. Propozycja spotkała się z entuzjazmem większości obecnych akcjonariuszy i została przyjęta.
Zmieniony program motywacyjny
Drugim istotnym punktem zwołanego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia była emisja warrantów subskrypcyjnych i akcji przeznaczonych wyłącznie dla kierownictwa oraz wybranych pracowników Spółki na preferencyjnych warunkach w ramach programu motywacyjnego. Pomysł uchwalenia takiej emisji nie pojawił się po raz pierwszy. Ze względu na brak jakichkolwiek warunków, chociażby odnoszących się do osiągniętego przez Spółkę przyszłego wyniku finansowego czy wzrostu kursu jej akcji, uzależniających objęcie papierów wartościowych przez uprzywilejowane osoby, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych od samego początku sygnalizowało jej wątpliwy charakter motywacyjny i ryzyko pokrzywdzenia pozostałych akcjonariuszy pozbawionych w tym przypadku prawa poboru (więcej na ten temat). Chociaż Zarząd Bomi w ostatnim przedstawionym projekcie uchwały zawarł już pewne konieczne warunki - przewidujące konieczność zawarcia układu z wierzycielami oraz zmniejszenia o 40% zadłużenia Spółki wskazanego we wniosku o upadłość - to jednak nadal zabrakło jakiegokolwiek zapisu odnoszącego się do poziomu przyszłego wyniku finansowego Bomi. Z tego względu przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych przed przystąpieniem do głosowania nad emisją motywacyjną zaproponował dyskusję nad kształtem uchwały i zgłosił propozycję zmienionego programu motywacyjnego. Wśród obecncych akcjonariuszy natychmiast pojawiły się kolejne ciekawe sugestie, a Zarząd Bomi aktywnie uczestniczył w dyskusji.
Długa debata przyczyniła się do osiągnięcia konsensusu między akcjonariuszami uczestniczącymi w obradach i Zarządem.
Ostatecznie uchwalona emisja zakłada rozbicie liczby 2,5 mln warrantów na trzy transze. Pierwsza z nich zostanie zaoferowana uprzywilejowanym osobom na takich samych warunkach jak przewidywała pierwotnie zaproponowana uchwała. Dwie kolejne natomiast uzależnione są od osiągnięcia przez Spółkę Bomi wyniku EBIT w latach 2013 i 2014 minimum na poziomie odpowiednio 6 i 8 mln zł.