Chat with us, powered by LiveChat

Solar Company odwołuje prognozy finansowe. SII oczekuje wyjaśnień, Spółka odpowiada.

Skomentuj artykuł

Zarząd Solar Company opublikował w dniu 11 października 2012 roku informację o odwołaniu prognozy skonsolidowanych wyników finansowych Grupy Kapitałowej Spółki na 2012 rok oraz o odstąpieniu od podania do publicznej wiadomości nowej prognozy. Zdaniem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wskazane w raporcie uzasadnienie nie jest wystarczające.

Prognoza wyników

Prognozę wyników finansowych na rok 2012 Spółka zamieściła w prospekcie emisyjnym, zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 16 marca 2012 roku, opublikowanym w związku z jej debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sporządzone szacunki opierały się na założeniach między innymi realizacji opisanej w prospekcie strategii, dalszego rozwoju sieci sprzedaży w 2012 roku czy pozytywnego odbioru przez klientów nowych kolekcji. Ponadto, model ten opierał się na dostępnych na rynku opracowaniach odnośnie planowanego wzrostu rynku odzieżowego oraz innych obecnych na nim tendencji, a przyjęto, że w 2012 roku warunki prowadzenia działalności gospodarczej nie zmienią się w istotny sposób oraz nie pojawią się czynniki mogące istotnie ograniczyć popyt na oferowany przez Grupę Solar asortyment. Przedstawione prognozy przewidywały, iż Grupa Kapitałowa Solar Company osiągnie na koniec 2012 roku przychody ze sprzedaży rzędu 201 mln złotych. Zysk na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację (EBITDA) miał wynieść 76,57 mln, a zysk netto 57,86 mln złotych.

Pogorszenie sytuacji makroekonomicznej jedynym powodem?

Jak się okazało, prognoza stała się niemożliwa do spełnienia. Zarząd w opublikowanym raporcie bieżącym poinformował o konieczności jej odwołania, czego przyczyną miało być istotne pogorszenie skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Spółki we wrześniu b.r. w relacji do sprzedaży w analogicznym okresie ubiegłego roku oraz obniżenie wysokości procentowej marży brutto na sprzedaży w tym samym czasie. Obydwie wskazane przyczyny wynikać miały wyłącznie ze wskazanych w prospekcie emisyjnym ryzyk związanych z wykonaniem prognozy wyników finansowych Grupy, będących czynnikami niezależnymi od Spółki (dotyczącymi ogólnej sytuacji makroekonomicznej w Polsce oraz kształtowania się wskaźników koniunktury konsumenckiej). We wrześniu 2012 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 14,1 mln zł i były niższe o 41% od tych osiągniętych rok wcześniej. Sprzedaż w salonach własnych, stanowiących priorytetowy i najbardziej marżowy kanał sprzedaży Spółki, spadła natomiast aż o 49%.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych nie podważa twierdzenia, iż ogólna sytuacja makroekonomiczna w Polsce uległa pogorszeniu, co wnioskować można chociażby na podstawie opublikowanych, mniej korzystnych od przewidywanych, wskaźników wzrostu PKB i średniej inflacji czy też na podstawie spadku wskaźnika koniunktury konsumenckiej. Nie jest jednak zrozumiałe tłumaczenie, iż to wyłącznie czynniki niezależne od Spółki przyczyniły się do pogorszenia jej wyników finansowych, a w konsekwencji do odwołania przedstawionej w prospekcie prognozy.

Zdaniem SII słabsza sytuacja makroekonomiczna w kraju to nie jedyna przyczyna spadku przychodów Solar Company

Dlaczego bowiem spadek sprzedaży na skutek słabszej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej w kraju miał pojawić się wyłącznie w jednym miesiącu, czyli wskazanym przez Zarząd wrześniu? Bez odpowiedzi pozostaje również pytanie, dlaczego w innych spółkach z sektora detalicznego wielkość sprzedaży nie tylko nie spadła tak drastycznie jak w Spółce Solar Company, ale uległa wręcz zdecydowanej poprawie (vide: LPP, Simple, NG2, Gino Rossi).


SII czeka na wyjaśnienia

W związku z powyższymi wątpliwościami Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało do Zarządu Spółki Solar Company pismo z wnioskiem o odpowiedź na poniższe pytania:
    1. Czy w opinii Zarządu znaczący spadek sprzedaży we wrześniu 2012 roku wywołany był wyłącznie czynnikami niezależnymi od Spółki? Czy Zarząd do dnia dzisiejszego dokonał wnikliwej analizy gwałtownego załamania przychodów we wrześniu 2012 roku? Jeśli tak, to jakie czynniki w największym stopniu wpłynęły na załamanie sprzedaży, a w konsekwencji na odwołanie prognoz?
    2. Dlaczego, w opinii Zarządu, przywołane w raporcie bieżącym nr 16/2012 pogorszenie ogólnej sytuacji makroekonomicznej w Polsce wywołało drastyczne zmniejszenie przychodów Spółki wyłącznie we wrześniu 2012 roku? Dlaczego pogorszenie ogólnej sytuacji makroekonomicznej w Polsce nie uwidoczniło się w poprzednich miesiącach 2012 roku (z wyłączeniem miesięcy związanych z Euro 2012) oraz w wynikach innych spółek z sektora handlu detalicznego osiągniętych we wrześniu br. (vide: LPP, Simple, NG2, Gino Rossi)?
    3. Jakie działania Zarząd zamierza podjąć, aby sytuacja jaka miała miejsce we wrześniu br. nie powtórzyła się w kolejnych okresach sezonowej zmiany asortymentu, a także w kolejnych miesiącach?
    4. Jakie działania zamierza podjąć Spółka w celu zwiększenia sprzedaży i poprawy wyniku finansowego w kolejnych kwartałach?
    5. Czy założenie na którym opierała się prognoza finansowa Grupy Solar na  2012  rok dotyczące dalszego rozwoju sieci sprzedaży zostanie spełnione? Ile sklepów franczyzowych udało się otworzyć Spółce za granicą w 2012 roku? Ile sklepów własnych Spółka otworzyła od początku 2012 roku?

W dniu 9 listopada 2012 roku Spółka Solar Company opublikowała odpowiedzi Zarządu raportem bieżącym nr 19/2012.

 

Niestety, trudno uznać, aby odpowiedzi wyjaśniały meritum problemu zgłaszanego zarówno przez SII, jak i inwestorów, szczególnie, że część z nich była nie na temat. W ocenie SII żadne dane makro nie wskazywały na możliwość tak drastycznego załamania sprzedaży Spółki we wrześniu. Istotne jest w ocenie SII, że również tendencje w innych spółkach odzieżowych były całkowicie odmienne. Trudno też w pełni zgodzić się z twierdzeniem Spółki, że podmioty konkurencyjne wskazywane przez SII działają w  niżej pozycjonowanych segmentach rynku. Zarówno przywoływane przez SII spółki SImple czy Gino Rossi to bez wątpienia podmioty, które plasują się istotnie powyżej średniej półki cenowej. SII podtrzymuje zatem swoje wątpliwości co do faktycznych przyczyn odwołania prognoz i spadku sprzedaży Spółki Solar w miesiącu wrześniu. Trudno w ocenie SII uznać, aby były one wyłącznie wynikiem zdarzeń niezależnych od samej Spółki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie