Chat with us, powered by LiveChat

Grupa Kapitałowa LUG S.A. - omówienie wyników po trzech kwartałach 2012 r. Scalenie akcji LUG.

Czat inwestorski - LUG S.A.

 

Czat inwestorski

Grupa Kapitałowa LUG S.A.

omówienie wyników po III kwartale 2012r.

Scalenie akcji LUG.

9 listopada 2012r.

godz: 12:00

LUG

 

Uczestnik czatu:

Ryszard WtorkowskiRyszard Wtorkowski

Prezes Zarządu LUG S.A.

 

Lat 51, z wykształcenia jest elektronikiem. Od początku swojej kariery zawodowej związany jest z firmą LUG. W listopadzie 1989 roku założył spółkę cywilną LUG i został jej wspólnikiem. Po zmianie formy prawnej,
w 2007 roku, został Prezesem Zarządu LUG S.A. Obecnie jest także Prezesem LUG Light Factory Sp. z o.o.

Ryszard Wtorkowski aktywnie wspiera liczne organizacje integrujące środowisko biznesu, nauki i rynku kapitałowego. W latach 2007 – 2009 pełnił funkcję Członka Zarządu Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Od 12 września 2008 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Natomiast 9 maja 2011 roku Ryszard Wtorkowski otrzymał nominację na Kanclerza Loży Lubuskiej Business Centre Club i pełni tą funkcję będąc jednocześnie Wiceprezesem Zarządu BCC. Ponadto Ryszard Wtorkowski jest członkiem takich organizacji jak Lubuska Izba Budowalana, Wielkopolska Izba Budowlana, Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting, Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa. W styczniu 2012 roku Ryszard Wtorkowski został wybrany Menadżerem Roku 2011 w plebiscycie Gazety Lubuskiej, natomiast w marcu 2012 roku został Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Zielonogórska.

 

Profil: 

 

LUG to jeden z czołowych producentów opraw i systemów oświetleniowych. Model biznesowy firmy koncentruje się na wykorzystaniu fachowej wiedzy i 20-letniego doświadczenia by kompleksowo doradzać klientom, opracowywać dla nich indywidualne rozwiązania oraz produkować innowacyjne i energooszczędne oświetlenie. Od 2008 roku LUG tworzy międzynarodową Grupę Kapitałową LUG S.A., której sieć handlowa składa się z 9 biur handlowych w kraju, 4 przedstawicielstw zagranicznych oraz 3 spółek zależnych.

 

LUG S.A. to podmiot dominujący Grupy Kapitałowej LUG S.A. Jej działalność skupia się na nadzorze i kontroli spółek zależnych, organizacji sieci handlowej oraz wyznaczaniu długoterminowej strategii rozwoju Grupy Kapitałowej LUG S.A. Od 2007 roku spółka jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

 

LUG Light Factory Sp. z o.o. – polska spółka zależna, która w 2008 roku przejęła całą działalność produkcyjno-handlową od spółki matki. Firma dostarcza rozwiązania z zakresu profesjonalnej techniki świetlnej o wysokich parametrach technicznych i użytkowych do projektów inwestycyjnych w Polsce i na całym świecie. Oferta firmy obejmuje szeroką gamę opraw zewnętrznych - do iluminacji budynków, oświetlenia stacji paliw, ulic, parkingów, obiektów sportowych oraz wnętrzowych – do oświetlenia wielkopowierzchniowych galerii handlowych, sieci sprzedaży, biur, obiektów kulturalnych i użyteczności publicznej. Produkty oświetleniowe firmy występują pod marką LUG oraz pod marką Flash DQ.

 

LUG GmbH – niemiecka spółka zależna, której zadania skupione są wokół promocji i sprzedaży opraw oświetleniowych na rynku niemieckim.

 

LUG do Brazil Ltda. – nowa spółka zależna w strukturze Grupy Kapitałowej LUG S.A. z siedzibą w Sao Paulo. Została zarejestrowana w czerwcu 2012 roku i stanowi element ekspansji zagranicznej LUG na rynkach Ameryki Południowej.

 

Teaser informacyjny do pobrania:

>>Tutaj[PDF 2Mb]<<


Zapis czatu inwestorskiego z dnia 09.11.2012r

 

Moderator: Witamy serdecznie wszystkich zainteresowanych rozmową na temat Grupy

Kapitałowej LUG S.A. Rozpoczynamy czat i zapraszamy do zadawania pytań. Na pytania odpowiadać będzie Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG S.A.

 

 

Mati: Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są perspektywy rozwoju przed spółką w 2013 r. ? Czy spowolnienie jakie jest widoczne na świecie nie wpłynie na wynik netto ?

 

Ryszard Wtorkowski: Zakładamy dalsze wzrosty poziomu przychodów w 2013 roku, które będą komunikowane w prognozach na rok 2013. Naszą odpowiedzią na kryzys w Europie jest dywersyfikacja obszarów sprzedaży, dlatego też w ostatnich dwóch kwartałach duży nacisk kładliśmy na rozwój eksportu w Europie, na Bliskim Wschodzie
i w Ameryce Południowej. Tak rozległy obszar funkcjonowania gwarantuje nam przyszłe wzrosty obrotów spółki.

 

 

MERO: Czy wiadomo spółce o jakichkolwiek przetasowaniach w akcjonariacie w 2012 r. ? Chodzi mi oczywiście o fundusze powiązane z WDM SA ?

 

Ryszard Wtorkowski: O znanych nam zmianach w akcjonariacie informowaliśmy w raportach bieżących. WDM i spółki z nim powiązane nie przekazywały nam innych informacji na ten temat.

 

 

akcjonariusz: Spółka otworzyła ostatnio swoją placówkę w Dubaju. Jakie są koszty otwarcia takiego biura handlowego ? Jakiej wielkości sprzedaż realizowana w tamtym regionie będzie satysfakcjonująca ?

 

Ryszard Wtorkowski: Nasze biuro w Dubaju zostało uruchomione w Ajman Zone, gdzie koszty funkcjonowania biura nie są znaczące. Jest to jednak dla nas ważna placówka, będąca ośrodkiem kontaktu na cały obszar Bliskiego Wschodu. Jest to miejsce bardzo dobrze skomunikowane ze wszystkimi krajami arabskimi.

 

 

MERO: Czy wzrost przychodów za granicą to nowy kierunek rozwoju Spółki ? Czy udział przychodów w Polsce w kolejnych latach będzie malał ?

 

Ryszard Wtorkowski: Wzrost przychodów spółki poza granicami Polski to kierunek, który komunikujemy już od dłuższego czasu. Jest to bardzo ważny element strategii naszego rozwoju. Oczywiście w ogólnych przychodach spółki udział działalności krajowej w tym kontekście będzie spadał, jednak liczymy na wzrost wolumenu sprzedaży w kraju również w kolejnych latach.

 

dociekliwy: Czy Pan Prezes może coś powiedzieć o nowych technologiach w branży oświetleniowej ? Czy pozycja spółki na rynku międzynarodowym nie wymusza inwestycji w nowe typy urządzeń ? Jakie to są koszty w skali roku ?

 

Ryszard Wtorkowski: Technologia, która ma ogromny wpływ na rozwój w branży oświetleniowej, to technologia oświetlenia ledowego. Jest to technologia, która do 2020 roku zdominuje prawie w 80% rynek oświetleniowy. Stąd nasze plany rozwojowe dotyczące budowy nowego obiektu produkcyjnego w Strefie Ekonomicznej niedaleko Zielonej Góry i zakup gruntu, na którym w przeciągu najbliższych dwóch lat powstanie fabryka produkująca produkty ledowe.

 

 

ksmsady56: Jaka część kosztów produkcji jest zależna od kursu euro? Czy jest ona porównywalna z udziałem eksportu w przychodach? Gdzie jest większe ryzyko zmian kursowych: w kosztach produkcji czy w eksporcie?

 

Ryszard Wtorkowski: Szacujemy, że ok. 60% kosztów produkcji zależnych jest od kursu euro. Nasza polityka zabezpieczeń zmierza do minimalizowania ryzyka kursowego bez względu na to, czy odnosi się do kosztów produkcji, czy przychodów ze sprzedaży. Ponadto prowadzimy politykę dywersyfikacji dostawców i w zależności od poziomu kursu realizujemy dostawy komponentów od kontrahentów krajowych lub zagranicznych.

 

 

Bernard: Proszę przedstawić perspektywy dla branży.

 

Ryszard Wtorkowski: Nasza branża związana jest ściśle z rynkiem budowlanym, jednakże w związku z rozwojem technologii ledowej związanej z oszczędnością energii ma ona ogromne możliwości rozwoju nie tylko w zakresie nowych obiektów, ale również w zakresie wymiany oświetlenia na bardziej energooszczędne. Duża pomocą dla branży oświetleniowej są dyrektywy unijne nakładające na użytkowników w najbliższych latach obowiązek wymiany oświetlenia w całej Unii Europejskiej na bardziej energooszczędne. Również światowa polityka związana z energooszczędnością będzie bardzo pomocna w rozwijaniu naszej branży.

 

 

runner: W związku z wybudowaniem drugiego zakładu produkcyjnego w specjalnej strefie ekonomicznej. Jakie dokładnie przywileje z tego wynikają i ile mogą wynieść roczne oszczędności z tego tytułu ?

 

Ryszard Wtorkowski: Budowa zakładu w specjalnej strefie ekonomicznej pozwoli wykorzystać efekt tarczy podatkowej. Roczne oszczędności dla spółki to brak podatku dochodowego od wypracowanego zysku. Wartość ogólnego zwolnienia z podatku to 50% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych w strefie. Zwolnienie jest ważne do końca 2020 roku.

 

 

kapitałowy: W jaki sposób spółka chce sfinansować budowę wspomnianego zakładu produkcyjnego

 

Ryszard Wtorkowski: Finansowanie budowy nowego zakładu będzie realizowane ze środków wypracowanych w 2013 i w 2014 roku, a także z kredytu bankowego. Przy rozbudowie zakładu realizując drugi etap budowy chcielibyśmy skorzystać ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-2020.

 

 

Darren: Obecnie zarząd planuje przeprowadzić proces scalania akcji. Czy decyzje o wcześniejszym splicie akcji nie była błędna patrząc z perspektywy czasu ? Jakie są koszty przeprowadzania takich operacji ?

 

Ryszard Wtorkowski: Gdy w 2010 roku przeprowadzaliśmy split akcji w stosunku 1:4 przyświecał nam cel budowania kapitalizacji poprzez zwiększenie płynności obrotu walorami LUG. Chcieliśmy zaspokoić zgłaszaną przez inwestorów potrzebę, by móc swobodnie wchodzić i wychodzić z akcjonariatu bez wywoływania negatywnego efektu na kursie. Niestety decyzja o splicie akcji nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań, w tym szczególnie w zakresie wartości obrotów akcji spółki na przestrzeni minionych ponad 2 lat. Zaczęliśmy być postrzegani jako spółka groszowa, co szkodziło naszej reputacji i ostatecznie zniechęcało nowych inwestorów instytucjonalnych do kapitałowego zaangażowania. Dzięki scaleniu opuścimy grono spółek groszowych i lepiej dostosujemy się do wymogów rynku regulowanego (który jest dla nas miejscem docelowym), gdzie jak wiadomo spółki groszowe nie są dobrze postrzegane przez GPW jak również inwestorów, w szczególności instytucjonalnych. Koszty będziemy w stanie podsumować po zakończeniu całej operacji.

 

 

cookie: Czy spółka odczuwa znaczne spowolnienie w sektorze budowlanym w Polsce ?

 

Ryszard Wtorkowski: Produkty oświetleniowe montowane są na ostatnim etapie procesu realizacji inwestycji. Na dzień dzisiejszy w żaden sposób nie odczuwamy spowolnienia na rynku budowlanym, być może jest to spowodowane faktem, o którym wspomniałem. Jednakże działamy w wielu specjalistycznych obszarach oświetlenia i iluminacji, a także prowadzimy szereg rozmów na temat znaczących realizacji w roku 2013, dlatego szacuję że zbliżający się rok będzie również rokiem wzrostu przychodów na rynku polskim.

 

 

Analityk: Czy w przyszłym roku inwestorzy mogą liczyć na podtrzymanie wzrostowej dynamiki

wyników ?

 

Ryszard Wtorkowski: Nasza zwiększona aktywność na rynku polskim, a także szereg działań marketingowych związanych z rynkami eksportowymi będzie przynosiła w następnych miesiącach efekt zwiększenia przychodów. Tegoroczne targi we Frankfurcie nad Menem, a także targi oświetleniowe w Londynie, z których właśnie wróciłem, pokazują iż mamy duże możliwości rozwoju na tych obszarach. Szczególnie dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się z wiadomych względów produkty LEDowe, a także nasz nowy brand Flash&DQ.

 

 

nowy akcjonariusz: Jaka będzie polityka dywidendowa w kolejnych latach?

 

Ryszard Wtorkowski: Intencją Zarządu jest rekomendowanie wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy zawsze gdy będzie to uzasadnione ekonomicznie i bez szkód dla rozwoju firmy. Dlatego wszelkie decyzje w tym zakresie będziemy podejmować każdorazowo po rozważeniu kondycji firmy i jej planów rozwojowych. Dziś jest zdecydowanie za wcześnie na deklaracje. Będziemy informować o polityce dywidendowej w przyszłym roku, we właściwych raportach bieżących.

 

 

indywidualnych: Czy może Pan powiedzieć trochę więcej na temat wyników wspomnianych targów oraz podać więcej szczegółów związanych z Flash&DQ?

 

Ryszard Wtorkowski: Rynek brytyjski jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Jego specyfiką jest odrębność zarówno we wzornictwie, jaki i funkcjonowaniu tej branży w Europie. Stąd pomysł na bliższe dotarcie z naszymi produktami na wyspy brytyjskie. Widzimy, że jest to rynek produktów bardziej wyszukanych, wymagający indywidualnego podejścia do potrzeb klienta, wykazujących cechy innowacyjności, a takie warunki spełnia właśnie nowy brand F&DQ. Dlatego też prezentowaliśmy głównie produkty z tej linii. Tak jak wcześniej wspominałem spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem naszymi produktami i pomysłami na iluminacje wielu obiektów w Wielkiej Brytanii.

 

 

winnie: Czy zatem scalenie jest pierwszym krokiem w stronę GPW? Jakie wymogi są jeszcze do spełnienia przez spółkę oraz czy istnieją już jakiekolwiek konkretne plany?

 

Ryszard Wtorkowski: Scalenie akcji jest już kolejnym krokiem, który podejmujemy w celu przeniesienia naszych notowań na rynek regulowany GPW. Od początku traktowaliśmy go jako miejsce docelowe. Najważniejszym warunkiem, który pozostał do spełnienia to osiągnięcie kapitalizacji na poziomie 12 mln euro. Scalenie akcji był to warunek wielokrotnie podnoszony przez inwestorów instytucjonalnych, dlatego też bardzo liczymy, po spełnieniu tego warunku, na zwiększone zainteresowanie z ich strony.

 

 

Warren: Ile wynosi obecnie zatrudnienie ? Jaki jest stosunek pracowników zatrudnionych na

umowę o pracę a jaki na tzw. umowy śmieciowe ?

 

Ryszard Wtorkowski: Zatrudnienie na koniec 3 kwartału wynosiło 424 osób. Wszystkie osoby w naszej firmie zatrudnione są na umowę o pracę. Tak zwane umowy śmieciowe nie są przez nas zawierane.

 

 

midas: Czy oprócz hedgingu naturalnego (dywersyfikacji dostawców, rynków zbytu itp.) Spółka wykorzystuje lub chce wykorzystywać instrumenty finansowe do zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym?

 

Ryszard Wtorkowski: Spółka stosuje zabezpieczenie kursów walutowych zarówno po stronie zakupowej, jak i sprzedażowej w postaci forwardów w formie podstawowej dla kursu euro i dolara. Spółka nie korzysta z żadnych opcji walutowych.

 

 

nowy akcjonariusz: Ponieważ spółka funkcjonuje w Zielonej Górze, czy jest możliwe spotkanie z zarządem i obejrzenie zakładu?

 

Ryszard Wtorkowski: Zgodnie z naszą polityką transparentności zawsze istnieje możliwość organizacji spotkania z zarządem po uprzednim uzgodnieniu terminu. Ponadto uruchomiliśmy kanał LUG na youtubie, gdzie można obejrzeć naszą prezentację zakładu, zrealizowane projekty oraz oprawy w nowym brandzie Flash&DQ.

 

 

ksmsady56: Czy są już jakieś kontrakty realizowane w Brazylii?

 

Ryszard Wtorkowski: Aktualnie kończymy realizacje show roomu prezentującego nasze produkty w Sao Paulo. Prowadzimy szereg rozmów na temat dużych inwestycji związanych z imprezami sportowymi, które odbędą się w najbliższych latach. Widzimy duże zainteresowanie ze strony architektów naszymi produktami, jednak pierwsze zamówienia powinny się pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

 

Moderator: Dziękujemy wszystkim za rozmowę. Niestety ograniczenia czasowe nie pozwolą nam odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapraszamy do kontaktu z działem relacji inwestorskich: relacje@lug.com.pl

 

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie