Zarząd Domu Maklerskiego IDM poinformował o rezygnacji z planu przeprowadzenia emisji motywacyjnej, a także o otrzymaniu postanowienia Sądu nakazującego wstrzymanie wykonania uchwał dotyczących emisji motywacyjnej oraz obligacji zamiennych na akcje. Kilka dni wcześniej, na wniosek SII, do postępowania o unieważnienie lub uchylenie emisji motywacyjnej przystąpiła Komisja Nadzoru Finansowego.
Dom Maklerski IDM rezygnuje z emisji motywacyjnej
Zarząd Domu Maklerskiego IDM poinformował w swoim raporcie bieżącym o odstąpieniu od zamiaru przeprowadzenia prywatnej oferty akcji skierowanej do pracowników spółki. Decyzja ta umotywowana została faktem, iż "znaczna część pracowników wyszła do Zarządu DM IDM SA z inicjatywą rezygnacji z przeprowadzenia emisji akcji serii J, jako argumenty wskazując negatywną ocenę opinii publicznej (...), jak również kierując się troską o wizerunek Domu Maklerskiego IDM S.A. oraz o kurs jej akcji". Informacja musi cieszyć inwestorów mniejszościowych giełdowego brokera. Wcześniej Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych mając na uwadze wiele nieprzychylnych głosów oraz negatywną ocenę powyższej uchwały wielokrotnie krytykowało ją publicznie, jak również wytoczyło powództwo o jej unieważnienie lub uchylenie. Na wniosek Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do powództwa przeciwko Domowi Maklerskiemu IDM przystąpił również Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (więcej na ten temat: KNF dołącza do powóztwa SII przeciwko Domowi Maklerskiemu IDM).
Sąd wstrzymuje wykonanie uchwał
To nie koniec dobrych wieści dla mniejszościowych akcjonariuszy Domu Maklerskiego IDM. Kilka dni później Zarząd Spółki podał do publicznej wiadomości informację o otrzymaniu postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie o zabezpieczeniu roszczenia przed wszczęciem postępowania o uchylenie lub unieważnienie uchwał dotyczących emisji motywacyjnej i obligacji zamiennych na akcje poprzez wstrzymanie wykonania tych uchwał. W pierwszym przypadku decyzja Sądu oznacza, iż nawet jeśli Zarząd Domu Maklerskiego IDM nie zdecydowałby o rezygnacji z emisji motywacyjnej, to na obecną chwilę akcje przeznaczone dla pracowników nie mogą zostać wyemitowane. Chociaż niewątpliwie jest to informacja pozytywna, to jednak trzeba zaznaczyć, że wstrzymanie wykonania uchwały przez Sąd czy decyzja Spółki o rezygnacji z przeprowadzenia emisji, nie jest wystarczającą przesłanką, aby z całą pewnością stwierdzić, że uchwała ta nie będzie mogła zostać przeprowadzona w przyszłości (z tym że rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego może nastąpić najpóźniej 6 miesięcy od momentu jego uchwalenia).
Tylko postanowienie Sądu o unieważnieniu lub uchyleniu uchwały czy decyzja walnego zgromadzenia o rezygnacji z podwyższenia kapitału w pełni wyeliminuje ryzyko realizacji emisji motywacyjnej
W przypadku natomiast drugiej uchwały, decyzja Sądu oznacza, iż póki co akcje objęte w ramach konwersji obligacji zamiennych nie mogą zostać zdematerializowane, a także dopuszczone do obrotu na giełdzie. Akcjonariusze muszą jednak poczekać na decyzję Sądu o ewentualnym uchyleniu lub unieważnieniu uchwały dotyczącej emisji obligacji zamiennych. Wówczas, takie postanowienie nie tylko oznaczałoby, że akcje objęte w ramach konwersji obligacji zamiennych na pewno nie mogłyby zostać wprowadzone na giełdę, ale w ogóle przestałyby niejako istnieć. Co więcej, unieważnione zostałyby również obligacje zamienne.