Najwyższą możliwą karę bo aż 1 mln zł otrzymała spółka GEM Global Yield Fund Limited z Kajmanów za rażące niedotrzymanie procedur obrotu akcjami. Ponadto spółka Pay U SA, jako pierwsza otrzymała pozwolenie na świadczenie usług płatniczych. Działalność maklerską może teraz świadczyć nowy podmiot - CEZ Towarowy Dom Maklerski.
1. KNF jednogłośnie zezwoliła na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez PayU SA z Poznania.
Jest to pierwsze zezwolenie dla krajowej instytucji płatniczej wydane przez KNF. Obecnie rozpatrywanych jest 39 innych wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej.
2. Komisja jednogłośnie udzieliła zezwolenia na prowadzenie przez CEZ Towarowy Dom Maklerski sp. z o. o. działalności maklerskiej w zakresie:
ˇ nabywania lub zbywania towarów giełdowych na cudzy rachunek, w tym dokonywania rozliczeń transakcji zleceniodawców,
ˇ prowadzenia rachunków lub rejestrów towarów giełdowych w obrocie giełdowym, z wyłączeniem oznaczonych co do gatunku rzeczy.
Jest to pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej przez towarowy dom maklerski wydane przez KNF na podstawie ustawy o giełdach towarowych.
3. KNF jednogłośnie nałożyła na GEM Global Yield Fund Limited z Kajmanów jako akcjonariusza spółki Ideon SA (dawniej Centrozap SA) karę pieniężną w maksymalnej wysokości 1 miliona złotych za niezawiadomienie w ustawowym terminie spółki i KNF o piętnastu przypadkach zmiany stanu posiadania akcji Ideon SA prowadzących do przekroczenia i zejścia poniżej progów 5% i 10% głosów na WZA w okresie od sierpnia 2009 r. do marca 2010 r. oraz nieprzeprowadzenie w jednym przypadku wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji Ideon SA w liczbie nie mniejszej niż 10% liczby głosów na WZA w związku z nabyciem w sierpniu 2009 r. akcji stanowiących więcej niż 10% liczby głosów na WZA w okresie krótszym niż 60 dni (zmiany stanu posiadania akcji były związane z wykonywaniem umów pożyczek akcji Ideon SA polegającym na pożyczaniu akcji od akcjonariuszy Ideon SA, odsprzedaży pożyczonych akcji na rynku regulowanym, obejmowaniu akcji nowej emisji w wyniku rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym, a następie wydawaniu pożyczkodawcom nowo wyemitowanych akcji tytułem zwrotu pożyczki).