Stało się to, co już od kilku tygodni wisiało w powietrzu. Inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Wcześniej jeszcze w ostatnim szturmie kupujących pomogła decyzja amerykańskich polityków, dzięki której w USA uniknięto tzw. „klifu fiskalnego”. To poniekąd „sztucznie” odsunęło o dwa tygodnie rozpoczęcie korekty. Nastroje są jednak wciąż bardzo pozytywne, co oznacza, że najprawdopodobniej inwestorzy już zakupili akcje i nie mogą nie wspierać strony popytowej. W konsekwencji dalsza realizacja zysków może przynieść dalsze spadki z uwagi na ponad pół roku wzrostów. Nie oznacza to oczywiście końca trendu wzrostowego, a wyłączenie jego wyhamowanie, schłodzenie nastrojów, być może w formie konsolidacji. Pomagają w tym niewątpliwie coraz pozytywniejsze wypowiedzi nt. kondycji europejskiej gospodarki (EBC spodziewa się ożywienia gospodarczego jeszcze w 2013 roku, spada koszt długu i CDSów krajów południa Europy), a także brak pogarszania wskaźników makro. Reasumując brakuje obecnie racjonalnych przesłanek do wyprzedawania akcji. Bowiem jeśli rzeczywiście dno koniunkturalne już wystąpiło to firmy w kolejnych kwartałach będą poprawiały wyniki finansowe.
Korekta przyspiesza ,jednak inwestorzy, którzy wierzą w trend wzrostowy powinni ją de facto wykorzystać do zwiększania swoich pozycji. Za trendem wzrostowym w pierwszej połowie 2013 roku wciąż głosuje ponad połowa inwestorów. Udział byków wynosi obecnie 54,5%, co oznacza spadek o 10,2 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Tym samym udziały niedźwiedzi i inwestorów pozostających poza rynkiem wzrosły odpowiednio o 4,7 i 5,4 pkt. proc. Obecnie wynoszą 21,2% i 24,2%. Ostatnie wahania odsetka optymistów wskazują na możliwą nerwowość kupujących.
Indeksy amerykańskie po raz kolejny zmierzają w kierunku szczytów z 2007 roku. Sentyment inwestorów z Wall Street znów uległ poprawie, a udział byków jest najwyższy od 10 miesięcy (przekracza 46%).
* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)
Indeks INI już po raz kolejny okazał się niezwykle skutecznym narzędziem w przewidywaniu zwrotów na indeksach akcji. Obecna przewaga byków nad niedźwiedziami jest wciąż wysoka – przekracza 33 pkt. proc. Daje to jeszcze sporą przestrzeń korekcie.
Zachęcamy aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)