<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
Podatnik, który złożył w poprzednich latach zeznanie podatkowe wykazujące stratę, ma szansę obniżyć wysokość płaconego podatku z tytułu osiągniętych dochodów kapitałowych.
Podatnicy, którzy ponieśli stratę w związku z inwestowaniem na giełdzie papierów wartościowych, mogą ją rozliczyć poprzez obniżenie o jej wysokość dochodu uzyskanego z tego samego źródła przychodów przez pięć kolejno następujących po sobie lat podatkowych. W przypadku rozliczania podatku giełdowego za 2015 rok można zatem brać pod uwagę straty wykazane w latach 2010-2014.
Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów podlegających opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (krótka sprzedaż),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,
- udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Wskazana zasada odliczania straty ma zastosowanie do strat powstałych do końca 2018 roku. Do straty powstałych po 31 grudnia 2018 r. zastosowanie mają nowe zasady odliczania strany, zgodnie z któymi od dnia 1 stycznia 2019 r. – o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
- obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
- obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
Pamiętaj, że Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest Organizacją Pożytku Publicznego. Nam też możesz przekazać 1,5% podatku.
Wystarczy wpisać w rozliczeniu rocznym nasz numer KRS 0000025801