<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
W pewnych przypadkach podatnicy mogą korzystać z uprzywilejowanych form rozliczenia podatku, a do takich należy wspólne z małżonkiem rozliczenie roczne. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych małżeństw, w których jedna osoba osiąga wysokie, a druga niskie dochody podatkowe i pozwala na zoptymalizowanie (pomniejszenie) płaconego podatku. Czy takie rozwiązanie można jednak stosować przy rozliczaniu dochodów kapitałowych?
Odpowiedź niestety jest przecząca. Choć przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwalają na wspólne przez małżonków rozliczanie osiągniętych przez nich dochodów, to zawierają one również wyjątki, w których taka możliwość jest wykluczona. Do tych wyjątków zaliczane są między innymi właśnie dochody z kapitałów pieniężnych, które obejmują także dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji, obligacji). Dochodów z kapitałów pieniężnych nie łączy się z innymi dochodami podatników, w związku z czym regulacje dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków nie mają do nich zastosowania. Brak jest zatem możliwości wspólnego rozliczenia podatku od dochodów kapitałowych i przez to pomniejszenia dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jednego małżonka o straty osiągnięte przez drugiego.
<< Poprzedni artykuł | Spis treści | Następny artykuł >> |
Pamiętaj, że Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest Organizacją Pożytku Publicznego. Nam też możesz przekazać 1,5% podatku.
Wystarczy wpisać w rozliczeniu rocznym nasz numer KRS 0000025801