Chat with us, powered by LiveChat

Kiedy i w jakiej wysokości może zostać wypłacona zaliczka na dywidendę?

Spółka może w określonych w przepisach przypadkach wypłacić akcjonariuszom zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego. Wysokość zaliczki nie może przekroczyć jednak pewnego pułapu.

 

Upoważnionym do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy może być zarząd spółki na podstawie statutu. Wypłata zaliczki wymaga wówczas zgody rady nadzorczej, a spółka musi posiadać środki wystarczające na wypłatę. Zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy musi wykazywać zysk, a zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, wykazanago w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta. Kwotę tę powiększyć mogą też kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.

 

O planowanej wypłacie zaliczek zarząd ogłasza co najmniej na cztery tygodnie przed rozpoczęciem wypłat, podając dzień, na który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, wysokość kwoty przeznaczonej do wypłaty, a także dzień, według którego ustala się uprawnionych do zaliczek. Dzień ten powinien przypadać w okresie siedmiu dni przed dniem rozpoczęcia wypłat.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie