Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: omówienie wyników rocznych Alior Bank S.A. na koniec 2012 r.

Czat inwestorski

Temat czatu:

omówienie wyników rocznych

Alior Bank S.A. na koniec 2012 r.

7 marca 2013 (czwartek)

godzina 16:30 - 17:00

Czat inwestorski

Uczestnicy czata: na pytania inwestorów odpowie Wojciech Sobieraj, Prezes Zarządu Alior Bank S.A.

Wojciech SobierajWojciech Sobieraj od kwietnia 2008 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Alior Bank S.A. W latach 2002-2006 zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu Banku BPH S.A., gdzie był odpowiedzialny za Pion Bankowości Detalicznej. W okresie zatrudnienia w Banku BPH S.A. pełnił również funkcje Przewodniczącego Rad Nadzorczych Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. oraz BPH Banku Hipotecznego S.A. Od 1997 do 2002 roku był pracownikiem, menedżerem i partnerem The Boston Consulting Group (BCG) w Bostonie i Londynie oraz jednym z twórców biura BCG w Warszawie, gdzie pełnił funkcję partnera i Wiceprezesa. W BCG zajmował również stanowisko Dyrektora Usług Finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Był także ekspertem w dziedzinie przejęć i połączeń oraz rynku płatności bankowych. W latach 1991-1994 Wojciech Sobieraj był właścicielem firmy Central European Financial Group w Nowym Jorku zajmującej się analizą rynków kapitałowych Europy Wschodniej. W tym samym okresie zdobył licencję maklera na Wall Street oraz pracował jako asystent w Departamencie Finansów i Operacji na New York University. Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W 1993 podjął naukę w New York University, Stern School of Business i w 1995 roku uzyskał dyplom Master of Business Administration.

Informacje o Banku

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 r. jako bank nowego typu – łączący zasady tradycyjnej bankowości z innowacyjnymi produktami.

 

Bank nieustannie wzbogaca ofertę o niedostępne dotąd na polskim rynku produkty i usługi. Uruchomienie wirtualnego Banku Alior Sync zostało dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Jako pierwszy bank w Polsce, Alior Sync otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Global Banking Innovation  Awards” w kategorii „przełomowe rozwiązanie”. Także w trzecim kwartale Alior Bank uruchomił internetowy kantor walutowy (www.kantor.aliorbank.pl), umożliwiając wymianę najpopularniejszych walut. W ciągu dwóch miesięcy z nowej usługi skorzystało blisko 14 tys. klientów, którzy wykonali 33 tys. transakcji. Alior Bank zaoferował również klientom profesjonalne rozwiązania z zakresu asset management z szeroką paletą strategii inwestycyjnych oraz pełnym dostępem do indywidualnego rachunku przez internet.

Alior Bank stale rozbudowuje tradycyjną sieć sprzedaży produktów i usług. Na koniec września 2012 roku wielokanałowa sieć dystrybucji obejmowała 209 oddziałów własnych, w tym sześć oddziałów Private Banking, 410 placówek partnerskich (w trzecim kwartale przybyło ich 60) oraz 65 mini oddziałów pod marką Alior Bank Express (20 z nich otwarto w trzecim kwartale). Alior Bank obsługuje klientów łącznie w 684 placówkach, co jest trzecią co do wielkości bankową siecią dystrybucji w Polsce.

 

14 grudnia 2012 roku Alior Bank dołączył do grona spółek giełdowych. Debiut na warszawskim parkiecie poprzedziła oferta publiczna akcji, obejmująca zarówno nowe akcje spółki, jak i akcje sprzedawane przez akcjonariuszy należących do Grupy Carlo Tassara. Biorąc pod uwagę ostateczną cenę sprzedaży oraz cenę emisyjną a także liczbę akcji w poszczególnych transzach, wartość oferty publicznej Alior Banku wyniosła niemal 2,1 mld zł, co czyni ją największą ofertą publiczną prywatnej spółki od początku istnienia warszawskiej giełdy. Po zakończeniu oferty publicznej, w rękach nowych inwestorów znalazły się akcje stanowiące niemal 58% podwyższonego kapitału zakładowego. Wśród akcjonariuszy Banku znalazły się renomowane polskie i zagraniczne instytucje finansowe, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a także 14 tysięcy inwestorów indywidualnych, w tym pracowników i klientów Alior Banku. 

Czat inwestorski


 

Zapis czatu inwestorskiego

z dnia 7 marca 2013r. 



Moderator: Witamy Państwa na czacie z Wojciechem Sobierajem Prezesem Zarządu Alior Bank S.A. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Marit: Konsensus rynkowy prognozuje osiągniecie zysku netto w 2013 r. na poziomie ponad 400 mln zł, czy jest to w zasięgu Aliora?

 

Wojciech Sobieraj: Sądzę, że taki wynik jest w naszym zasięgu

 

 

geru: Jakiej dywidendy można się spodziewać z zysku za 2012 r.

 

Wojciech Sobieraj: Nie planujemy wypłaty dywidendy, co było zapisane w prospekcie emisyjnym.

 

 

Marty: Dzień dobry, na wstępie bardzo proszę o komentarz, czuję się skonfundowany - jak oceniać powinniśmy wyniki po 2012r? Media utrzymują różne wersje, osobiście trudno mi je ocenić w świetle zeszłorocznych inwestycji (debiut chociażby dla przykładu)

 

Wojciech Sobieraj: Zysk netto banku w 2012 roku bez jednorazowych zdarzeń jest ponad dwukrotnie większy niż w 2011 roku i zgodny z oczekiwaniami rynku. Zarząd banku jest bardzo zadowolony z tego wyniku.

 

 

kubah: Jakie innowacje w systemie bankowym przewidują Państwo na rok '13?

 

Wojciech Sobieraj: Większość innowacji w 2013 roku będzie dotyczyła płatności mobilnych oraz kredytowania zakupów i transakcji internetowych. Planujemy również ofensywę w elektronicznych platformach wymiany walut dla klientów detalicznych i firm.

 

 

Łoren: Jednym z czynników ryzyka wymienianych przy grudniowej emisji była kwestia ograniczeń w zakresie bancassurance. Czy są nowe informacje, kiedy i w jakim stopniu zostaną wprowadzone ograniczenia?

 

Wojciech Sobieraj: Poza ogólnie dostępnymi spekulacjami rynkowymi nie mamy żadnych dodatkowych informacji w tym zakresie.

 

 

geru: Czy spadła liczba aktywnych klientów po podwyższeniu prowizji w Alior Banku?

 

Wojciech Sobieraj: Niezauważalnie, mniej niż 1% klientów zrezygnowało z usług Aliora

 

 

koniu: Czy koszty działalności Synca dalej ciążą na wyniku finansowym "grupy" ?

 

Wojciech Sobieraj: nakłady związane z budową systemu Sync zostały w 100% poniesione. Sync jest na prostej drodze do uzyskania zakładanej rentowności. Break even projektu Sync nie był planowany w ciągu 6 miesięcy.

 

 

gremlin: Witam, jak ocenia Pan Prezes zachowanie rynku (kursu akcji) po publikacji wyników, chyba można mówić o rozczarowaniu?

 

Wojciech Sobieraj: Naszym zdaniem reakcja była nieadekwatna do wyników, ponieważ wszystkie wskaźniki działalności bieżącej spełniają wszelkie oczekiwania.

 

 

Lenka: Dzień dobry. Dlaczego wskaźnik NPL tak szybko rośnie?

 

Wojciech Sobieraj: Nie ma żadnych niepokojących przesłanek. Nasz portfel kredytowy jest stosunkowo młody i stosujemy zasadę konserwatywnego wyrezerwowania.

 

 

gremlin: Jaki jest w tej chwili współczynnik cross-sellingu w banku, jak wygląda na tle konkurencji?

 

Wojciech Sobieraj: Podstawowym miernikiem, który obserwujemy jest procent klientów traktujących nasz bank, jako bank pierwszego wyboru. W najlepszych polskich bankach wskaźnik ten wynosi 40-45%, u nas jest o 10 punktów procentach niższy. Związane to jest z szybkim przyrostem bazy klientów. Potrzebujemy czasu.

 

 

Bank_manager:  O ile procent mogą spaść dochody z tytułu bancassurance po wprowadzeniu negatywnych dla banków regulacji?

 

Wojciech Sobieraj: Nawet najbardziej restrykcyjne spekulacje nie wskazują na znaczny spadek przychodów Aliora z tytułu bancassurance.

 

 

kubah: Co Pan sądzi o alternatywnych kryptowalutach typu Bitcoin czy Litecoin? Wartość rynku Bitcoin to obecnie ponad miliard złotych co w połączeniu z możliwością jakiejkolwiek kontroli oraz całkowitym zdecentralizowaniem może sporo namieszać na rynku finansowym. Coraz więcej podmiotów zaczyna akceptować tę walutę i zdobywa coraz większą popularność

 

Wojciech Sobieraj: Moim zdaniem to nadal margines rynku.

 

 

radek: Dlaczego partnerzy banku w małych miejscowościach są nieprzygotowani do pracy, mówię to na podstawie moich doświadczeń w Pionkach, wszystkie sprawy muszę załatwić w Radomiu a nie po to otwierałem rachunek w miejscu zamieszkania by dojeżdżać, obsługa niedouczona? Czy brak środków na szkolenia kosztem klienta? Czy takie zachowanie obsługi nie wpłynie na wynik?

 

Wojciech Sobieraj: Przyjąłem zastrzeżenie, zbadamy temat w Pionkach. Poziom obsługi i wiedzy Aliora jest / powinien być taki sam bez względu na miejscowość i typ placówki.

 

kubuś: Jak ważnym aktywem dla Aliora jest Sync? Czy Sync może byc sprzedany w przyszłości?

 

Wojciech Sobieraj: Sync jest niezwykle ważnym aktywem dla Aliora. Nie wyobrażamy sobie życia bez Synca.

 

 

Ben_graham: Czy wciąż Zarząd podtrzymuje strategie otwierania nowych placówek? Żaden inny bank tego nie robi, czy to się opłaci w przyszłości ?

 

Wojciech Sobieraj: W pełni podtrzymujemy strategie rozwoju sieci placówek w oparciu o model Alior Express.

 

 

Wieloroso: Jakie są perspektywy dla branży w 2013 r ? Czy planują Państwo spadek akcji kredytowych r/r ?

 

Wojciech Sobieraj: Absolutnie nie. Planujemy wzrost akcji kredytowej w 2013 roku.

 

 

michu: Jakie jest największe ryzyko związane z obecną działalnością Alior Banku?

 

Wojciech Sobieraj: Popyt na kredyty inwestycyjne firm.

 

 

Wieloroso: Jaki jest w tej chwili udział złych kredytów w ogóle wszystkich udzielonych?

 

Wojciech Sobieraj: 5,83%

 

 

koniu: A jak ocenia Prezes nowe zmiany w Getinie? Czy karta z wyświetlaczem to coś co wabi klientów, czy są już lepsze pomysły na dotarcie do bardziej wymagających klientów ?

 

Wojciech Sobieraj: Zmiany w grupie Getin Banku są bardzo zauważalne. Prawdziwa rewolucją jest proces kredytowy Idea banku, a nie karta z wyświetlaczem. Czapki z głów.

 

 

gremlin: Jakie produkty banku cieszą się największym zainteresowaniem? Czy pomysł z opłacaniem rachunków w banku pomógł w pozyskiwaniu klientów? Czy jest to akcja terminowa czy bezterminowa?

 

Wojciech Sobieraj: Akcja trwa już 1,5 roku i jest bezterminowa. To nawet nie akcja tylko stała oferta banku. Ciesząca się dużym powodzeniem.

 

 

Dexter: Czy pozyskany kapitał z ostatniej emisji akcji został już całkowicie zagospodarowany?

 

Wojciech Sobieraj: A skąd! Współczynniki adekwatności kapitałowej Aliora (CAR i T1) są znacznie powyżej wymagań i średniej rynkowej.

 

 

Lenka: Jaki wg Pana byłby idealny nowy inwestor strategiczny banku?

 

Wojciech Sobieraj: Wybór inwestora nie leży w kompetencji Zarządu banku. Prywatnie, chciałbym pracować z inwestorem, dla którego rynek polski jest jedyny, bądź dominujący.

 

 

kubuś: Jakie wyzwania w Pana ocenie stoją przed bankowością elektroniczną ? Czy rebranding Grypy BRE na mBank to jasny sygnał, że zaczyna się kolejna walka o klientów internetowych ?

 

Wojciech Sobieraj: Internet skazany jest na bardzo szybki rozwój. Pod jakimkolwiek brandem. Wprowadzenie nowej platformy mBanku może ten proces tylko przyspieszyć.

 

 

Ciekawy: Czy Zarząd przewiduje wprowadzenie nowego programu motywacyjnego dla menedżerów ?

 

Wojciech Sobieraj: Nowy program opcyjny został opisany szczegółowo w prospekcie emisyjnym.

 

 

kolo: Czy spodziewa się Pan jakiś przejęć w branży ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

kolo: Czy Bank Pocztowy to ciekawe aktywo do przejęcia ?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

inwestor: Jakie zagrożenia dla wyników wg Pana mogą wystąpić w perspektywie 2-3lat?

 

Wojciech Sobieraj: Konsolidacja rynku i wejście graczy klasy Santander.

 

 

Greg: Czy udzielają Państwo kredytów spółkom z branży developerskiej?

 

Wojciech Sobieraj: Tak.

 

 

Dystrykt: Jak ocenia Pan ostatnie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych ?

 

Wojciech Sobieraj: Bardzo pozytywnie. Zwłaszcza w kontekście popytu na kredyty inwestycyjne.

 

 

Ermenegildo: Czy sądzi Pan że inwestycje w przedsiębiorstwa które zajmują się energetyką pro-konsumencką to dobre inwestycje na najbliższe lata?

 

Wojciech Sobieraj: Każda inwestycja powinna podlegać indywidualnej ocenie.

 

 

Dżentelman: Czy odpowiedzi odnośnie spodziewanych przejęć i atrakcyjności "Pocztowego" powinniśmy połączyć? :)

 

Wojciech Sobieraj: Nie, nie należy łączyć tych spraw.

 

 

kubuś: Jaki udział w przychodach banku mają usługi maklerskie ?

 

Wojciech Sobieraj: 6% przychodu z prowizji.

 

 

koniu: Czy będą Państwo publikować prognozy finansowe ?

 

Wojciech Sobieraj: Nie, nie będziemy publikować prognoz.

 

 

Moderator: Dziękujemy wszystkim za udział w czacie. Żałujemy, że czas nie pozwolił odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Relacji Inwestorskich Alior Bank S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie