Chat with us, powered by LiveChat

Analiza - Plasma System

Skomentuj artykuł

Plasma System S.A. zajmuje się inżynierią powierzchni w zakresie wytwarzania funkcjonalnych warstw wierzchnich. Powstała w 2004 roku w wyniku wydzielenia ze spółki SYSTEM S.A i kontynuując jej działalność prowadzoną od 1996. Siedziba Firmy znajduję się w Siemianowicach Śląskich (woj. Śląskie). Oferta Spółki obejmuje m.in.

 

  • wykonywanie powłok zabezpieczających,
  • regenerację i odbudowę części,
  • produkcję gotowych elementów dla kolejnictwa
  • obróbkę mechaniczną.

 

Główną osią działalności Emitenta jest wykonywanie powłok funkcjonalnych w technologii natryskiwania cieplnego (natryskiwanie plazmowe oraz natryskiwanie HVOF), które są alternatywą dla tradycyjnego procesu galwanizacji.  Wspomniane technologie wykorzystywane przez Plasma System S.A. produkują mniej odpadków oraz są bardziej energooszczędne niż tradycyjne techniki zabezpieczania powierzchni. Rynek usług natrysku cieplnego, szacowany przez Spółkę na 300 mln złotych , jest nisko nasycony – w Polsce znajduje się zaledwie kilkanaście urządzeń umożliwiający tego typu natrysk.

 

Ponadto Spółka zaangażowana jest w projekty badawcze, prowadzone wraz z jednostkami badawczo-rozwojowymi i ośrodkami naukowymi (m.in. Politechnika Śląska, Politechnika Krakowska, AGH, Instytut Fraunhofera. Badania prowadzone przez Plasma SYSTEM S.A. koncentrują się wokół nowych technologii produkcji kotłów energetycznych, kół w transporcie szynowym oraz regeneracji laserowej. Strategia Spółki zakłada budowanie przewagi konkurencyjna poprzez wdrażanie wyżej wymienionych technologii oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań.

 

Spółka dużą część zleceń wykonuje dla branży energetycznej – w 2011 roku usługi dla tego sektora odpowiadały za 47,4% sprzedaży. Do jej klientów należały m.in. Vattenfall, PGE, PAK, i elektrociepłownie w regionie śląskim. Pozostała sprzedaż pochodzi z regeneracji i produkcji nowych elementów maszyn (47,4%) oraz z udziału w pracach badawczo-rozwojowych.

Plasma System w raportach okresowych sygnalizuje perspektywy rozpoczęcia ekspansji zagranicznej oraz możliwość rozszerzenia działalności o sektor produkcji energii z paliw alternatywnych. Emitent upatruje ponadto możliwości wzrostu w dotychczasowych obszarach działalności dzięki wprowadzaniu regulacji unijnych w zakresie ochrony środowiska (technologie używane przez Plasma System S.A. są bardziej energooszczędne od alternatywnych).

Wyniki finansowe

Plasma SYSTEM S.A. w 2012 roku wypracowała 3,95 mln złotych zysku netto przy przychodach ze sprzedaży równych 27,2 mln złotych. Pod tym względem 2012 był dla Spółki wyjątkowo udany, ponieważ osiągnięta sprzedaż jest prawie 2,5-krotnie większa od średniej z trzech lat poprzednich. Również wynik netto za 2012 jest ponad trzykrotnie większy niż rok wcześniej. Wzrost przychodów, według Zarządu, związany jest z wdrożeniem technologii laserowych opracowanych podczas prac badawczo-rozwojowych.

 

Jednocześnie, wskaźnik rentowności netto wzrósł do 19,79% (z 11,41% w roku poprzednim). Co warte odnotowania, znacznie wzrósł wskaźnik zadłużenia, który w 2012 osiągnął 42,07% w porównaniu do 15,78% w 2011 r.

Przychody ze sprzedaży

1. Przychody ze sprzedaży

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ze spółki

 

W porównaniu do lat poprzednich znacząco wzrosła również EBITDA, o 258% w porównaniu do 2011 roku. Wyniki Spółki za rok 2012 są spójne z prognozami Zarządu – jedynie poziom zysku netto stanowi 94,2% prognozowanej kwoty, za to przychody ze sprzedaży są o 11% większe od oczekiwanych.

 

 

 

Wyniki finansowe

2. Wyniki finansowe

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ze spółki

 

 

Analiza SWOT

 

Silną stroną Plasma SYSTEM S.A. jest obecność na rynku, na którym istnieje znikoma konkurencja.  W Polsce znajduje się zaledwie kilkanaście urządzeń do natryskiwania cieplnego, podczas gdy w sąsiadujących Niemczech jest ich około 640. Przez Spółką stoi więc wyzwanie zagospodarowania rynku i przekonania kontrahentów do wykorzystania nowej technologii.  Jednocześnie, niskie zagospodarowanie rynku i obecność sąsiada, w którym jest on wysoce rozwinięty (wspomniane Niemcy) rodzi ryzyko, że w sektorze pojawi się silniejsza kapitałowo konkurencja zagraniczna.

 

Spółka sprawnie wykorzystuje środki unijne i angażuje się w działalność naukową z przodującymi ośrodkami badawczymi w Polsce. Dzięki temu rozwija nowe technologie, których używa do wprowadzenia nowych produktów na rynek (koła do kolejnictwa) lub rozwijania dotychczasowych rozwiązań technicznych. Spółka otrzymała pierwszy patent europejski na opracowane rozwiązania, co zabezpieczy ją przed konkurencją oraz stworzy możliwość uzyskania dodatkowych dochodów z licencjonowania.

 

Strategia Spółki upatruje szanse rozwoju w dążeniu kontrahentów do redukcji kosztów, w związku z powyższym Emitent oferuje usługi bardziej energooszczędne niż alternatywne. Według Zarządu Spółki, jest ona tym samym odporna na zmiany cyklów koniunkturalnych, ponieważ w czasach spowolnienia jej oferta będzie atrakcyjna dla przedsiębiorstw szukających oszczędności.

 

Zarząd Plasma SYSTEM S.A. widzi potencjalne możliwości wejścia na rynki zagraniczne, które w jego opinii stworzył kontrakt z Babcock Borsig Steinmüller GmbH (wykonanie części prac przy modernizacji w Elektrowni Bełchatów). Ponadto, Zarząd uważa, że regulacje unijne dotyczące paliw stwarzają możliwości rozszerzenia sprzedaży na rozwijający się sektor produkcji energii z paliw alternatywnych.

 

Granicą dla ambitnych planów Plasma SYSTEM S.A. jest finansowanie, w związku z czym Spółka poszukuje kapitału na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Krokiem, który pozwoli na dostęp do dodatkowego kapitału może być przeniesienie notowań akcji spółki na rynek regulowany.

 


Powyższa analiza papierów wartościowych jest tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie jest rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd SII oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

 

Opracowanie:

 

Prometeia Capital

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie