Temat czatu: Omówienie wyników finansowych Grupy Kapitałowej EGB Investments po I kwartale 2013 r. |
|
Środa, 8 maja 2013r. godz. 11:00 |
Na pytania będzie odpowiadał dr Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.
Dr Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.
Z branżą windykacyjną związany od blisko 20 lat. Przeprowadzał pionierskie operacje na rynku wierzytelności, m.in. transakcje hurtowe i masowe postępowania sądowe. Z EGB Investments S.A. związany od początku istnienia spółki, tj. od 1995r. Współzałożyciel i długoletni Prezes Zarządu Polskiego Związku Windykacji, powstałego w 2003 roku. Od czerwca 2010 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady tej organizacji. Kanclerz Loży Bydgoskiej BCC i wiceprezes Business Centre Club. Doktor nauk społecznych, rozprawę doktorską bronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczony wykładowca i szkoleniowiec. Od wielu lat prowadzi wykłady z zakresu zarządzania należnościami i psychologicznych aspektów windykacji w ramach studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Informacje nt. Grupy Kapitałowej:
Grupę Kapitałową EGB Investments tworzy EGB Investments S.A. (jako spółka dominująca) oraz dwie spółki zależne, tj. EGB Finanse sp. z o.o. oraz EGB Nieruchomości sp. z o.o., ukierunkowane na obsługę poszczególnych segmentów rynku.
EGB Investments S.A. zajmuje się obsługą konsumenckich i korporacyjnych wierzytelności masowych, pochodzących z sektora finansowego (bankowego i ubezpieczeniowego) i teleinformatycznego. Spółka obsługuje wierzytelności nabywane w ramach umów cesji, zlecane jej bezpośrednio przez klientów z sektora finansowego oraz zarządza wierzytelnościami należącymi do funduszy sekurytyzacyjnych (jest m.in. serwiserem Mega Debt NSFIZ oraz EGB AGIO NSFIZ). Od 2012 r. jej akcje są notowane na NewConnect.
EGB Finanse sp. z o.o. nabywa wysokocenne należności przed terminem wymagalności oraz obsługuje przedsiębiorców z sektora MMSP poprzez Elektroniczny System Windykacji, który pozwala klientom na zlecenie monitoringu płatności, działań windykacyjnych i sprzedaż niewymagalnych należności wynikających z faktur.
EGB Nieruchomości sp. z o.o. prowadzi przede wszystkim obsługę wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie, w tym także sekurytyzowanych. Jednocześnie nabywa nieruchomości w toku egzekucji komorniczych i działań windykacyjnych, zajmuje się obrotem tymi nieruchomościami, ich zagospodarowaniem i komercjalizacją.
Zapis czatu inwestorskiego
z dnia 8 maja 2013r.
Moderator: Witamy serdecznie na czacie z Zarządem Spółki EGB Investments S.A. i zapraszamy do zadawania pytań. Odpowiedzi udzielać będzie Pan Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.
Analityk: W I kwartale 2013 r., mimo niewielkiego spadku przychodów, spółka znacznie poprawiła rentowność . W jaki sposób zostało to osiągnięte?
Dr Krzysztof Matela: Usprawniliśmy procedury windykacyjne i zwiększyliśmy nacisk na automatyzację procesów, czego efektem było istotne obniżenie kosztów operacyjnych.
Adam: Czy EGB Nieruchomości posiada w swoim portfelu jakieś aktywa do windykacji?
Dr Krzysztof Matela: Obecnie EGB Nieruchomości sp. z o.o. posiada 9 wierzytelności, z których każda zabezpieczona jest hipotekami na nieruchomościach.
kapitanat: Jakie są plany Spółki na 2013?
Dr Krzysztof Matela: Chcielibyśmy pozyskać jak najwięcej wierzytelności korporacyjnych do obsługi przez Spółkę dominującą. W Spółce zależnej EGB Finanse sp. z o.o. chcielibyśmy znacząco zwiększyć wolumen transakcji z mikro i małymi przedsiębiorcami.
olo: Co łączy Państwa spółkę z p. Krawczykami akcjonariuszami firmy Dom Inwestycyjny Platinium Capital S.A., będącej z kolei głównym akcjonariuszem takich spółek jak PSW Capital S.A. czy Węglopex S.A., jak również posiadającej udziały w firmie Green Stream Communication S.A. (GCSSA)? Czy GCSSA pracuje dla Was i w jakim charakterze?
Dr Krzysztof Matela: GSCSA wspiera naszą Spółkę w prowadzeniu działań o charakterze PR. Poza tym nie ma żadnych innych powiązań.
Partner: Czy w wynikach grupy jest jakaś sezonowość?
Dr Krzysztof Matela: Sezonowość dotyczy jedynie rytmu przetargów dotyczących sprzedaży wierzytelności oraz zlecenia windykacji. Transakcje nasilają się w okresie wiosennym i jesiennym. Natomiast jeśli chodzi o wyniki - nie widzimy tutaj istotnego związku i sezonowości.
Piotr: Czy przewidujecie Państwo wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r.?
Dr Krzysztof Matela: Decyzja w tym zakresie zostanie podjęta na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które odbędzie się w czerwcu.
Makler: Kto jest właścicielem Lonstrom Investments Limited z siedzibą na Cyprze – nowego akcjonariusza ponad progiem 5% w spółce?
Dr Krzysztof Matela: Nie posiadamy takiej informacji.
Fundamentalista: Przy 18-sto procentowym free float-cie płynność akcji jest niska. Czy zarząd spółki chce zrobić coś w tym zakresie?
Dr Krzysztof Matela: Nie mamy wpływu na obrót akcjami wchodzącymi w skład free float. Nie planujemy w najbliższym czasie emisji akcji.
Analityk: Z jakich elementów składa się kapitał obcy?
Dr Krzysztof Matela: Głównym składnikiem finansowania obcego są obligacje. Rośnie udział kredytów bankowych, które są tańsze i bardziej dopasowane do specyfiki funkcjonowania firmy windykacyjnej.
Gość1: Czy mają Państwo zaplanowane w najbliższym czasie spotkanie z Inwestorami?
Dr Krzysztof Matela: Organizujemy systematycznie czaty inwestorskie, spotykamy się z Inwestorami którzy są zainteresowani bezpośrednim kontaktem, komunikujemy się poprzez media (np. wystąpienia telewizyjne), w czerwcu odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Odpowiadamy na bieżąco na pytania. Z naszych obserwacji wynika, że nasi Inwestorzy preferują elektroniczne formy komunikacji i te staramy się ciągle rozwijać.
Gość1: W komunikatach prasowych często pojawiają się ogólne informacje, że wdrażają Państwo rozwiązania mające na celu przyspieszenie i ułatwienie obsługi wierzytelności. Czy mogą padać Państwo konkretny przykład takich działań?
Dr Krzysztof Matela: Na przykład system pozwalający na zaplanowanie i pełną automatyzację procesów windykacyjnych w przypadku obsługi wierzytelności MMP.
Makler: Zobowiązania krótkoterminowe znacznie wzrosły kosztem zobowiązań długoterminowych. Czy jest to tylko efekt zbliżającej się daty wymagalności jakiegoś większego kredytu ?
Dr Krzysztof Matela: Na koniec pierwszego kwartału przygotowywaliśmy się do wykupu kilku serii obligacji, który nastąpił w terminie zapadalności w połowie kwietnia.
Adam: Czy można prosić o komentarz odnośnie płynności i ceny akcji EGB? Czy zarząd widzi, iż jest to problem?
Dr Krzysztof Matela: Oczywiście jesteśmy zainteresowani, aby naszymi akcjami systematycznie handlowano, a kurs rósł. Mamy olbrzymi potencjał wzrostu. Nasze wskaźniki są bardzo atrakcyjne.
Curio: Dzień dobry, chwalicie się Państwo ponad 250% zyskiem w porównaniu do 1Q2012 r. Co wpłynęło na taki wynik? W poprzednim roku kwotowo nie była to imponująca suma, co się zmieniło?
Dr Krzysztof Matela: Korzystniej ułożył się stosunek spłat dokonywanych przez dłużników do poniesionych na proces windykacji kosztów.
Gość1: Co wpłynęło na tak szybki rozwój EGB Finanse?
Dr Krzysztof Matela: Dopasowaliśmy produkty i usługi do specyficznych wymagań specyficznych klientów czyli mikro i małych przedsiębiorstw, którzy mieli do tej pory problemy ze znalezieniem partnerów, którzy chcieliby z nimi współpracować.
Gość1: Jak będzie się rozwijać branża? Czy kryzys wam zaszkodził?
Dr Krzysztof Matela: Kryzys spowodował zwiększenie liczby i wartości wierzytelności na rynku. Jednocześnie klienci chętniej niż w latach poprzednich zlecają i zbywają wierzytelności, chcąc w ten sposób poprawić swoją płynność i zmniejszyć koszty. Co najmniej przez trzy do pięciu lat ta sytuacja będzie się utrzymywać, a liczba i wartość transakcji będzie rosnąć.
Trader: Jakie wyniki na poziomie przychodów i rentowności netto osiągają EGB Finanse i EGB Nieruchomości?
Dr Krzysztof Matela: EGB Finanse utrzymują stałą rentowność netto na poziomie 6%. EGB Nieruchomości nie wygenerowały jeszcze istotnego przychodu.
Garry: Czy EGB Investments odczuwa oddech konkurencji np. giełdowego Kruka?
Dr Krzysztof Matela: Wszyscy w branży czujemy swoje wzajemne oddechy na plecach :) Ale to jest motywujące i pozwala się rozwijać i tworzyć nowe produkty. Jesteśmy znakomitym tego przykładem.
Krzysztof G.: Ile nieruchomości z licytacji komorniczych obecnie posiada EGB Nieruchomości? Ile tego typu transakcji (kupno i sprzedaż lokalu) zostało zrealizowanych w całej tej działalności? Jakie średnie rentowności są uzyskiwane?
Dr Krzysztof Matela: Przejmowanie nieruchomości, które są zabezpieczeniem własnych wierzytelności, jest bardzo długotrwałe. Jesteśmy w trakcie tych procesów.
Trend_seeker: Jakie dokładnie działania zostały podjęte w celu zmniejszania kosztów działalności oraz dostosowywania oferty, o której Pan wspomina?
Dr Krzysztof Matela: Na zmniejszenie kosztów wpłynęło m.in. zoptymalizowanie poziomu zatrudnienia, racjonalizacja kosztów usług obcych, wdrażanie narzędzi pozwalających na automatyzację procesów windykacji i ich przyspieszenie. Jeśli chodzi o dostosowanie oferty - wprowadzamy mechanizmy pozwalające na automatyzację obsługi klientów i upraszczamy przebieg transakcji.
Virtuoz: Czym jest uzasadniony spadek wartości wierzytelności zleconych i kupionych w 1Q2013 r.?
Dr Krzysztof Matela: Podejmujemy racjonalne decyzje w zakresie nabywania wierzytelności i inwestujemy tylko w te, które mają największy potencjał, jeśli chodzi o zysk. Obserwowany przez nas spadek cen na pewno przyczyni się do zwiększenia naszej aktywności w tym zakresie. Wartość pozyskiwanych zleceń utrzymuje się na stabilnym poziomie.
Akcjonariusz: Czy zarząd ma w planach działania poprawiające wizerunek spółki na rynku? Czy będzie Pan pracował nad poprawą notowań? Co z waszymi planami wejścia na główny parkiet?
Dr Krzysztof Matela: Systematycznie prowadzimy działania PR i IR. Nasza strona jest bardzo wysoko oceniana przez inwestorów, a Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych nagrodziło ją w zeszłym roku w konkursie Złota Strona Emitenta (obecnie także jesteśmy w finale kolejnej edycji tego konkursu). Grupa Kapitałowa generuje rekordowe przychody i zyski. Natomiast jeśli chodzi o plany związane z głównym parkietem - w momencie osiągnięcia wymaganej kapitalizacji Zarząd będzie wnioskował do Walnego Zgromadzenia o podjęcie stosownej uchwały w tej sprawie.
Piotr: Czy może Pan skomentować zmiany ustawy dotyczące kierowania spraw do e-sądów i jak ona wpłynie w przyszłości na działalność windykacyjną EGB?
Dr Krzysztof Matela: Z naszej perspektywy, modyfikacje procedur w postępowaniu elektronicznym niczego nie zmienią. Efektywność tego procesu utrzyma się na identycznym poziomie.
EGB-FUN: Co obecnie jest największą barierą (poza zdobywaniem finansowania dłużnego) w rozwoju EGB i jakie czynniki spowalniają ten rozwój najbardziej?
Dr Krzysztof Matela: W zasadzie trudno mówić tutaj o jakichkolwiek barierach. W ostatnich dwóch latach ograniczenia wynikały z cen nieadekwatnych do jakości wierzytelności oferowanych na sprzedaż. Obecnie, biorąc pod uwagę, że obserwujemy systematyczny i znaczący spadek cen, ograniczeniem mógłby być jedynie ewentualny brak pomysłów na zwiększenie obrotów i nowych działalności. W tym zakresie jesteśmy jednakże bardzo efektywni i kreatywni.
Adam: Panie Prezesie. Uwzględniając obecną sytuację (płynność) na NC, aby inwestycja w EGB miała sens, prosimy o dywidendę o stopie wyższej jak lokaty w banku. :)
Dr Krzysztof Matela: Krzysztof Matela - jako akcjonariusz - przychyla się do wniosku :) Krzysztof Matela - jako członek Zarządu - musi starać się godzić interesy inwestorów z szybszym rozwojem spółki :)
Piotr: Podczas debiutu Spółki wspominał Pan, iż po 1,5 roku na NC będziecie chcieli przejść na parkiet główny. Od tego momentu minęło już trochę czasu, a kurs Spółki spadł. Czy nie uważa Pan, iż zakup akcji przez Zarząd pomógłby kursowi, tak jak ma to miejsce np. w WIND MOBIL ?
Dr Krzysztof Matela: Niewątpliwie kupowanie akcji przez Zarząd, tak jak wszystkie transakcje, miałoby wpływ na kurs akcji. Pamiętajmy jednak, że skup akcji przez Zarząd zmniejszyłby i tak niewielki free float.
behappy: Czy poziom zadłużenia spółki nie jest za wysoki? Czy spółka kontroluje ryzyko płynności?
Dr Krzysztof Matela: Obecnie poziom zadłużenia Spółki utrzymuje się na bardzo bezpiecznym poziomie, jednym z najniższych w stosunku do konkurencji. Mamy bardzo dobrą płynność i bardzo dobre ratingi kredytowe.
Gość1: W jaki sposób planujecie Państwo pozyskanie nowych klientów?
Dr Krzysztof Matela: Jesteśmy na rynku od wielu lat, dlatego wszyscy najwięksi dostawcy wierzytelności zapraszają EGB Investments S.A. do przetargów dotyczących sprzedaży portfeli lub obsługi wierzytelności na zlecenie. Natomiast jeśli chodzi o EGB Finanse sp. z o.o. – kluczem do pozyskania Klientów (a interesują nas głównie mikro i mali przedsiębiorcy) jest internet i skuteczne zidentyfikowanie potrzeb kapitałowych tego typu podmiotów.
Axel: Jakie są plany zyskowności spółki na obecny rok? Czy wyniki będą lepsze od roku poprzedniego?
Dr Krzysztof Matela: Ponieważ nie publikowaliśmy prognoz finansowych na bieżący rok, nie możemy odpowiedzieć na to pytanie.
Cebulowy: Czy będziecie emitowali kolejne obligacje?
Dr Krzysztof Matela: Na podstawie uchwały z lipca 2012 r. Spółka zwiększyła program obligacji do 60 mln zł. Jak dotąd ekspozycja wynosi 38 mln zł. Zgodnie z tym możemy wyemitować dodatkowo papiery dłużne o wartości 22 mln zł.
behappy: Czy obligacje spółki będą notowane na rynku Catalyst? Oprocentowanie jest atrakcyjne i wydaje się, że szersze grono nabywców mogłoby skutkować lepszym kosztem dla spółki.
Dr Krzysztof Matela: Rozważamy taką możliwość. W istocie byłoby to korzystniejsze dla Spółki, a inwestorzy uzyskaliby dodatkowo możliwość zbycia swoich obligacji przed terminem ich wymagalności.
EGB-FUN: Czy dywidenda z zysku za 2012, wypłacana w 2013, ma szanse być wyższa niż ta rok wcześniej?
Dr Krzysztof Matela: Tak jak wspominałem wcześniej, decyzję w zakresie dywidendy podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Cebulowy: Po co wam dwa fundusze sekurytyzacyjne?
Dr Krzysztof Matela: Raczej mówimy o trzech funduszach. Pierwszy - najstarszy tzn. EGB PNSFIZ - jest dedykowany obsłudze wierzytelności jednego z naszych znaczących klientów. Drugi (MEGA DEBT NSFIZ) powstał jako naturalna potrzeba posiadania własnego funduszu do obsługi wierzytelności nabywanych od banków. Trzeci natomiast (AGIO EGB NSFIZ) został niedawno zarejestrowany. Objęliśmy w nim pierwszą emisję certyfikatów. Służyć on będzie, podobnie jak poprzedni, nabywaniu wierzytelności bankowych.
Tomasz: Jaki jest potencjał rozwoju branży? Pytam o perspektywy wzrostu.
Dr Krzysztof Matela: Jak już wspominałem, kryzys i recesja wpłynęły na wzrost liczby i wartości portfeli wierzytelności oferowanych do sprzedaży i zlecanych do obsługi. Nie zapominajmy jednakże o ogólnej masie długów, które powstają na rynku. Z tej perspektywy potencjał wzrostu jest olbrzymi, a firmy windykacyjne mają zapewnione bezpieczeństwo funkcjonowania na co najmniej kilkanaście lat. Wygląda więc na to, że okres najbardziej intensywnego rozwoju branża windykacyjna ma dopiero przed sobą.
Adam: Pewien pomysł. WZA przez internet, bądź transmisja na żywo, na stronie spółki...
Dr Krzysztof Matela: Pomysł jest znakomity. Konieczna byłaby jednakże zmiana statutu Spółki, dopuszczająca taką formę przeprowadzania WZA.
Krzysztof G.: To doskonałe rozwiązanie, spotykane w Europie. Niestety w Polsce spółki mają jeszcze trudności z ułatwieniem inwestorom uczestnictwa w WZA. Być może wyznaczycie nowe trendy ;)
Dr Krzysztof Matela: Lubimy wyznaczać nowe trendy :) Nie tylko w obszarze relacji inwestorskich.
Anetka: Czy chcecie otworzyć oddział firmy np. w Warszawie? Żeby być bliżej klientów.
Dr Krzysztof Matela: Jesteśmy w bieżącym kontakcie z wszystkimi naszymi Klientami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, spotykamy się z nimi osobiście. Nie ma zatem potrzeby tworzenia oddziałów na terenie innych miast.
malowniczowiosenny: Czym różnicie się od innych firm windykacyjnych?
Dr Krzysztof Matela: Mamy bardzo duże doświadczenie w obsłudze wierzytelności korporacyjnych. Osiągamy doskonałe rezultaty w zakresie windykacji wierzytelności trudnych, na etapie polubownym i sądowym.
Gość1: Jakie są plany rozwoju Grupy Kapitałowej EGB Investments w 2013 r.?
Dr Krzysztof Matela: Będziemy pozyskiwać nowe wierzytelności do obsługi, tworzyć nowe produkty, kontynuować rozwój narzędzi pozwalających na prowadzenie windykacji w sposób bardziej automatyczny, a przez to tańszy i efektywniejszy.
Adam: Dlaczego nie chcecie publikować prognoz rocznych, kwartalnych?
Dr Krzysztof Matela: Wolimy rozmawiać o osiągnięciach potwierdzonych twardymi liczbami i wynikami.
malowniczowiosenny: Czy planujecie państwo, podobnie jak konkurencja, zdywersyfikować działalność, rozszerzając ją o np. handel wierzytelnościami detalicznymi?
Dr Krzysztof Matela: Oprócz głównych linii produktowych (kupno wierzytelności, obsługa na zlecenie) wprowadziliśmy nowe usługi i produkty (m.in. w naszej spółce zależnej EGB Finanse, której przedmiotem zainteresowania są przede wszystkim wierzytelności drobne), dzięki czemu silnie zdywersyfikowaliśmy strukturę przychodów Grupy Kapitałowej.
Moderator: Dziękujemy za udział w czacie. Zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu relacji inwestorskich www.egb.pl/relacje-inwestorskie. Życzymy Państwu miłego dnia.