Chat with us, powered by LiveChat

Zapis czata inwestorskiego - Omówienie wyników finansowych Grupy PZU za I kwartał 2013 roku

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników finansowych

Grupy PZU za I kwartał 2013 roku

20 maja 2013r.

godz. 12.00

PZU

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Przemysław Dąbrowski

Przemysław Dąbrowski, CFO

 

Pan Przemysław Dąbrowski jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek informatyka oraz studiów podyplomowych z zarządzania. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Ukończył szereg szkoleń z zakresu finansów i rachunkowości m. in. Certified Diploma In Finance, organizowane przez ACCA.

Pan Przemysław Dąbrowski posiada szerokie doświadczenie w zarządzaniu finansami w ubezpieczeniach, w zarządzaniu inwestycjami finansowymi oraz w przeprowadzaniu dużych transakcji finansowych. Ponadto dysponuje praktyczną i teoretyczną wiedzą księgową, znajomością zagadnień podatkowych oraz elementów matematyki aktuarialnej.


Karierę zawodową rozpoczął w roku 1993. W latach 1993-1998 pracował jako analityk i kontroler finansowy w Whirlpool Polska Sp. z o.o. W latach 1998–2000 był Skarbnikiem w AIG Polska. W latach 2000–2001 pełnił funkcję Dyrektora Finansowego, Członka Zarządu Creative Team SA (Grupa Elektrim). W latach 2001-2006 był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w PZU SA. W latach 2006-2008 pracował w firmach doradczych AT Kearney i Accenture na stanowisku Managera a następnie Senior Managera. Od października 2008 roku do marca 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora – Zastępcy Szefa Pionu Finansowego w Centrali PZU SA i PZU Życie SA. Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku był Dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu w Centrali PZU SA i PZU Życie SA, następnie od marca 2009 roku Dyrektorem Biura Zarządzania Informacją w Centrali PZU SA i PZU Życie SA.

Od stycznia 2010 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu PZU Życie SA. Od 21 grudnia 2010 r. pełni funkcję Członka Zarządu PZU SA. Odpowiada za Pion Finansowy.

 


 

Informacje o spółce:

 

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach podstawowej działalności ubezpieczeniowej, obejmującej ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia na życie oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe, klienci Grupy PZU mają do wyboru blisko 200 rodzajów ubezpieczeń. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

PZU - jedna z trzech spółek debiutujących w 2010 roku
w ramach  programu Akcjonariat Obywatelski

12 maja 2010 roku PZU SA zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Była to jedna z największych ofert w 2010 roku w Europie Środkowo-Wschodniej i największa w historii polskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Wielkość oferty to 8,1 mld PLN (2,7 mld USD), wartość obrotu akcjami PZU w pierwszym dniu notowania około 5,1 mld PLN. PZU SA jest pierwszą spółką która weszła w skład WIG20 w dniu pierwszego notowania.

 

Akcje PZU wchodzą w skład następujących indeksów WIG, WIG20, WIG PL, a od 1 lutego 2012 roku również w skład RESPECT Index.
PZU konsekwentnie dąży do coraz pełniejszego zaspokajania potrzeb klientów, systematycznego podnoszenia jakości usług oraz stałego poszerzania możliwości rozwojowych. PZU to firma najbardziej ceniona za doświadczenie, tradycję, polskie pochodzenie, silną pozycję finansową oraz łatwy dostęp do agentów i oddziałów firmy.

 

Grupa PZU prowadzi działalność w trzech podstawowych segmentach:

 

  • ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych – oferowanych przez PZU;
  • ubezpieczeń na życie – oferowanych przez PZU Życie oraz 
  • otwartych funduszy emerytalnych – oferowanych przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU (PTE PZU), zarządzające OFE PZU Złota Jesień.

 

PZU jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w Polsce (32,6% udział w rynku na koniec 2011 r.). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU są ubezpieczenia komunikacyjne, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i klientów korporacyjnych.

 

PZU Życie jest liderem, pod względem wartości składki przypisanej brutto, na rynku ubezpieczeń na życie w Polsce (30,8% udział w rynku na koniec 2011 r.). Podstawową grupą produktów oferowaną przez PZU Życie są grupowe i indywidualne ubezpieczenia na życie.

 

PTE PZU zarządza OFE PZU Złota Jesień, który według danych KNF, był na koniec 2011 roku trzecim pod względem liczby członków (2,2 mln członków) oraz pod względem aktywów netto (30,5 mld PLN) otwartym funduszem emerytalnym w Polsce.


Zapis czata inwestorskiego

Moderator: Witamy Państwa na czacie z Przemysławem Dąbrowskim Członkiem Zarządu PZU SA i PZU Życie SA. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

 

Mariusz_1976: Jakich akwizycji możemy się spodziewać w 2013 roku i czy w ogóle takowe przewidujecie?

 

Przemysław Dąbrowski: Cele akwizycyjne PZU są jasno określone w strategii na lata 2012-2014. PZU jest zainteresowane biznesem ubezpieczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

oczytany: O 2 mld zł rośnie wartość pożyczek. Komu PZU tak chętnie pożycza i na jaki procent?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU stosuje arbitraż stóp zwrotu. Mając bardzo bezpieczne aktywa pożycza pieniądze z jednych banków, żeby je następnie odpożyczać innym. Zarabiamy na różnicy pomiędzy stopami zwrotu.

 

 

spotkanie: Witam Panie Przemysławie. Mam pytanie: jakie czynniki wpłynęły na rekordowy wynik finansowy netto?

 

Przemysław Dąbrowski: Czynniki które wpłynęły na wynik za 1 kwartał 2013 roku to bardzo dobra rentowność biznesu ubezpieczeniowego (poprawa szkodowości w ubezpieczeniach rolnych oraz komunikacyjnych), utrzymująca się wysoka rentowność ubezpieczeń grupowych na życie, wzrost składki w ubezpieczeniach na życie ze składką jednorazową, dyscyplina kosztowa.

 

 

print: Ponad 1 mld zł wzrasta pozycja nieruchomości inwestycyjne. Proszę o wytłumaczenie wzrostu tej pozycji.

 

Przemysław Dąbrowski: PZU realizuje strategię dywersyfikacji aktywów. Poszukujemy aktywów o charakterze długoterminowym oraz wyższej stopie zwrotu. Jednym z takich aktywów są nieruchomości.

 

 

bankowiec: Chodziły słuchy, że PZU jest zainteresowane zakupem większościowego pakietu akcji Alior Banku od Carlo Tassara. Co w tej kwestii możecie Państwo powiedzieć?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU nie było zainteresowane zakupem większościowego pakietu Alior Banku. PZU mogło być zaangażowane jako inwestor finansowy, ewentualnie jako mniejszościowy inwestor, w charakterze inwestycji dłużej.

 

 

Bartłomiej_Tęsiorowski: Wyniki za pierwszy kwartał rokują dobrze na dywidendę. Możemy liczyć na wyższą dywidendę w 2013r.?

 

Przemysław Dąbrowski: Analizując wyniki za 1Q trzeba być ostrożnym. Wysoki wynik za 1Q to także efekt zdarzeń jednorazowych. Historia dywidendowa Grupy PZU pokazuje, ze historycznie realizujemy wysoki wskaźnik wypłaty, więc jeśli osiągniemy wysokie wyniki, to dywidenda także będzie wysoka.

 

 

makler: Jak z perspektywy czasu Zarząd ocenia decyzję o przeprowadzeniu kosztownego rebrandingu?

 

Przemysław Dąbrowski: Jest za wcześnie, żeby moc w pełni określić wyniki rebrandigu. Na razie widzimy pozytywne wyniki związane z pozycjonowaniem naszej marki.

 

 

jacek.jarosz@finweb.pl: Nie tak dawno temu zakończyli Państwo szeroko zakrojone działania mające na celu m.in. modernizację Państwa wizerunku (zmiana loga, wprowadzenie identyfikacji wizualnej etc.). Czy z przeprowadzanych analiz wynika, że w świadomości klientów już widoczna jest zmiana opinii o PZU, jeszcze do nie tak dawna kojarzonego raczej z przestarzałym wizerunkiem?

 

Przemysław Dąbrowski: Jest za wcześnie, żeby moc w pełni określić wyniki rebrandigu. Na razie widzimy pozytywne wyniki związane z pozycjonowaniem naszej marki.

 

 

majkel: Dlaczego wysokość odszkodowań w porównaniu do 2012 jest niższa? Wg. Danych Policji ze względu na długą zimę, wypadków było znacznie więcej co sugerowałoby wyższe wypłaty.

 

Przemysław Dąbrowski: Zima nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wysokość wypłat. Cały czas mamy niską częstość szkód komunikacyjnych. Wpływ ma też ugoda w zakresie ubezp. Zielonej Karty z jednym z reasekuratorów.

 

 

aspiro: Czy grupa PZU planuje rozwój przez przejęcia? Możemy się spodziewać pojawienia się w grupie banku?

 

Przemysław Dąbrowski: Ekspansja zagraniczna jest jednym z elementów strategii PZU na lata 2012-2014. Jesteśmy zainteresowani biznesem ubezpieczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. nie zamierzamy kupić nbanku.

 

 

ubezpieczyciele: Jak zakończyła się sporna kwestia ze statkiem, który rozbił się u wybrzeży Kornwalii? Czy PZU wypłaciło odszkodowanie?

 

Przemysław Dąbrowski: Czy to chodzi o Chopina?

 

 

finansowy: Dlaczego spółka przy tak dużej zdolności do generowania gotówki i zysków nie przeprowadzi skupu akcji własnych?

 

Przemysław Dąbrowski: Skup akcji własnych jest kosztowny i obarczony ryzykiem.

 


activity: W jaki sposób zamierzacie poprawić wyniki z działalności inwestycyjnej?

 

Przemysław Dąbrowski: Strategia inwestycyjna PZU zakłada inwestycje w inne kasy aktywów niż obligacje Skarbu Państwa. Jesteśmy zainteresowani długiem korporacyjnym oraz nieruchomościami inwestycyjnymi.

 

 

gemini: Czy aktualny jest temat poszerzenia działalności PZU o bankową poprzez przejęcie jakiegoś banku?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU nie jest zainteresowane zakupem banku.

 

 

indywidualny_: Czy PZU rozważa działalność w innych branżach np. wierzytelnościach?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie.

 

 

jacek.jarosz@finweb.pl: Do Polski wkroczyć ma m.in. Prudential Polska. Czy nie obawiają się Państwo istotnego wzrostu konkurencji z ich strony?

 

Przemysław Dąbrowski: Na razie nie rozważamy znaczącego wzrostu konkurencji ze strony Prudentiala. Działa on w innym segmencie ubezpieczeń na życie niż Grupa PZU.

 

 

pawlo444: Dlaczego akwizycja w PZU Życie SA jest tak słabo opłacana, a PZU SA jest inaczej?

 

Przemysław Dąbrowski: Proszę o doprecyzowanie pytania. Czy chodzi Panu o koszty akwizycji w PZU SA i PZU Życie ?

 

 

aspiro: Czy zapowiedziane przez prezesa Klesyka spowolnienie wzrostu wyników w 2013 roku będzie trwałe? Jak wyglądają perspektywy w kolejnych 2-3 latach?

 

Przemysław Dąbrowski: Zakładamy, że rok 2013 jest okresem spowolnienia gospodarczego, co będzie miało negatywny wpływ na nasze wyniki. Liczymy na poprawę warunków ekonomicznych w 2014 roku.

 

 

moje: Poziom składek wzrasta, jednak u innych ubezpieczycieli ta dynamika jest wyższa, dlaczego?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU nie zmniejszyło poziomu działalności inwestycyjnej. To niestety wpływ słabej koniunktury na GPW oraz zachowania się stóp zwrotu z obligacji skarbowych.

 

 

ubezpieczyciele: Tak Panie Prezesie, pytałem o Chopina...

 

Przemysław Dąbrowski: Zapłaciliśmy odszkodowanie

 

 

mero: Jak Pan Prezes komentuje wyniki finansowe za ostatni kwartał ? Czy wycena giełdowa odzwierciedla sytuację finansową PZU ?

 

Przemysław Dąbrowski: Wpływ na wyniki finansowe Grupy PZU w I kwartale 2013 roku miały następujące czynniki: - wzrost składki przypisanej brutto na skutek utrzymania wysokiej dynamiki sprzedaży ubezpieczeń na życie ze składką jednorazową w kanale bancassurance; - poprawa rentowności w ubezpieczeniach rolnych na skutek niskiego poziomu szkód spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowań; - mniejsze tempo konwersji polis umów wieloletnich na umowy roczne odnawialne w ubezpieczeniach grupowych typ P; - niższa wycena instrumentów kapitałowych na skutek gorszej koniunktury GPW oraz instrumentów dłużnych w wyniku wzrostu rentowności obligacji; - jednorazowy dochód z tytułu ugody z reasekuratorem w zakresie ubezpieczenia Zielona Karta; - utrzymanie dyscypliny kosztów stałych, przy jednoczesnym prowadzeniu działań projektowych mających na celu usprawnienie i zautomatyzowanie procesów obsługowych. Nie komentujemy naszej wyceny giełdowej.

 

 

Hugo: Powiem szczerze, mnie i wielu moich znajomych zbulwersowała sytuacja gdy firma wykręcała się od wypłaty odszkodowania dla statku „Fryderyk Chopin”. Osobiście z tego powodu zrezygnowałem z ubezpieczenia. Jak zakończyła się sprawa?

 

Przemysław Dąbrowski: Zapłaciliśmy odszkodowanie

 

 

jacek.jarosz@finweb.pl: Kilka dni temu JP Morgan wydał Państwu rekomendację z ceną docelową na poziomie 467 zł za akcję. Dałoby to wówczas wycenę rynkową na poziomie ponad 40 mld zł. Czy nie uważa Pan, że przy wartości księgowej na poziomie niemal 14,3 mld zł mogłoby to oznaczać znaczne przewartościowanie kursu?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie komentujemy naszego kursu giełdowego

 

 

z.sobczyszyn: Chciałbym dowiedzieć się czy PZU będzie w dalszym ciągu zwiększać udział posiadanych obligacji korporacyjnych?

 

Przemysław Dąbrowski: Zgodnie z naszą strategią inwestycyjną zamierzamy zwiększać udział obligacji korporacyjnych w portfelu. Oczywiście robimy to, zachowując nasze konserwatywne podejście do ryzyka.

 

 

mbok: Jakie produkty mogą być najbardziej wzrostowe dla Pana firmy w 2013?


Przemysław Dąbrowski: Największy wzrost osiągnęły produkty indywidualnych ubezpieczeń na życie.

 

 

insurance: Czy poza firmami ubezpieczeniowymi w regionie nadal są państwo zainteresowani przejęciami firm z sektora usług medycznych?

 

Przemysław Dąbrowski: Na razie nie określiliśmy czy celem akwizycyjnym Grupy PZU mogą być spółki z poza sektora ubezpieczeniowego, w tym medyczne.

 

 

techniczny: zmieniło się coś w kwestii wejście PZU na rynek reasekuracyjny?


Przemysław Dąbrowski: W zakresie reasekuracji czynnej działalność prowadzimy w szczególności dla naszych spółek na Litwie i Ukrainie. Ponadto jesteśmy obecni na rynku reasekuracyjnym w zakresie reasekuracji biernej, która chroni zakład ubezpieczeń przed dużymi szkodami między innymi przed szkodami z katastrof naturalnych.

 

 

Janek: O 38% spadają przepływy z działalności operacyjnej mimo osiągania wciąż dużych zysków netto. Jak akcjonariusze mają rozumieć tą zależność?

 

Przemysław Dąbrowski: Wynika to z powodu spadku dochodów z lokat oraz częściowo z powodu jednorazowych zdarzeń.

 

 

piter: Planujecie w tym roku kontynuować proces redukcji zatrudnienia w grupie?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU ogłosiło zwolnienia grupowe w roku 2013. Zatrudnienie ma się zmniejszyć o około 600 fte.

 

 

jacek.jarosz@finweb.pl: Czy i w jaki sposób przebiega obecnie proces zwolnień grupowych w PZU, o których mówiło się zimą tego roku? Jak ogólnie przedstawia się proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa?

 

Przemysław Dąbrowski: Zwolnienia grupowe ogłoszone w tym roku trwają.

 

 

mate: skąd wynika poprawa rentowności ubezpieczeń grupowych?

 

Przemysław Dąbrowski: Wyższy zysk operacyjny w ubezpieczeniach grupowych i indywidualnie kontynuowanych wynika z rozwoju biznesu oraz modyfikacji w ubezpieczeniach indywidualnej kontynuacji.

 

 

weekend: w jakim stopniu działania restrukturyzacyjne wpłynęły na wynik spółki za I kwartał?

 

Przemysław Dąbrowski: Wyniki 1Q miała wpływ restrukturyzacja z 2012 roku. Zmiany z roku 2013 nie miały wpływu na wyniki za 1Q br.

 

 

@beck’s: w ostatnim czacie powiedział Pan, że nie uda wam się powtórzyć w 2013 roku wyników z 12’. Czy po pierwszym kwartale jest Pan skłonny zmienić swoją opinię? Z Pana odpowiedzi wnioskuję, że nie popadałby Pan w hurraoptymizm?

 

Przemysław Dąbrowski: Wyniki za 1Q są bardzo dobre. Należy jednak być ostrożnym w prognozowaniu na ich podstawie wyników za cały rok. Widzimy poważne spowolnienie w rozwoju rynku ubezpieczeniowego. Rynki finansowe też nie pozwalają na optymizm. Istnieje ryzyko, że wynik za 2013 może być gorszy niż za 2012.

 

 

wealth: Wynika z Pana odpowiedzi, że jeśli wyjdziecie poza granice polski do jedynie blok europy środkowo-wschodniej. Na rynku zachodnim panuje za duża konkurencja?

 

Przemysław Dąbrowski: Oprócz silnej konkurencji, problemem rynków ubezpieczeniowych Europy Zachodniej jest brak wzrostu.

 

 

voice of the soul: Czy spółka posiada wyliczenia dotyczące wpływu zmiany stopy procentowej na wycenę portfela obligacji?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie ujawniamy takich wyliczeń.

 

 

pilates: W jakim celu PZU zwiększa kapitały własne? Czy jest to wyłącznie wymóg ustawowy czy może strategia firmy?

 

Przemysław Dąbrowski: Wzrost kapitałów własnych jest wynikiem dobrych wyników finansowych. Zarząd nie podejmuje żadnych szczególnych kroków w celu zwiększania kapitałów.

 

 

faktyczny: Na co zostały przeznaczona połowa środków, która zniknęła z pozycji „działalność lokacyjna” w porównaniu do i kwartału rok temu?

 

Przemysław Dąbrowski: Proszę o doprecyzowanie pytania. Czy chodzi Panu o wpływy i wydatki z rachunku przepływów? Niewątpliwie wynik z lokat w a1 2013 był niższy niż w Q1 2012 na co wpływ miał wzrost rentowności obligacji i sytuacja na GPW.

 

 

giełdowy: Co PZU robi aby zatrzymać klientów? Spółka ma opinię firmy, która zaniża odszkodowania.

 

Przemysław Dąbrowski: Z oficjalnych rankingów wynika, ze PZU jest jednym z liderów jakościowych procesów likwidacji szkód. Opinia, ze PZU zaniża odszkodowania jest naszym zdaniem nie adekwatna. Mogą się zdarzać jednostkowe sytuacje, gdy zdaniem klienta zapłaciliśmy mniejsze odszkodowanie ale wynikają one z konkretnych decyzji biznesowych. PZU jest tez kontrolowane przez KNF w obszarze likwidacji świadczeń. Głównym elementem strategii PZU jest koncentracja na wysokiej jakości obsługi klienta. We wszystkich obszarach naszej działalności są wdrażane nowoczesne procedury obsługi klienta oraz pomiaru jakości satysfakcji klienta.

 

 

Ewa: Przychód ze składek jest wyższy ze względu na rosnące ceny składek, co z liczbą klientów, rośnie czy spada?

 

Przemysław Dąbrowski: W zależności od konkretnych produktów, mamy spadek ilości klientów lub zmniejszenie średnich składek

 

 

szakal: Poziom składek wzrasta, jednak u innych ubezpieczycieli ta dynamika jest wyższa, dlaczego?

 

Przemysław Dąbrowski: PZU ma inna strukturę produktów.

 

 

jacek.jarosz@finweb.pl: Które segmenty działalności mogą w 2013 roku przynieść najlepsze wyniki? W czym PZU upatruje swojej przewagi?

 

Przemysław Dąbrowski: Ubezpieczenia masowe majątkowe oraz grupowa i indywidualna kontynuacja. Nasze przewagi to silna marka, skala, własna sieć dystrybucji, produkty grupowe i indywidualnie kontynuowane.

 

 

kinguś: W jakim stopniu spółka zabezpiecza się przed zmianą stóp procentowych?

 

Przemysław Dąbrowski: Staramy się zabezpieczać poprzez instrumenty pochodne. Niestety, ze względu na rozmiar portfela aktywów nie jest możliwe zabezpieczenie się w pełni.

 

 

kawosz: co sądzi Pan o pomyśle wprowadzenia nowego indeksu WIG5?

 

Przemysław Dąbrowski: Nie mam opinii na ten temat. Jeżeli WIG 5 ma zaktywizować GPW to jesteśmy za.

 

 

faktyczny: w kwestii doprecyzowania pytania: na koniec 1 kwartału 2012 na pozycji bilansowej działalność lokacyjna było ponad 800 mln, a w obecnym ponad 400 mln. Czym spowodowane jest tak znaczne zmniejszenie środków?

 

Przemysław Dąbrowski: Wynik inwestycyjny za pierwszy kwartał 2013 był niższy od wyniku z lokat po 1 szym kwartale 2012 z uwagi na wzrost rentowności obligacji skarbowych w 1szym kwartale 2013 oraz niekorzystną sytuację na GPW.

 

 

Przemysław Dąbrowski: Dziękuję bardzo za udział w czacie i interesujące pytania.


 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie