Warszawski parkiet w ostatnich tygodniach zaskakuje siłą, próbując nadrobić straty do zagranicznych rynków. Wcześniej silnym argumentem dla niedźwiedzi była zwalniająca gospodarka, a zniżki zostały wzmocnione zamieszaniem wokół zmian w OFE. Spekulowano, że fundusze emerytalne zostaną całkowicie zlikwidowane (wraz z aktywami ulokowanymi w akcjach), co będzie miało zgubny wpływ na przyszłość GPW. Jednak bicie historycznych rekordów przez giełdy zagraniczne, kolejne obniżki stóp procentowych przez RPP, możliwe dno koniunkturalne (poprawa wyników wielu spółek) oraz gra pod pozytywne dla rynku akcji rozstrzygnięcie tematu OFE (dekompozycja tylko części obligacyjnej) pokazały siłę drzemiącą w bykach. Optymizm szybko powrócił. Po relatywnie niskich odczytach indeksu INI z końcówki kwietnia (przewaga niedźwiedzi nad bykami po raz pierwszy od wakacji 2012 r.) obecnie mamy do czynienia niemal ze skrajnym entuzjazmem. Zatem ponownie historia zatoczyła koło. Pojawia się argument do silnej korekty – strach, wskaźniki techniczne ulegają schłodzeniu a udział pesymistów rośnie, a w dalszej kolejności w atmosferze niedowierzania hossa jest kontynuowana. Teraz pojawia się pytanie: czy przed nami większa korekta czy trend boczny? Istnieje też taki scenariusz, że podobnie jak wcześniej mieliśmy do czynienia z selektywnym wzrostem (liderzy i maruderzy), teraz sytuacja się odwróci i inne podmioty będą pokazywały relatywną siłę (np. branża budowlana lub medialna, których perspektywy się poprawiają). Publikowane w minionym tygodniu wskaźniki wyprzedzające koniunkturę PMI wskazują na dalszą poprawę sytuacji w sektorze przemysłowym i usług w strefie euro i Polsce. To w połączeniu z zachowaniem rynków akcji daje nadzieję bykom, iż dno koniunkturalne jest za nami. Ponadto na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie, zgodnie z oczekiwaniami, obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 2,75% (siódma obniżka od listopada 2012, łącznie o 200 pb). Powinno to mieć bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe wielu spółek giełdowych (niższe koszty finansowe), a także samo zaangażowanie oszczędności inwestorów.
Indeksy PMI
Stopy procentowe vs WIG20
Udział byków rośnie nieustannie od 5 tygodni. Od końcówki kwietnia wzrósł o ponad 23 pkt. proc. z poziomu 31,3% do 54,9% obecnie. Odsetek ten jest bliski do poziomów skrajnych, które wcześniej wskazywały na „przegrzanie” i bliską korektę. Jednak należy w tym miejscu przypomnieć, że poprzednio od listopada do grudnia 2012 roku utrzymywał się hurraoptymizm, a spadki zaczęły się dopiero na początku 2013 r. Zatem lepiej odbierać tak wysoki poziom jako sygnał wykupienia, który mówi aby wstrzymać się z zakupami bo ryzyko jest wysokie, niż sygnał sprzedaży. Odsetek niedźwiedzi, czyli inwestorów oczekujących niższych poziomów indeksów za 6 miesięcy wynosi 22,5% i jest bardzo zbliżonych do inwestorów neutralnych. Przewaga byków nad niedźwiedziami wynosi zatem aż 32,4 pkt. proc.
Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:
Za oceanem ma miejsce realizacja zysków. Obecnie amerykańskie indeksy są w dość kluczowym miejscu – w okolicach swojej linii średnioterminowego trendu wzrostowego oraz rocznych średnich ruchomych (kluczowego wskaźnika m.in. dla dużych funduszy). Wcześniej pojawiły się dywergencje oraz oznaki mocnego wykupienia indeksów S&P500 czy Dow Jones IA na wykresie w interwale tygodniowym.
Na wykresie WIG20 wyrysowała się formacje odwróconej głowy i ramion z zasięgi niemal na poprzedni szczyt, to dodatkowo zmotywowało byki do silnego ataku. Zaledwie 4 sesje wystarczyły popytowi aby wynieść indeks blue-chipów z poziomu 2330 pkt. (niskie otwarcie w związku z korektą ponad -7% w Japonii) do 2480 pkt. Podobny zryw w okolicach czerwca 2012 roku zapoczątkował ponad półroczną hossę na GPW. Natomiast obecnie byki mają zdecydowanie więcej asów w rękawie.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)