Chat with us, powered by LiveChat

INI 01.08: Obroty na GPW spadają, wśród inwestorów rośnie niezdecydowanie.

Skomentuj artykuł

Przez większość tygodnia na parkietach dominował marazm. Obroty oraz zmienność na giełdach były minimalne, a w przypadku GPW najniższe od sierpnia ubiegłego roku. Ostatni tydzień na rynkach upływał w oczekiwaniu inwestorów na posiedzenie rezerwy federalnej USA oraz banków Anglii i EBC. Sygnały jakie można odczytać po wypowiedziach Ben’a Bernanke oraz Mario Draghiego to umiarkowany optymizm i pojawiające się ożywienie gospodarcze. Na te wypowiedzi wpłynęły oczywiście bardzo dobre odczyty PMI dla całej Europy oraz zaskakująco pozytywne odczyty makroekonomiczne zza oceanu (najwyższy poziom wskaźnika ISM dla przemysłu od 2 lat i spadek zasiłków dla bezrobotnych). Emocje udzieliły się rynkom finansowym, które podczas pierwszej sesji w miesiącu zazieleniły się, a indeks S&P500 wyznaczył nowe, historyczne maksimum. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to jeszcze ożywienie jakiego oczekują szefowie banków.Bardzo wysokie poziomy indeksów amerykańskich i poprawiające się z tygodnia na tydzień wyniki gospodarki USA mogą przesądzić o cięciu QE we wrześniu 2013. Jak można przypuszczać taka decyzja nie wpłynęła by pozytywnie na rynek co zwiększa prawdopodobieństwo oczekiwanej w ostatnich tygodniach korekty.

 

Na GPW oprócz słabego obrotu, mamy obecnie sezon wyników spółek za II kwartał. Tak jak wcześniej na Wall Street pozytywnie zaskakują wyniki banków, a odczyt PMI dla krajowego przemysłu powyżej oczekiwań zwiększył popyt na akcje. Skutkowało to wzrostem indeksu WIG20 ponad 2% podczas dwóch ostatnich sesji, a kurs pewnie zmierza do kolejnego oporu na poziomie 2400 pkt.

 

 

Udział niedźwiedzi spada 3 tydzień z rzędu i od 18 lipca spadł już o 15,2%. Jednocześnie rośną notowania indeksu WIG20, co przybliża oba wskaźniki na wykresie. Jak pokazuje historia w punktach w takich punktach stycznych najczęściej dochodzi do zmiany biegunów. Potwierdza to, że Indeks Nastrojów Inwestorów jest wskaźnikiem kontrariańskim.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

 

 

 

 

 

 

Struktura inwestorów w ostatnich 7 dniach stabilna. Odnotowano niewielki wzrost poziomu byków oraz inwestorów nastawionych neutralnie. W tym samym czasie spadł poziom pesymistów na GPW aż o 4%. Nastroje są umiarkowanie dobre, jednak odczyty amerykańskiego odpowiednika INI – Sentiment Survey, nie napawają optymizmem. Udział optymistów na Wall Street spadł aż o 9,5% co obrazuje obawę przed korektą. 2 na 5 inwestorów nastawionych jest neutralnie i możliwe, że znajdują się poza rynkiem. Poziom niedźwiedzi wzrósł o 2,4% i w perspektywie najbliższych tygodni ta tendencja może się nasilić.

 

 

W ubiegłym tygodniu indeks INI nieznacznie spadł i obecnie wynosi 24,7 pkt. proc. Tym samym zwiększa się aktualna przewaga byków nad niedźwiedziami. Pomimo poprawiającej się sytuacji w gospodarce i ostatnich wzrostów na giełdzie, zwiększa się prawdopodobieństwo korekty na rynku amerykańskim. Czy warszawska giełda będzie w stanie obronić się przed napływającą falą podaży?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie