Indeks WIG30 będzie bazował na podobnych założeniach jak WIG20, tj. w jego skład wchodzić będą najbardziej płynne spółki, o największej wartości akcji. Jak sama nazwa wskazuje, WIG30 będzie pokazywał koniunkturę 30 największych spółek. Publikacja indeksu nastąpi 23 września br.
WIG 30, tak jak WIG20 – ma być indeksem cenowym.
Formę dochodową będzie miał natomiast wprowadzany razem z WIG30 - WIG30TR. Różnica między oboma typami to sposób ich liczenia. Indeks cenowy przy obliczaniu wartości bierze pod uwagę tylko ceny zawartych transakcji, natomiast indeks dochodowy uwzględnia również prawa do akcji i dywidend.
Nowy mnożnik
GPW od września br. planuje wprowadzić do obrotu kontrakty terminowe na WIG20 z nowym mnożnikiem.
Mnożnik wzrośnie dwukrotnie i będzie wynosił 20zł, zamiast obecnych 10zł.
Indeks WIG30 ma docelowo zostać instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych i opcji zamiast WIG20. Krok notowań będzie równy jednemu punktowi indeksowemu. Ostatnią serią kontraktów z mnożnikiem 10 zł ma być seria FW20M14. Giełda tłumaczy tę zmianę szerszą strategią GPW, której celem jest dalszy rozwój i ożywienie na rynku instrumentów pochodnych. Oprócz tego, w indeksie WIG30 mogłoby być ujętych maksymalnie 7 spółek z jednej branży (a nie jak w przypadku WIG20 – 5). Zmniejszono także udział jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu (10%).
Kolejne dwa indeksy
Natomiast od marca przyszłego roku, obliczane zostaną kolejne dwa indeksy – WIG 50 oraz WIG 100, mające zastąpić obecne mWIG40 i sWIG80. Jest to związane z poszerzeniem głównego indeksu, co spowoduje zwiększenie liczby średnich i małych spółek w indeksach. Pierwszy z nich, WIG50, będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych i zastąpi obecnie notowane kontrakty terminowe na mWIG40.