Chat with us, powered by LiveChat

Siła jednego tweeta albo dwóch

Skomentuj artykuł

Jak ktoś do tej pory miał wątpliwości, czy media społecznościowe odgrywają jakąkolwiek rolę na rynku kapitałowym, to czas się ich wyzbyć.

 

Zanim nawet najbardziej profesjonalne agencje informacyjne napiszą newsa, to mijają długie minuty. Zanim przepiszą je znane serwisy informacyjne, mijają długie godziny. A zanim przeczytamy daną informację w prasie, często mijają dni. To oczywiście dużo za późno dla inwestorów giełdowych, dla których kilkanaście sekund silnego ruchu może oznaczać ogromny zysk lub gigantyczną stratę.

 

Czy warto być w mediach społecznościowych? Zdecydowanie tak, właśnie ze względu na tempo przepływu informacji. Spójrzmy na głośny przykład z tego tygodnia, czyli słynne dwa tweety Carla Icahna, znanego amerykańskiego inwestora giełdowego.

 

 i drugi:

A tak wyglądała reakcja na akcjach Apple. Czerwona strzałka wskazuje moment pierwszego tweeta. Wzrosty rozpoczęły się 3 minuty po nim.

 

 

Nie da się ukryć, że było to bardzo spektakularne. Oczywiście należy mieć na uwadze, że ani te tweety, ani spotkanie Carla Icahna z Timem Cookiem (Prezesem Apple), ani zaangażowanie Icahna (ponad 1,5 miliarda dolarów!) w akcje Apple nie spowodują, że spółka zacznie zarabiać dla swoich akcjonariuszy więcej. W dłuższym terminie nie ma to zatem znaczenia. W krótkim jednak terminie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Z wykresem przecież, ciężko jest dyskutować.

 

Trzeba zatem finansowego Twittera obserwować. Nigdy przecież nie wiadomo kiedy ktoś ważny, np. jakiś znany inwestor albo polityk będzie miał „parcie na newsa”. Historia pokazuje, że niektórzy nie mogą się czasami powstrzymać.

 

 

Przy okazji, SII też ma konto na Twitterze, choć takich newsów jak minister Sikorski, czy Carl Icahn obiecać niestety nie możemy.

 

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie