Chat with us, powered by LiveChat

Ponad 50% redukcja w transzy dużych inwestorów indywidualnych IPO Energa. Gdzie są nasze pieniądze?

Skomentuj artykuł
© Kurhan - fotolia.pl

Inwestowanie w akcje w trakcie ofert publicznych spółek Skarbu Państwa ma jedną podstawową zaletę. Wszystkie te IPO od 2010 roku są prowadzone pod sztandarami programu Akcjonariat Obywatelski. Podstawowa korzyść dla inwestorów jest taka, że nie są oni narażeni na gigantyczne redukcje, jakich często doświadczają przy ofertach publicznych prowadzonych tradycyjną metodą.

Wyjątek od reguły - transza dla dużych inwestorów

W przypadku Energi, w porównaniu do poprzednich ofert, zaszła pewna modyfikacja. Otóż zanim ruszyły zapisy w transzy inwestorów indywidualnych, przeprowadzono jednodniowe zapisy 19 listopada, w tzw. transzy „dużych inwestorów indywidualnych”. Różnica jest taka, że w tej transzy można było złożyć zapis aż na 6000 akcji. Dla porównania, w normalnej transzy dla inwestorów indywidualnych maksymalny zapis wynosi tylko 1500 akcji.

 

W tej puli było dostępnych ponad 7 mln akcji (5% wszystkich oferowanych akcji) Mimo takiej dosyć dużej liczby oferowanych akcji i bardzo krótkiego czasu przyjmowania zapisów w tej transzy (1 dzień) zainteresowanie znacznie przekroczyło podaż. Redukcja w tej transzy wyniesie ponad 50%. Informacja ta jest znana od 19 listopada wieczorem, czyli w zasadzie natychmiast po zakończeniu zapisów w transzy dużych inwestorów indywidualnych. Pytanie podstawowe jest takie: Co się dzieje z nadpłaconymi pieniędzmi, za które inwestorzy już na pewno nie obejmą akcji?

Nasze pieniądze na overnightach bankowców

Odpowiedź jest prosta. Nie dzieje się nic. Cieszą one oko bankowców, spoczywając spokojnie na kolejnych overnightach. I tak będzie aż do dnia 9 grudnia, kiedy to nastąpi przydział akcji. Czy jest jakiś racjonalny powód, dla którego tak się dzieje? Ja nie widzę, poza takim, że tak zawsze było przy wszystkich IPO. Tylko taki powód ciężko nazwać racjonalnym.

 

Domyślam się przynajmniej części powodów dlaczego inwestorzy nie mogą otrzymać zwrotu pieniędzy wcześniej. Otóż zapisywali się po maksymalnej cenie z widełek, czyli 20 zł. A to jaka będzie ostatecznie cena okaże się później, tj. 3 grudnia lub 9 grudnia, gdy nastąpi przydział akcji. A przecież może się okazać, że będzie niższa i może wynosić np. 19,50 zł. Czyli tak naprawdę nie wiadomo ile pieniędzy należy oddać inwestorom. Jednakże, patrząc na to z drugiej strony, ja nie widzę powodów, dla którego nie można by oddawać pieniędzy inwestorom na raty. Najpierw 20 listopada, kiedy już jest znana stopa redukcji, inwestorzy mogliby otrzymać nadpłacone pieniądze przy założeniu ceny maksymalnej, a potem 9 grudnia ewentualną resztę, gdyby okazało się, że cena jednak będzie niższa.

 

W podobnej sytuacji są inwestorzy, którzy wezmą udział w normalnej transzy dla inwestorów indywidualnych. Ich pieniądze, w przypadku ewentualnej redukcji, będą zamrożone „tylko” od 2 do 9 grudnia. Brzmi niewinnie w porównaniu z 3 tygodniami tzw. „dużych inwestorów indywidualnych”.

 

Najgorsze jest to, że nic nie można w tej sytuacji zrobić. Drogi inwestorze, chcesz brać udział w kolejnych IPO? Blokuj pieniądze i cierp.

 

Powyższy tekst i przypadek Energi jest jedynie przykładem problemu, z którym od lat borykają się inwestorzy indywidualni podczas kolejnych ofert publicznych. Zwracaliśmy na to uwagę już niejednokrotnie (IPO Aliora i IPO PAK-u).

 


 

 

Planujesz zapisać się na akcje Energi? Zobacz koniecznie nasz raport IPO Energa!

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie