Chat with us, powered by LiveChat

INI 19.12: Ochłodzenie nastrojów i korekta, szansą na przedświąteczne zakupy na GPW

Skomentuj artykuł

Grudzień nie był łaskawy dla inwestorów indywidualnych. Jest to jedno z najgorszych zakończeń roku w historii GPW co świadczy o sile spadków. Tak głęboka korekta, z pewnością nie jest przypadkowa, a jej przyczyny można doszukiwac się w reformie emerytalnej. Sejm przegłosował ustawę o przejęciu oszczędności emerytalnych, zgodnie z którą OFE muszą oddać 51,5 proc. aktywów posiadanych na koniec stycznia. Jednocześnie udział akcji tego dnia nie może spaś poniżej wymaganych w 2014 r. przez ustawę 75 proc. Gwałtowna przecena prawdopodobnie jest spowodowana właśnie dostosowywaniem portfeli przez zarządzających do nowych rynkowych wymagań. Rynek prawdopodobnie pokonał już większość dystansu, który zmniejszałby udział akcji w portfelach OFE do poziomu, który dawałby udział akcji na wymaganych 75 -proc. Od momentu osiągnięcia tego poziomu OFE będą zmuszone kupować akcje, by sprostać wymogom ustawy.

 

Sytuacja nie jest jednak tak zła jak mogłoby się początkowo wydawac, a ciężko w tej korekcie dopatrzyc się podstaw fundamentalnych. Odczyty makroekonomiczne dla Polski są dobre, a banki inwestycyjne stopniowo podnoszą nawet prognozy na kolejny rok. Z technicznego punktu widzenia, była to spodziewana fala korekcyjna po wykończeniu 5 falowej struktury fal Elliota. WIG20 cały czas znajduje się w hossie i kolejne 2-3 miesiące powinny przynieśc powrót do wzrostów. Jeżeli jednak kurs nie wróci powyżej 2400 pkt. kolejnym mocnym, chociaż odległym wsparciem będzie poziom 2150 pkt.

 

 

W tygodniu zakończonym 19 grudnia udział niedźwiedzi gwałtownie podskoczył. Gdy wydawało się, że korekta powinna dobiega końca, a inwestorzy są przekonani o sile popytu, spadający kurs zmienił opinię wielu z nich. Udział inwestorów nastawionych negatywnie wzrósł aż o 7,7 pkt. proc. i 18,5% w 3 tygodnie podczas gdy notowania indeksu WIG20 spadały. Nastąpiła polaryzacja wskaźników i ten stan prawdopodobnie utrzyma się do stycznia.

 

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

Struktura nastrojów na GPW w ostatnich tygodniach przeszła dynamiczną przemianę. Udziału byków z rekordowego poziomu powyżej 69% spadł o 27 pkt. proc. do 42,6%. Kubłem zimnej wody dla inwestorów była działająca na wyobraźnię, głęboka korekta oraz słaby debiut Energii. Obecnie aż 34,1% inwestorów to niedźwiedzie, a 23,3% znajduje się poza rynkiem. Nastąpiło równoważenie pomiędzy popytem i podażą, jednak na rynku amerykańskim można zaobserwowac odwrotna tendencje. W USA blisko co drugi inwestor jest bykiem i prognozuje wzrosty na kolejne 6 miesięcy.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów wykonał spodziewany przez nas scenariusz. Zwykle po wzroście INI powyżej granicznej wartości 40 pkt. proc. rynek w krótkim terminie dąży do równowagi poddając się korekcie. Jednak sytuacja z ostatnich 2 miesięcy gdy nastroje inwestorów były bardzo rozgrzane i wyjątkowo długo znajdowały się powyżej granicy wykupienia, zapowiadała nagłe ochłodzenie. To nastąpiło wraz z nadejściem wyjątkowo jak na grudzień głębokich spadków i wskaźnik INI w ciągu miesiąca spadł aż o 40,8 pkt. proc.. Rynek obecnie znajduje się blisko punktu równowagi i wydaje się, że po „oczyszczeniu” rynku, zarówno nastroje jak i notowania na GPW będą kontynuowały hossę.

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie