Chat with us, powered by LiveChat

INI 16.01: WIG20 najniżej od września 2013, inwestorzy wierzą, że to koniec spadków

Skomentuj artykuł

Nastroje za oceanem wciąż dobre. W tym tygodniu byliśmy świadkami wielu odczytów z gospodarki USA, które pokazują stabilizację wskaźników zgodnie z oczekiwaniami analityków. Sprzedaż detaliczna za grudzień wzrosła najmocniej od 10 miesięcy, wskaźnik Ney York Empire State pozytywnie zaskoczył rynek rosnąć do 20 miesięcznego maksimum, a inflacja jest zgodna z rynkowym konsensusem. Tym samym niekorzystne dane z rynku pracy w ubiegłym tygodniu można uznać za fałszywy sygnał. Na Wall Street panuje względny spokój i trwa obecnie stabilna hossa napędzana kolejnymi dobrymi wiadomościami makroekonomicznymi. Doskonale ten stan odwzorowuje indeks S&P500, który po zakończeniu mało znaczącego ruchu korekcyjnego 15 stycznia wyrównał historyczne maksimum na tym indeksie. Patrząc na sytuację techniczną istnieje obawa, że rynek wykończył właśnie 5 falową strukturę wzrostową, a na wykresie narysowała się negatywna formacja podwójnego szczytu. Takiego scenariusza nic jeszcze nie zapowiada, ale jak to często bywa na rynkach finansowych, jedna szokująca informacja może uruchomić domino podaży, które wywoła nagłą falę podaży.

 

 

Również w Europie inwestorzy wciąż są chętni do zakupów. Na giełdzie we Frankfurcie 15 stycznia na flagowym indeksie DAX został wyznaczony kolejny historyczny szczyt. Hossa na zachodnich parkietach trwa podobnie jak w USA od 2011 roku i w tym czasie wspomniany indeks wzrósł ok. 95%, a w przypadku francuskiego CAC, blisko 50%. Niestety ta dobra passa zachodnioeuropejskich indeksów nie przekłada się na sytuację na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Flagowy indeks polskiego parkietu WIG20 w tym czasie spadł, a ostatnio kurs zachowuje się odwrotnie niż największe giełdy starego kontynentu.

 

Fala podaży, która przetoczyła się przez warszawską giełdę zniosła indeksy o ponad 10% w ciągu zaledwie miesiąca. Obecnie na rynku trwa odwilż, która daje nadzieję na przełamanie i powrót hossy. Aby tak się stało kurs WIG20 musi przebić kluczowy opór na poziomie 2400 pkt. . Istnieje też możliwość, że obecne wzrosty to zaledwie korekta średnioterminowego trendu spadkowego, a ostatnia fala korekty mogłaby przecenić kurs indeksu nawet do poziomu 2150 pkt.

 

 

W tygodniu zakończonym 16.01.2014 wskaźniki: kurs WIG20 i udział niedźwiedzi zbliżyły się do siebie. Kurs WIG20 od ostatniego odczytu wzrósł o 3% co było związane ze spadkiem udziału niedźwiedzi o -2,2 pkt. proc.. Badane składowe znajdują się obecnie we względnej równowadze i dopiero gwałtowne ich oddalenie lub przecięcie może zmienić ten stan rzeczy.

 

 

 

Pomimo wyznaczenia najniższego od września poziomu na WIG20 nastroje na GPW są zaskakująco dobre. Inwestorów nie przestraszyło widmo głębszej przeceny co pokazuje jak mocno wierzą w kontynuację hossy. Poziom byków podobnie jak niedźwiedzi nieznacznie spadł w stosunku do poprzedniego badania - odpowiednio -1,2 pkt. proc. i -2,2 pkt. proc. . Tym samym zwiększył się odsetek inwestorów niezdecydowanych, który znajduje się najwyżej od blisko pół roku. W USA nastroje równoważą się. Znaczny spadek optymistów w ostatnich tygodniach doprowadził do wzrostu niedźwiedzi do najwyższych poziomów od 3 miesięcy co sygnalizuje obawę amerykańskich graczy przed zbliżająca się korektą.

 

 

Wskaźnik INI od poprzedniego odczytu 16 stycznia zanotował wzrost i to pomimo spadku poziomu byków o -1,2 pkt. proc. i wynosi obecnie 23,4 pkt. proc. . Nastroje inwestorów poprawiają się systematycznie od 5 tygodni. Po wzrostach powyżej 6 pkt. proc. przez 2 tygodnie w kolejnych 3 indeks poprawiał się nieznacznie (0,5 i 1 pkt. proc.). Pomimo dużej przeceny w grudniu i styczniu nastroje są zaskakująco dobre. Wciąż blisko połowa inwestorów jest nastawiona byczo do rynku i spodziewa się wzrostów w najbliższych 6 miesiącach. Jeżeli OFE w związku z oddaniem połowy środków do ZUS wygenerowała już większość podaży na rynku to taki scenariusz wydaje się wysoce prawdopodobny. 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie