Chat with us, powered by LiveChat

Gdzie szukać informacji o spółkach giełdowych?

Skomentuj artykuł

 

Piotr CieślakGdzie może znaleźć informacje o spółkach? Które źródła informacji są najbardziej wiarygodne?

Analizując spółkę należy opierać się przede wszystkim na informacjach oficjalnych pochodzących od spółki, a więc m.in. na raportach bieżących, czy też okresowych. Warto też korzystać z informacji zawartych na stronach spółek, choć niestety nie każda spółka dba o aktualną treść swoich witryn. Stąd, choć to kuriozalne, to jednak do takich danych trzeba czasami podchodzić z rezerwą. Niewątpliwie cennym źródłem informacji może być dla inwestorów np. udział w walnych zgromadzeniach, udział w czatach inwestorskich, czy choćby możliwość bezpośredniej rozmowy z członkami zarządów podczas spotkań inwestorskich. Ponadto czasami z rezerwą należy podchodzić do wypowiedzi dla mediów, które nie zawsze są autoryzowane. Z rezerwą należy też podchodzić do wycen spółek publikowanych przez brokerów. Niemniej samą zawartość takiego raportu, choćby dla szerszego poznania sytuacji spółki, czy jej otoczenia warto przeczytać. Z największym dystansem należy natomiast podchodzić do informacji o spółkach zasłyszanych np. na forach internetowych. 

Jakiego typu informacje mają największy wpływ na kurs akcji danej spółki?

W największym stopniu na poziom ceny akcji wpływają te informacje, które istotnie zmieniają, bądź mogą zmienić sytuację ekonomiczną spółki, ale także sytuację akcjonariuszy. Mowa tu np. o dużych kontraktach, przejęciach, dywidendach, zmianach w akcjonariacie, skupie akcji własnych, emisjach, prognozach, korektach prognoz, czy też np. o wezwaniach do sprzedaży akcji danej spółki.

Gdzie szukać informacji o spółkach zagranicznych notowanych na warszawskiej giełdzie?

Informacje na temat spółek zagranicznych można znaleźć przede wszystkim w raportach bieżących i okresowych. Warto także szukać ich na stronach interentwych spółek, czy w zagranicznych mediach branżowych. Trzeba też mieć na uwadze, że spółki zagraniczne podlegają przepisom kraju macierzystego, zatem zakres przekazywanych informacji może się różnić od tego obowiązującego w Polsce. Oczywiście dla części inwestorów barierą w dotarciu do informacji może być również nieznajomość języka. Pewne jest natomiast, że do informacji o spółkach zagranicznych trudniej dotrzeć, a możliwość komunikacji ze zarządem nierzadko jest ograniczona.

Często trudno jest zdobyć wiarygodne informacje o spółce, która boryka się z poważanymi problemami. Jej zarząd najczęściej podkreśla, że firma przeprowadza restrukturyzację i jej długoterminowe perspektywy są dobre mimo przejściowych kłopotów.

Każdy inwestor powinien przede wszystkim samodzielnie dokonać analizy sytuacji finansowej danej spółki. Powinien też ocenić otoczenie w którym działa spółka, a więc w szczególności otoczenie rynkowe i sytuację makroekonomiczną, powinien też ocenić sytuację w sektorze, czy też w danej branży. Również analiza spółki z okresu kilku ostatnich kwartałów pozwala ocenić jakość ewentualnych procesów restrukturyzacyjnych w spółce. Na pewno nie można opierać się wyłącznie na zapewnieniach zarządu. Do wszelkich wypowiedzi spółek trzeba podchodzić zawsze z pewną rezerwą, chyba, że mamy do czynienia ze spółkami, czy też osobami, które na przestrzeni poprzednich lat, czy kilkunastu miesięcy uwiarygodniły się i przekonały inwestorów, że swoimi wypowiedziami, czy też deklaracjami nie rzucają słów na wiatr. Można to oczywiście w łatwy sposób zweryfikować i to bym zalecał inwestorom.

Inwestor może również zwrócić się z pytaniami bezpośrednio do spółki. Czy jej przedstawiciele chętnie odpowiadają na pytania od indywidualnych inwestorów, czy raczej nie?

Wszystko zależy od spółki. Stowarzyszenie, czy też członkowie Stowarzyszenia mają różne doświadczenie w tym zakresie, zarówno pod względem gotowości spółek do udzielania odpowiedzi, jak i jakości udzielonych odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy od jakości spółki, od tego, czy chce działać ona transparentnie, czy nie ma też nic do ukrycia. Póki co częściej spotykamy się z sytuacją, gdy spółki udzielają odpowiedzi na pytania akcjonariuszy. Czasami jednak odpowiedzi pozostawiają sporo do życzenia.

Jak w przypadku zbierania informacji o spółce nie popaść w konflikt z prawem?

Każdy inwestor musi być świadom obowiązujących na rynku regulacji, w szczególności tych dotyczących ujawnienia i wykorzystania informacji poufnej. Dlatego też zalecana jest tu duża ostrożność, szczególnie, że ww. działania są przestępstwem i grożą za nie wielomilionowe sankcje, a nawet kara utraty wolności. Przez informację poufną ogólnie ujmując rozumieć należy określoną w sposób precyzyjny informację dotyczącą pośrednio, bądź bezpośrednio emitenta instrumentów finansowych albo nabywania lub zbywania takich instrumentów, która nie została przekazana do wiadomości publicznej, a która po takim przekazaniu mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę tych instrumentów lub powiązanych z nimi instrumentów pochodnych. Pełną definicję informacji poufnej każdy inwestor może znaleźć w art. 154 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zachęcam do zapoznania się z tą definicją.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie