Chat with us, powered by LiveChat

Najważniejsi w spółce są inwestorzy indywidualni, czyli relacje inwestorskie według Air Liquide

Skomentuj artykuł
© blvdone - Fotolia.com

 Artykuł pochodzi z Akcjonariusza nr 4/2013

 Cały numer można pobrać tutaj.

 


 

 

Wywiad z Laurent Dublanchet, dyrektorem Air Liquide Shareholder Services

 

Michał Masłowski, SII: Dlaczego inwestorzy indywidualni są tak ważni dla Air Liquide?

Laurent Dublanchet, Air Liquide: Inwestorzy indywidualni są podstawą każdej długoterminowej polityki inwestycyjnej. To oni zapewniają spółce stabilność, niezależność i długoterminową wizję rozwoju potrzebną do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

 

Jak aktywni są inwestorzy indywidualni we Francji? Czy ich liczba rośnie, czy maleje w ostatnich latach?

Szacuje się, że całkowita liczba inwestorów indywidualnych we Francji to około 4 mln, jednak wykazują oni mniejsze zainteresowanie rynkiem akcji niż kiedyś. W ciągu ostatnich lat ta liczba znacząco spadła. Główne powody takiego stanu rzeczy to większa awersja do ryzyka wśród inwestorów indywidualnych oraz polityka podatkowa, która stała się swoistym środkiem odstraszającym. Jednakże w tych niekorzystnych okolicznościach Air Liquide utrzymał stałą liczbę inwestorów indywidualnych, dzięki długofalowym relacjom tworzonym przez wiele dekad.

W Air Liquide około 60% akcjonariuszy trzyma akcje ponad 10 lat

Ilu akcjonariuszy indywidualnych posiada Air Liquide? Jak zmieniała się ta liczba na przestrzeni ostatnich lat?

Grupa Air Liquide ma 390 tys. akcjonariuszy indywidualnych (łącznie z 23 tysiącami osób posiadających akcje pracownicze). Reprezentują oni 37% kapitału. W 1902 roku, kiedy Air Liquide był małym, innowacyjnym start-up’em, to właśnie prywatni inwestorzy wspomogli firmę we wczesnym etapie rozwoju. Był to początek tworzenia się silnej więzi pomiędzy Air Liquide a akcjonariuszami, którzy uwierzyli wówczas w potencjał grupy. W 2013 roku Air Liquide świętuje stulecie notowania na paryskiej giełdzie. Obecnie, 110 lat od rozpoczęcia działalności i 100 lat po pierwszej emisji akcji można stwierdzić, że lojalność akcjonariuszy ma takie samo znaczenie, jak rygorystyczne wymagania stawiane zarządowi spółki. To wszystko razem zbudowało grupę Air Liquide.

 Struktura Akcjonariatu Air Liquide

1. Struktura akcjonariatu Air Liquide (aktualne na dzień 31 grudnia 2012 r.)

Źródło: Air Liquide

 

Jakie bodźce stosuje spółka, aby zachęcić indywidualnych inwestorów do trzymania jej akcji?

Air Liquide proponuje swoim akcjonariuszom możliwość rejestracji (ang. registered shareholders). Aktualnie grupa zarejestrowanych akcjonariuszy liczy 220 tys. osób. Jest to ponad 50% wszystkich indywidualnych akcjonariuszy spółki. Rejestracja przynosi wiele korzyści. Akcjonariusze zyskują wówczas możliwość bezpośredniego kontaktu z Air Liquide (kluczowe informacje takie jak list do akcjonariuszy i przewodnik akcjonariusza są wysyłane bezpośrednio na adres, który sami wybrali) oraz tzw. „bonus lojalnościowy” w wysokości 10% wartości otrzymywanej dywidendy. Zarejestrowani akcjonariusze mogą liczyć także na otrzymywanie darmowych udziałów w spółce. Air Liquide emituje regularnie darmowe akcje dla wszystkich  akcjonariuszy, pozwalając im z czasem powiększać swój portfel.

 Laurent Dublanchet na konferencji SII w Warszawie w 2013 r.

 Laurent Dublanchet na konferencji SII w Warszawie "Relacje inwestorskie według wzorców zachodnich", wrzesień 2013 r. 

 

Dla zarejestrowanych inwestorów, Air Liquide Shareholder Services ciągle rozwija nowe usługi. Pięć lat temu uruchomiliśmy specjalną strefę spotkań dla akcjonariuszy (ang. Shareholders Lounge) w głównej siedzibie Air Liquide. Jest to miejsce, w którym oferujemy możliwość spotkania z naszym zespołem i zadania pytań dotyczących grupy Air Liquide i jej wyników, czy też rozwiania wątpliwości dotyczących własnego rachunku papierów wartościowych.

 

Akcjonariusze mają w każdej chwili dostęp do swojego rachunku poprzez konto online dostępne na www.airliquide.com. Mogą kupować i sprzedawać akcje, czy też zasięgnąć porady w sprawie swojego portfela. Darmowa aplikacja Shareholder App jest dostępna w App Store i Google Play. Oferuje ona możliwość wykonywania obliczeń przy pomocy symulatorów podatkowych (tylko dla osób rozliczających się z francuskim fiskusem). W listopadzie 2013 roku wypuściliśmy na rynek wersję aplikacji na iPada dostępną w języku francuskim, a na początku 2014 roku planujemy udostępnić angielską wersję językową. Chcemy, aby akcjonariusze byli na bieżąco informowani o nowościach z Air Liquide Shareholder Services.

 Udział inwestorów indywidualnych w akcjonariatach spółek wchodzących w skład indeksu CAC 40 [%].

2. Udział inwestorów indywidualnych w akcjonariatach spółek wchodzących w skład indeksu CAC 40 [%].

Źródło: Air Liquide

 

Shareholder Services organizuje w ciągu roku około 20 wydarzeń pozwalających na nawiązanie jeszcze bliższych relacji z akcjonariuszami: spotkania we Francji i w Europie, specjalne wieczory, mini wystawy w Shareholders Lounge związane z działalnością grupy Air Liquide, wykłady dla studentów kierunków finansowych, partnerstwo z Pałacem wersalskim itp.

Zarejestrowani akcjonariusze Air Liquide zyskują m.in. wyższą o 10% dywidendę, a także uczestniczą w darmowych emisjach akcji

Jak wygląda proces rejestracji akcjonariusza spółki? Dlaczego jest to tak ważne dla Air Liquide?

Jeśli właściciel akcji chce zmienić je na rejestrowane, wszystko co musi zrobić to przesłać swojemu bankowi prośbę o konwersję akcji. Za tą prostą transakcją kryje się bardzo specyficzny, trzystopniowy proces. Pośrednik finansowy otrzymuje prośbę akcjonariusza i przygotowuje w wersji elektronicznej powiadomienie o przeniesieniu akcji, zawierające pełne dane akcjonariusza wraz z liczbą akcji. Następnie, dokument ten jest sprawdzany przez centralną instytucję depozytową Euroclear (przyp. red. odpowiednik polskiego KDPW). Po sprawdzeniu, dokument jest przekazywany do Air Liquide, który wprowadza dane do spisu akcjonariuszy. Zarejestrowani inwestorzy zyskują wiele korzyści, natomiast Air Liquide ma szansę na lepsze ich poznanie, co jest kluczem do stworzenia długoterminowej, dostosowanej na miarę potrzeb relacji i współpracy.

 Udział inwestorów indywidualnych w akcjonariatach spółek wchodzących w skład indeksu CAC 40 [%].

1. Udział inwestorów indywidualnych w akcjonariatach spółek wchodzących w skład indeksu CAC 40 [%].

Źródło: Air Liquide

 

Ile francuskich spółek używa podobnych bodźców stymulujących długoterminowe inwestycje w ich akcje? Czy działania, które stosujecie są popularne we Francji, czy jesteście jedyną spółką która używa takich metod?

W ciągu ostatnich lat inne spółki akcyjne zdały sobie sprawę, że posiadanie silnego akcjonariatu indywidualnego jest bardzo ważnym atutem firmy. Niektóre z nich wprowadziły podobne metody, aby wesprzeć rozwój akcjonariatu indywidualnego, ale to my jesteśmy liderem na tym rynku.

 

20 listopada 2013 r.

 

Laurent Dublanchet     

Laurent Dublanchet dołączył do grupy Air Liquide w roku 1995 po ukończeniu studiów inżynierskich na uczelni Ecole Nationale des Ponts et Chaussées oraz programu MBA w szkole biznesowej Collège des Ingénieurs w Paryżu. Swoją karierę rozpoczął w Japonii w firmie Air Liquide w Kobe pracując w sekcji handlowej w dziale inżynierii.

Od 1995 do 2003 roku, jako Project Officer działu inżynierii Air Liquide, zarządzał projektami inwestycyjnymi oraz konstrukcjami instalacji do separowania powietrza dla Air Liquide w Indonezji, Nowej Zelandii, Grecji i Hiszpanii oraz dla SASOL – południowoafrykańskiego dostawcy ropy.

Od 2010 roku Laurent Dublanchet pełni funkcję Dyrektora działu Obsługi Akcjonariuszy, który odpowiada bezpośrednio przed CEO, Benoît Potierem. Zespół działu Obsługi Akcjonariuszy odpowiada za zarządzanie 80 000 bezpośrednio zarejestrowanych kont oraz za komunikację ze wszystkimi 390 000 indywidualnych akcjonariuszy Air Liquide.

 


 

Artykuł pochodzi z Akcjonariusza nr 4/2013.

Cały numer można pobrać tutaj

 

Chcesz otrzymywać Akcjonariusza bezpośrednio

na swoją skrzynkę mailową? Dołącz do nas już dziś!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie