Chat with us, powered by LiveChat

Eurotel SA - podsumowanie wyników finansowych po 2013 roku

Czat inwestorski

Temat czatu:

Eurotel SA - podsumowanie
wyników finansowych po 2013 roku

wtorek, 25 marca 2014r.

godz. 12:00

Eurotel S.A.

 

Na pytania uczestników odpowiadać będzie:

 

Tomasz Basiński  – Wiceprezes Zarządu Eurotel SA. Współzałożyciel i udziałowiec spółki.

 

Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Organizacja i Zarządzanie.  Doświadczenie w zarządzaniu zdobywał od 1992 roku. Był współorganizatorem biura Fundacji Centrum Informacji Gospodarczej przy Gdańskiej Izbie Gospodarczej, w latach 1993 – 1994 pracował jako konsultant Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, od 1994 roku przez 2 lata był wspólnikiem w MAW Telecom Gdańsk S.C., która była autoryzowanym przedstawicielem operatora analogowej telefonii komórkowej PTK Centertel oraz dystrybutorem sprzętu telekomunikacyjnego Panasonic i Motorola.

Pan Tomasz Basiński był w 1996 r. założycielem Eurotel Sp. z o.o. Zasiada w Zarządzie Spółki od momentu jej powstania. Jest akcjonariuszem posiadającym ponad 3,5% akcji Spółki. W Zarządzie koordynuje działania PR i marketingowe Spółki oraz jest odpowiedzialny za relacje inwestorskie. Zajmuje się organizacją pracy biura centrali oraz najważniejszymi sprawami formalno-prawnymi.

Jest żonaty, ma dwie córki. Wolny czas spędza podróżując, uprawia narciarstwo i sporty wodne.

 


 

 

Grupa telekomunikacyjna Eurotel SA jest od 8 lat notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych. Posiada znaczącą pozycję na rynku telekomunikacyjnym obsługując łącznie około 300 punktów sprzedaży, w tym T-Mobile (ponad 160 punktów) i PLAY (ponad 110 punktów) oraz sieć Platformy Cyfrowej „nc+” z 70 punktami. Sieć sprzedaży tworzona jest w oparciu o własne placówki jak i partnerów handlowych na podstawie podpisywanych z nimi umów dealerskich. Eurotel jest również jednym z dystrybutorów produktów pre-paid takich jak " T-Mobile na kartę" oraz "Heyah" (był też w gronie kilku firm wprowadzających tę markę na rynek, współuczestnicząc w jej spektakularnym sukcesie).

 

Eurotel był  jedną z pierwszych firm wprowadzających technologię GSM w Polsce, rozpoczynając 16 września 1996 roku nowy etap w telekomunikacji. Do obsługi rynku biznesowego posiada łącznie ponad 100 Autoryzowanych Doradców Biznesowych, potrafiących znaleźć rozwiązanie w oparciu o technologię mobilną praktycznie dla każdego klienta. Spółka jest autoryzowanym przedstawicielem ITI Neovision, operatora telewizji „nc+””, dystrybuując usługi tej platformy telewizji satelitarnej w sieci punktów sprzedaży, niezależnej od innych operatorów telekomunikacyjnych.

 

Od 2013 Spółka jest partnerem firmy Apple i buduje sieć sprzedaży salonów tej marki na terenie Polski.

 

W skład Grupy Eurotel wchodzi także Viamind - spółka odpowiedzialna za obsługę sieci sprzedaży w ramach operatora PLAY, oraz MediaSystem - spółka zajmująca się telesprzedażą i obsługą call center.

 

Eurotel posiada również swój sklep internetowy pod własną marką iDream.pl.


 

Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie ze spółką Eurotel S.A., który odbędzie się 25 marca br. o godzinie 12:00. Na pytania internautów odpowiadać będzie Wiceprezes Zarządu Eurotel SA., współzałożyciel i udziałowiec spółki, Tomasz Basiński. Zachęcamy do zadawania pytań!

 

Moderator: Witam Państwa serdecznie na czacie dotyczącym osiągniętych przez Spółkę jak i Grupę Eurotel wyników za 2013 rok oraz planów dotyczących najbliższej przyszłości. Zapraszam do zadawania pytań.

 

Inwestor21: Zarząd spółki wspomina od dłuższego czasu o dywersyfikowaniu działalności. W stosunku do sytuacji sprzed 2-3 lat powstało kilka dodatkowych filarów biznesowych, ale czy w tym momencie spółka ma pomysły na kolejne potencjalne nowe kierunki rozwoju?

 

Tomasz Basiński: Działania dotyczące dywersyfikacji mają nie tylko poprawić różnorodność źródeł przychodów, ale i zwiększyć całkowity potencjał jaki jest w stanie wypracować spółka. Strategia dywersyfikacji jest obecna w naszym działaniu od wielu lat. Zaczęliśmy od prowadzenia sieci terminali elektronicznych, potem kupiliśmy udziały w sieci sprzedaży innego operatora (Viamind), kilka lat temu uruchomiliśmy nowy kanał dystrybucji polegający na sprzedaży telefonicznej (MediaSystem), a nasze najnowsze działania dotyczące dywersyfikacji związane są głównie z rozpoczęciem współpracy z Apple i budowanie sieci salonów sprzedaży tej firmy. W najbliższym czasie będziemy zacieśniać i jeszcze bardziej rozwijać tą współpracę. To jest więc nasz główny kierunek na najbliższą przyszłość.

 

Inwestor21: Czy obecna liczba sklepów t-mobile prowadzonych przez Eurotel jest liczbą docelową, czy też w kolejnych latach będzie ona zmniejszana lub zwiększana w jakiś bardziej znaczący sposób?

 

Tomasz Basiński: Proces optymalizacji sieci sprzedaży w ramach operatora T-Mobile jest cały czas prowadzony. Jego intensywność zmniejszyła się jednak w 2013 roku, co spowodowało, że łączna ilość prowadzonych przez Eurotel salonów sprzedaży dla tego operatora nie zmieniła się znacząco. W najbliższym czasie przewidujemy pewne zmiany dotyczące wielkości sieci sprzedaży, ale zakładamy, że będą one mniejsze niż te które wystąpiły historycznie. Warto przy tej okazji podkreślić, że potencjał do generowania zysków jaki w poprzednich latach wykazywała sieć Eurotel jest nadal taki sam i zależeć będzie głównie od efektywności warunków współpracy z T-Mobile.

 

Inwestor21: Czy w tym roku Eurotel planuje jeszcze kolejne otwarcia sklepów iDream? Jeśli tak, to ile?

 

Tomasz Basiński: Mamy już pewne konkretne plany dotyczące kolejnych otwarć, ale dotyczą one budowanych lub przebudowywanych obiektów, więc dokładny termin ich otwarcia nie jest obecnie jeszcze sprecyzowany. W perspektywie 18 miesięcy może to być 2 do 3 nowych salonów. Przypominam, że w ostatnią sobotę otworzyliśmy 7 salon marki iDream w Gdańsku. W najbliższym czasie otwieramy również serwis sprzętu Apple.

 

Obserwator: Współpraca z którym Partnerem generuje najlepsze marże dla spółki chodzi mi o T-Mobile, Play i NC+ ? Drugie pytanie czy połączenie T-Mobile z Alior Sync to zagrożenie dla sieci sprzedaży ?

 

Tomasz Basiński: Każdy z segmentów ma swoją specyfikę i trudno też na podstawie jednego roku stwierdzić, czy dana aktywność jest rentowna w satysfakcjonującym nas okresie, czy też nie. Ważna są przecież również perspektywy, potencjał do generowania masy przychodów, czy choćby możliwości wzrostu lub rozszerzenia zakresu współpracy. Podane w pytaniu przykładowe aktywności są tym bardziej trudne do porównania, że dotyczą częściowo samego Eurotelu, a częściowo jego spółek zależnych. Starając się odpowiedzieć na to pytanie mogę tylko potwierdzić, że prowadzimy rentowne działalności, a jedynie ich efektywność zmienia się w czasie. Co do współpracy z sektorem bankowym, to nie znamy jeszcze konkretnych zasad dla nas i roli jaką mamy w tym projekcie odgrywać, ale zakładamy, że może to być istotne źródło pozyskiwania klientów lub czerpania z nich dodatkowych korzyści dla naszej sieci sprzedaży.

 

admin: Na czym polegały zmiany związane z modelem sprzedaży Eurotelu jako dystrybutora Platformy telewizji satelitarnej nc+?

 

Tomasz Basiński: Połączenie dwóch operatorów platform telewizji satelitarnej spowodowało konieczność wprowadzenia zmian do modelu współpracy z firmami obsługującymi sprzedaż detaliczną. Sprzedaż taka prowadzona jest przez pojedyncze firmy posiadające zwykle jeden lub kilka własnych punktów sprzedaży lub przez dystrybutorów posiadających sieć sprzedaży opartą głównie na firmach trzecich jak np. właśnie Eurotel. Model biznesowy wprowadzony przez nowego operatora NC+ uwzględniał właśnie taką strukturę sieci, zaś związane z tym warunki prowizyjne i możliwość uzyskiwania przychodów z prowadzenia dodatkowej obsługi klienta, pozwoliły na osiągniecie tak dobrych wyników w tym segmencie.

 

cool: W 2013 roku zwiększyły nakłady inwestycyjne. Czego można się spodziewać w 2014?

 

Tomasz Basiński: W 2014 roku nakłady inwestycyjne będą już mniejsze, choć jak wyjaśniałem dziś wcześniej, przewidujemy ich pewna kontynuację. Wydatki te związane były i będą głownie z rozwojem projektu iDream, czyli współpracy z Apple.

 

forsal: Panie Tomaszu, jak wpłyną zaciągnięte kredyty i pożyczki na płynność finansową firmy?

 

Tomasz Basiński: Dla wyjaśnienia, nie zaciągnęliśmy kredytu na prowadzone w ostatnim czasie inwestycje, a tylko skorzystaliśmy z kredytu jaki posiadaliśmy o dłuższego czasu w rachunku bieżącym, służącego właśnie zapewnieniu płynności działania w sytuacji zwiększonych potrzeb inwestycyjnych. Innymi słowy po to właśnie używamy kredytu, aby zachować pełną płynność finansową. Mamy również możliwość emisji akcji, ale uważaliśmy, że z punktu widzenia inwestora, lepiej powstrzymać się z tego rodzaju działaniem i spróbować obsłużyć te inwestycje z własnych środków wspierając je finansowaniem za pomocą kredytu.

 

gandalf: Dlaczego zysk netto w 2013 był o wiele mniejszy pomimo wzrostu przychodów?

 

Tomasz Basiński: Przychody jednostkowe w 2013 roku były mniejsze w Eurotel SA podobnie jak wykazany zysk netto w stosunku do 2012 roku. W ramach Grupy przychody wzrosły w związku z rozwojem skali działania i wykazywanych wyników przez spółki tworzące Grupę.

 

łysek: Skąd tak duży przyrost wartości środków trwałych?

 

Tomasz Basiński: Wzrost wartości środków trwałych wynika z przeprowadzonych inwestycji przez Eurotel SA w projekt iDream, a w ramach spółek Grupy związany jest z ich znacznym rozwojem oraz konsolidacją wyniku w skali jaka do 2013 roku nie miała miejsca. MediaSystem zostało po raz pierwszy konsolidowane, a Viamind w 100% dopiero właśnie od 2013 roku.

 

robi_f.: czyli w najbliższym czasie nie mamy oczekiwać kolejnych inwestycji?

 

Tomasz Basiński: Jak wspominałem już dzisiaj nasze inwestycje związane będą z projektem iDream i w najbliższym czasie będzie to otwarcie centrum serwisowego sprzętu Apple, a w późniejszym terminie kolejnych salonów.

 

trade: Jak wpłynie wzrost zobowiązań krótkoterminowych na wypłacalność?

 

Tomasz Basiński: Nie widzimy zagrożeń dla płynności, a tym bardziej wypłacalności w najbliższym czasie.

 

gram: Z perspektywy czasu czy Zarząd uważa, że dobrym ruchem było kupienie praw do sieci Solex ?

 

Tomasz Basiński: Uważamy, że tak, gdyż umowa dawała nam prawo zwrotu nakładów w sytuacji, kiedy dany punkt sprzedaży utracił autoryzacje do sprzedaży oferty nc+, a dodatkowo dzięki zwiększeniu skali działania w wyniku tej akwizycji, nie byliśmy poddani procesowi konsolidacji o którym wspominałem już dzisiaj, a raczej staliśmy się centrum konsolidacyjnym. Dzięki m.in. tej akwizycji możemy być dziś znaczącym partnerem tego operatora.

 

spredy: Co składa się na gorszy wynik finansowy w 2013 roku? Tylko T-Mobile?

 

Tomasz Basiński: Największy wpływ na gorszy wynik Spółki jak i całej Grupy miało zmniejszenie efektywności współpracy z operatorem T-Mobile.

 

ron: Jakie działania spółka podjęła w celu minimalizacji ryzyka związanego z obniżeniem przychodów od operatora za niezrealizowanie planów sprzedażowych (T-Mobile 2013r.)? Czy wygórowane oczekiwania Partnerów mogą w przyszłości rodzić podobne problemy?

 

Tomasz Basiński: Przeciwdziałania niekorzystnym wpływom współpracy z jednym ze znaczących partnerów jest strategia dywersyfikacji przychodów, którą już dzisiaj ogólnie omówiłem. Najważniejsze znaczenie w przyszłości będzie tu chyba miał dalszy rozwój współpracy z Apple, gdyż ze względu na skalę i różnorodność współpracy z tym partnerem, może to być rzeczywiście realna przeciwwaga dla obecnie prowadzonej działalności pod względem skali jej znaczenia dla Spółki.

 

giełdowy: jak w Pana opinii kształtuje się zapotrzebowanie na naszym rynku na usługi, którymi zajmuje się spółka celowa MediaSystem? Rynek telesprzedaży i obsługi call center nadal rośnie? jakie są jego perspektywy?

 

Tomasz Basiński: W porównaniu do innych krajów, wydaje się, że sprzedaż prowadzona przez telefon jest jeszcze ciągle mniejsza niż w innych krajach, a więc powinno być jeszcze sporo do zarobienia. Aktywność prowadzona przez MediaSystem obecnie oparta jest faktycznie głównie na sprzedaży za pośrednictwem tego kanału komunikacji jakim jest telefon. Prowadzone są jednak działania mające na celu pozyskanie również usług do obsługi przez tą spółkę jak call center, help desk itp. To pozwoli na zabezpieczenie kosztów stałych i ustabilizuje przychody. Dodatkowo MediaSystem rozwija w ostatnim czasie aktywnie swój dział merchandisingu zajmujący się kompleksową obsługa sprzedaży dla partnerów zewnętrznych. Ten kierunek będzie rozwijany w przyszłości dalej.

 

Ciepek: Z czego wynika wzrost zapasów?

 

Tomasz Basiński: Głównie z rozwoju współpracy z Apple. Stany towarów w jednym salonie mogą wynosić nawet do 1 mln zł, a mamy ich obecnie 7. Dodatkowo prowadzimy w pewnym zakresie sprzedaż B2B, co jeszcze bardziej zwiększa zapotrzebowanie na środki obrotowe.

 

wyniki: Rok 2013 był pierwszym pełnym rokiem działania przejętej spółki Viamind. Czy w 2014 roku możliwe jest utrzymanie wzrostu wielkości przychodów?

 

Tomasz Basiński: W 2013 roku spółka współpracująca z operatorem Play wykazała wynik, jaki zakładaliśmy, że osiągnie i który był naszym celem. W dalszej perspektywie czasu, wzrosty zależeć mogą od sytuacji na rynku, strategii operatora Play oraz zwiększaniu optymalizacji działania w samej spółce. Skala tych wzrostów nie będzie jednak moim zdaniem już tak duża.

 

Mateo: chciałbym zapytać o jedną sprawę odnośnie umowy z Apple.czy macie zakaz otwierania innych, podobnych sklepów z konkurencyjnymi producentami? Na ile lat podpisana jest umowa?

 

Tomasz Basiński: Nie mamy zakazu otwierania salonów innych producentów, ale w salonach iDream możemy mieć tylko ofertę określoną standardami Apple. Jest tam cała, aktualna oferta sprzętu Apple wraz z akcesoriami. Mamy jednak możliwość oferowania akcesoriów również innych firm. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony.

 

Inwestor21: Czy ewentualna decyzja o zrezygnowaniu z wypłaty dywidendy w tym roku byłaby wydarzeniem jednorazowym (o takiej możliwości pisał wczoraj Parkiet), czy byłaby to zmiana w strategii długofalowej?

 

Tomasz Basiński: Jak podaliśmy wczoraj w komunikacie, podamy rekomendację Zarządu odnośnie podziału zysku za 2013 rok, zaś decyzję podejmie WZA. Przesunięcie w czasie tej rekomendacji, pozwoli na jej bardziej obiektywne i pełne przeanalizowanie. Strategia dzielenia się zyskiem jest niezależnie od tej rekomendacji niezmienna.

 

Moderator: Szanowni Państwo, czas naszego spotkania dobiegł końca. Dziękuję za aktywny udział i życzę powodzenia na Rynku!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie