Chat with us, powered by LiveChat

Wybór między ZUS a OFE

Skomentuj artykuł
© alphaspirit - Fotolia.com

Od 1 kwietnia do 31 lipca mamy możliwość zadecydowania, czy dalej chcemy oszczędzać w otwartych funduszach emerytalnych. Ustawodawca wymaga, aby każdy członek OFE potwierdził, że dalej chce odprowadzać składki do tego funduszu. W przypadku bierności ze strony przyszłego emeryta, nowe składki będą trafiały na indywidualne subkonto w ZUS-ie.

Wybieramy OFE

Aby dalej oszczędzać w OFE, należy przez najbliższe 4 miesiące złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Oświadczenie może być złożone:

 

  • osobiście,
  • listownie,
  • przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Warto zaznaczyć, że nie jest to ostateczny wybór. Kolejną możliwość wyboru pomiędzy OFE a ZUS będziemy mieli w 2016 roku, a później co 4 lata. Oznacza to, że w przypadku oszczędzania w OFE, co 4 lata będzie trzeba składać oświadczenie w ZUS-ie. Osoby dopiero rozpoczynające pracę mogą od razu zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE.

 

Wybór, czy dalej oszczędzać w OFE, nie dotyczy osób, którym brakuje 10 lat bądź mniej do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Przy przekroczeniu granicy 10 lat, środki są stopniowo przesuwane z OFE na subkonto w ZUS-ie. Dzieje się tak za sprawą tzw. „suwaka bezpieczeństwa”, który chroni przed tzw. ryzykiem złej daty , czyli silnym załamaniem się kursów rynkowych w roku przejścia na emeryturę.

 

Pamiętajmy, że wybór dotyczy tu tylko jednej siódmej wysokości składki. Niezależnie od dokonanego wyboru, na ZUS, jako I filar, będzie trafiało 12,22% z 19,52% składki. Gra toczy się o 2,92%, czy ma ono trafiać na subkonto w ZUS-ie, czy na OFE.

 

 

Wybór

ZUS

OFE

ZUS

12,22%

12,22%

Subkonto w ZUS

7,3%

4,38%

OFE

0%

2,92%

Razem

19,52%

19,52%

 

Więcej:

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie