Rynki finansowe wciąż znajdują się pod wpływem napiętej sytuacji na Ukrainie, gdzie konflikt przeniósł się na wschód kraju. Presja tych wydarzeń wpływa niekorzystnie na koniunkturę giełd z regionu. Najmocniej straciła giełda rosyjska oraz waluta i obligacje. Wzrosły też ceny CDS-ów, czyli (ubezpieczenia od bankructwa emitenta obligacji). Relatywną słabością w stosunku do rynków zachodnich cechuje się także warszawski parkiet. W końcu, indeksy zarówno giełdy amerykańskiej, jak i niemieckiej znajdują się w okolicach swoich szczytów historycznych.
Konsolidacja na GPW zawęża się coraz bardziej, co zwiastuje możliwe wybicie. Kluczowe poziomy dla indeksu WIG20 to 2400 i 2480 pkt. Jednak pytanie jakie zadają sobie teraz polscy inwestorzy brzmi: w którą stronę nastąpi wyłamanie z trendu bocznego? Wiele wskazuje na kontynuację wzrostów i ponowny atak na szczyty, w ślad za giełdami zagranicznymi. Jednak ze względu na dużą zmienność rynków, wywołaną doniesieniami z Ukrainy, należy zachować szczególną ostrożność. Trudno spodziewać się hossy w takiej atmosferze.
Podobna huśtawka nastrojów występuje również na Wall Street. Tu również po wcześniej spadku udziału byków, ich udział w mijającym tygodniu znacząco wzrósł. Dominują jednak inwestorzy spodziewający się w ciągu najbliższych miesięcy trendu bocznego. Amerykańskie spółki rozpoczęły sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2014 roku. W większości są to wyniki lepsze od prognoz.
Podobna huśtawka nastrojów występuje również na Wall Street. Tu również po wcześniej spadku udziału byków, ich udział w mijającym tygodniu znacząco wzrósł. Dominują jednak inwestorzy spodziewający się trendu bocznego w ciągu najbliższych miesięcy. Amerykańskie spółki rozpoczęły sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2014 roku, w większości są to wyniki lepsze od prognoz.
Po rekordowo dużym spadku w ubiegłym tygodniu, przewaga byków nad niedźwiedziami (-26,4 pkt. proc.) ponownie wzrosła. Wynosi obecnie 22,9 pkt. proc.
Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)