Akcjonariusze spółki Sonel S.A. mogą być zadowoleni z wyników spółki. Zadowolenia nie ukrywają też władze spółki. 2013 r. przyniósł spółce najlepsze w historii wyniki w zakresie sprzedaży oraz zysku netto. 13 maja 2013 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe za rok 2013. W obradach uczestniczył również przedstawiciel SII, który skierował od inwestorów indywidualnych kilka pytań do Zarządu Spółki.
Aktywność międzynarodowa
2013 rok to także początek funkcjonowania grupy kapitałowej Sonel. 25 lutego 2013 r. w Indiach zarejestrowana została spółka Sonel Instruments India Private Limited. Wpływ tej spółki na wynik grupy kapitałowej w 2013 r. był minimalny, co związane było m.in. z długotrwałymi procedurami celnymi. Natomiast, jak wskazał Prezes Zarządu, na dzień dzisiejszy spółka zyskała już zdolność operacyjną, a I kwartał 2014 roku zakończyła z zyskiem.
Wraz z chińskim partnerem założony został również kolejny podmiot - Foxytech Sp. z o.o., w którym Sonel posiada 80% udziałów. Spółka uzyskała już zgodę UOKiK na koncentrację, a obecnie trwają prace nad uzyskaniem zdolności operacyjnej przez tę spółkę, co w głównej mierze sprowadza się do uzyskania odpowiednich zgód od Głównego Urzędu Miar.
Omawiając wyniki finansowe Zarząd Sonel S.A. wskazywał na wzrost sprzedaży zarówno na rynku krajowym i zagranicznym. Wzrost sprzedaży do Chin osiągnął poziom prawie 7 mln złotych (co stanowi 10% przychodów Spółki). Na liście krajów do których trafiają produkty spółki znalazła się nawet Australia, do której w zeszłym roku sprzedano 800 mierników.
Rotacja w magazynach
SII pytało m.in. w jaki sposób spółka minimalizuje ryzyko uzależnienia od dostawców tworzyw sztucznych wykorzystywanych w produkcji. Jak w odpowiedzi wyjaśnił Prezes Zarządu spółka posiada wielu dostawców i ich odpowiednia dywersyfikacja jest podstawowym sposobem minimalizacji tego ryzyka.
SII pytało także o okoliczności wzrostu stanu zapasów magazynowych, w szczególności, czy ich obecny poziom niesie ze sobą jakieś ryzyka dla spółki. Jak wyjaśnił Zarząd wyróżnić trzeba wzrost samych materiałów do produkcji oraz produkcję w toku. Wzrost zapasów magazynowych dotyczących produkcji w toku, związany jest z realizacją kontraktu do Nowej Zelandii, który się opóźnia. Ponadto jak wyjaśnił Zarząd wzrost zapasów magazynowych związany jest m.in. z cyklem produkcyjnym, który wynosi ok. 4 miesiące. Wpływ na to mają również przetargi w których spółka bierze udział, a do realizacji których już odpowiednio wcześniej trzeba przygotować zapas komponentów. Podsumowując Zarząd podkreślił, że wzrost zapasów magazynowych nie jest obecnie dla Spółki żadnym problemem i nie niesie ze sobą żadnych istotnych ryzyk.
Dywidenda za 2013 r.
Jedną z najistotniejszych kwestii interesujących akcjonariuszy przy okazji zwyczajnych walnych zgromadzeń jest sprawa wypłaty dywidendy. W tym roku akcjonariusze uchwalili, że na dywidendę przeznacza się kwotę w wysokości 4. 000.000 PLN , tj. 30 groszy brutto na jedną akcję, zaś pozostała kwota 3.363.154,42 PLN przeznaczona została na kapitał zapasowy. Jak wyjaśniał Zarząd przed podjęciem uchwały, środki zatrzymane w Spółce przeznaczone zostaną na cele związane z rozwojem projektu FoxyTech Sp. z o.o. oraz posłużyć mają jako zabezpieczenie na okoliczność niekorzystnego rozwoju wypadków w Europie Wschodniej.