O spółce
Baltic Ceramics Investments S.A. będzie jedynym w Unii Europejskiej producentem proppantów ceramicznych, sypkiego materiału, który jest wykorzystywany podczas poszukiwania i wydobywania gazu i ropy, w tym ze skał łupkowych. Dodawany jest do mieszanki wpompowywanej do odwiertów wiertniczych. W złożach niekonwencjonalnych (np. gazu łupkowego) proppanty służą do zablokowania szczelin skalnych przed zamknięciem się, dzięki czemu umożliwiają wydobywanie się gazu i ropy z odwiertu.
Dzięki nowoczesnym metodom produkcji, proppanty ceramiczne wytwarzane przez Baltic Ceramics spełniają najwyższe normy technologiczne, wymagane przez firmy zajmujące się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu łupkowego. Inni producenci proppantów o podobnych parametrach mają zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacja zakładu produkcyjnego w Lubsku pozwoli sprawnie dostarczać dowolne partie produktów odbiorcom w Polsce, ale też w innych krajach Europy i na platformy wiertnicze na Morzu Północnym.
Perspektywy rozwoju Baltic Ceramics są bezpośrednio związane z rozwojem wydobycia gazu łupkowego nie tylko w Europie, ale i na świecie. Światowy rynek proppantów ceramicznych rósł w latach 2002-2010 w tempie ponad 23% średniorocznie, a wzrost tego rynku w ostatnim roku (2013/2012) wyniósł 28%. 70% światowej produkcji proppantów ceramicznych jest zużywanych w USA – kraju o najbardziej rozpowszechnionym wydobyciu gazu łupkowego. Rosnące wydobycie w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej spowoduje, że przez szereg lat popyt na proppanty ceramiczne powinien przewyższać ich podaż. To powinno powodować dalszy wzrost cen produktów wysokiej jakości – takich, których producentem będzie Baltic Ceramics.
Baltic Ceramics realizuje obecnie inwestycję, w wyniku której w II połowie 2015 roku będzie oddany do użytku zakład produkcyjny o mocach sięgających 60 tys. ton proppantów ceramicznych rocznie. W kolejnych latach moce produkcyjne mogą zostać zwiększone do 135 tys. ton, a następnie do 180 tys. ton rocznie. Szacuje się, że zużycie proppantów przez jedną wiertnię gazu łupkowego (składającą się z odwiertu pionowego i 6-12 odwiertów poziomych) może wynosić od 5 do nawet 15 tys. ton proppantów. Istotna część kosztów inwestycji będzie sfinansowana z już przyznanych dotacji, a środki z emisji akcji posłużą do finansowania pozostałych nakładów inwestycyjnych.
Baltic Ceramics Investments S.A. jest częścią zintegrowanej pionowo grupy przemysłowej IndygoTech Minerals S.A., która konsekwentnie komercjalizuje najnowocześniejsze technologie ceramiczne służące zwiększaniu efektywności energetycznej. W skład Grupy wchodzą również spółki LZMO S.A. oraz Industry Technologies S.A.
Akcje spółki są notowane na rynku NewConnect od 2011 roku (nazwa skrócona BALTICINV, ticker BCI). Spółka wchodzi w skład indeksu 30 najbardziej płynnych spółek NCIndex30.
Informacje o emisji: http://www.balticceramicsinvestments.com/emisjaakcji/
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie promocyjny. Wobec braku obowiązku sporządzenia prospektu emisyjnego, jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Baltic Ceramics Investments S.A. oraz o publicznej ofercie akcji serii M jest memorandum informacyjne akcji serii M dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej ich emitenta: www.balticceramicsinvestments.com oraz oferującego: www.bgz.pl/biuro_maklerskie/oferty_ipo/BCI.html