Uchwały podjęte podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na dzień 10 czerwca mogą mieć bardzo istotne znaczenie dla dalszych losów GPF Causy.
Nie jest tajemnicą, że sytuacja notowanej na rynku NewConnect Grupy Prawno-Finansowej Causa w ostatnim czasie, delikatnie mówiąc, nie była najlepsza - Spółka zaprzestała jakiejkolwiek działalności, stan środków pieniężnych nie pozwolił wykupić wyemitowanych obligacji na kwotę 400 tys. zł, nieudane okazały się próby wprowadzenia do publicznego obrotu akcji spółek Chemwik, MediSword i Mazuria Sport. W efekcie zaś nie było zbyt wielu chętnych na zakup walorów tego Emitenta chociażby po cenie 1 grosza.
Niedawno pojawiło się jednak światełko w tunelu. Opublikowane raporty ujawniły, że dotychczasowi główni właściciele sprzedali niemal wszystkie posiadane akcje, a nowym dominującym akcjonariuszem stał się podmiot Callysto Holdings - kojarzony z grupą IndygoTech Minerals. Ponadto w tym samym czasie rezygnację złożyli wszyscy dotychczasowi członkowie Rady Nadzorczej, a GPF Causa zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, którego projekty uchwał dotyczyły zmiany nazwy firmy, powołania nowych członków Rady Nadzorczej oraz dwóch emisji akcji na olbrzymią skalę. Pojawiły się spekulacje, że celem nowego inwestora będzie wprowadzenie poprzez GPF Causę do notowań na rynku NewConnect spółki Industry Technologies. Na potwierdzenie tych spekulacji trzeba było jednak poczekać do obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, w których udział wziął także przedstawiciel Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Była GPF Causa, będzie Electroceramics
Już niemal na samym początku obrad przedstawiciel Grupy Prawno-Finansowej Causa przedstawił obszerne wyjaśnienia dotyczące wszystkich projektów uchwał, jakie miały zostać podjęte na Walnym Zgromadzeniu. Akcjonariusze mogli między innymi usłyszeć, że emisja akcji w ramach subskrypcji prywatnej zostanie skierowana do dotychczasowych akcjonariuszy Industry Technologies w zamian za posiadane przez nich 100 proc. akcji Industry Technologies. Przejmowana spółka będzie zaś produkować izolatory energetyczne średnich i wysokich napięć stosowane w szerokim zakresie w przemyśle elektroenergetycznym, skierowane na zwiększenie wydajności zużycia energii elektrycznej i poprawę jej przesyłu. Dowiedzieć można się także było, że izolatory Industry Technologies będą wytwarzane w innowacyjnej i tańszej technologii izostatycznej i charakteryzować się będą unikatowymi funkcjonalnościami względem wszystkich produktów będących i odpowiednikami na rynkach międzynarodowych. Produkcja odbywać ma się w Lubsku, gdzie rozpoczęto już budowę zakładu, a inwestycja Industry Technologies jest współfinansowana ze środków europejskich w kwocie 22,3 mln zł.
Z powyższych względów dotychczasowa nazwa firmy zmieniona ma zostać na "Electroceramics", na co zgodę wyraziło Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Akcjonariusze uczestniczący w obradach powołali także na nowych członków Rady Nadzorczej osoby blisko związane ze spółką IndygoTech Minerals, a ponadto w najbliższym czasie spodziewać się można zmian personalnych w Zarządzie Emitenta. Co jednak najbardziej istotne, Walne Zgromadzenie wyraziło zgodę na dwie emisje akcji. Pierwsza z nich, o czym wspomniane zostało już wyżej, skierowana zostanie do dotychczasowych właścicieli Industry Technologies w zamian za 100 proc. udziałów Industry Technologies. Druga natomiast będzie miała formę oferty publicznej, a wpływy z emisji przeznaczone mają zostać na sfinansowanie częściowego wkładu własnego na budowę zakładu Industry Technologies. Zwraca przy tym uwagę olbrzymia skala obu tych emisji. Łącznie może zostać bowiem wyemitowanych aż około 2,2 miliarda nowych akcji, podczas gdy obecny kapitał zakładowy składa się jedynie z... 0,17 miliarda walorów.