Chat with us, powered by LiveChat

ZWZ EuCO - SII pytało o ekspansję zagraniczną Grupy

Skomentuj artykuł
© Stauke - Fotolia.com

W dniu 24 czerwca 2014 r. odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie spółki Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. Spółka istnieje już 10 lat i coraz odważniej wchodzi na zagraniczne rynki. W związku z powyższym  podczas obrad SII pytało m.in. o kwestie związane z ekspansją zagraniczną.

 

W pierwszej kolejności SII pytało ile w 2013 r. wyniosły przychody z rynku rumuńskiego i słowackiego oraz jakiego rzędu przychodów można się spodziewać na koniec 2014 r. Jak wyjaśnił Zarząd działalność ta nie jest konsolidowana. Być może jednak Rumunia będzie konsolidowana w 2014 r. Przychody w Rumunii były minimalne, gdyż dopiero w kwietniu 2013 r. spółka dedykowana na obszar w Rumunii rozpoczęła swoją działalność, zaś okres inkubacji tego rodzaju działalności wynosi ok. 2 lata. Z tych też względów spółka rumuńska nie była objęta konsolidacją. Podobnie w przypadku spółki słowackiej, również na słowackim rynku przychody w 2013 r. nie były wysokie.

 

SII pytało następnie, czy docelowo na rynkach zagranicznych Grupa EuCO zamierza podjąć współpracę lub utworzyć własną kancelarię prawniczą celem dochodzenia roszczeń nie tylko w trybie przesądowym, ale również na drodze sądowej. W odpowiedzi na powyższe pytanie Zarząd wskazał, że w każdym kolejnym kraju planowane jest powielanie modelu działania w Polsce, a zatem również dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Obecnie własna Kancelaria nie była na żadnym z zagranicznych rynków otwierana z uwagi na zbyt małą ilość spraw sądowych, co czyniłoby jej działalność nieopłacalną.

 

W kolejnym pytaniu SII pytało, kto jest głównym konkurentem EuCO na rynku polskim oraz jak sytuacja konkurencyjna wygląda na rynkach zagranicznych (Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia)? Zarząd wskazał, że głównym konkurentem na rynku polskim jest spółka VOTUM S.A. Istnieje jeszcze konkurencja w postaci pojedynczych kancelarii radcowski, jest ona jednak nieznacząca. Natomiast na wskazanych rynkach zagranicznych obecnie nie ma istotnej konkurencji.

 

W dalszej kolejności SII pytało także jaka była liczba agentów, z którymi Spółka współpracowała w 2013 r. oraz z iloma agentami współpracuje obecnie. W odpowiedzi Zarząd podał, że w 2013 r. ich liczna wynosiła 20 tysięcy, zaś na chwilę obecną jest ich 21 tysięcy.

 

W ostatnim pytaniu SII poruszyło kwestie warunków na jakich spółka EuCO udzielała i udziela pożyczek dla Pana Macieja Skomorowskiego, Pana Adama Wszołka, Pana Pawła Filipiaka oraz Pana Krzysztofa Lewandowskiego? W odpowiedzi Zarząd wyjaśnił, że pożyczki te były udzielane na warunkach rynkowych.

 

Zarząd przedstawił również główne kierunki rozwoju Spółki. Pierwszy i najważniejszy kierunek rozwoju to rynek polski. Jest to rynek bardzo duży a zarazem dynamiczny. Istniejąca w ramach grupy Kancelaria prawna wygenerowała w zeszłym roku zysk netto na poziomie 7 mln złotych, zaś samo EuCO  na poziomie 3 mln złotych. Drugi kierunek to wykup cesji odszkodowawczych. Natomiast trzeci kierunek rozwoju to kraje zagraniczne. Wśród nich wyróżnia się Rumunia, w której wypłacane odszkodowania są na wysokim poziomie. Za podobne obrażenia wypłaty w Rumuni są półtora razy wyższe niż w Czechach i na Słowacji. Jednocześnie stosunkowo szybko dokonywane są wypłaty odszkodowawcze (w ciągu ok. 6 – 7 miesięcy). W dalszej przyszłości strategia Grupy EuCO zakłada również rozwój na innych rynkach zagranicznych.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie