Chat with us, powered by LiveChat

Zmiana cyklu rozliczeniowego na T+2

Skomentuj artykuł
© wladi - Fotolia.com

Od 6 października 2014 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zmienia cykl rozrachunkowy z T+3 na T+2. Zmiana cyklu rozrachunkowego na standard T+2 dostosuje polski rynek do standardów wprowadzanych w Unii Europejskiej i wynika z dostosowania zasad obowiązujących w KDPW do regulacji CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych).

 

Wprowadzenie w Unii Europejskiej jednolitych zasad dotyczących cyklu rozrachunkowego T+2 jest jednym z elementów szeroko zakrojonych reform mających na celu usunięcie barier w celu zwiększenia efektywności procesu rozliczania i rozrachunku oraz zmniejszenia ryzyka kontrahenta.

 

Nowe zasady obejmą transakcje zawierane na rynku regulowanym giełdowym i w alternatywnym systemie obrotu (ASO), zabezpieczone systemem gwarantowania rozliczeń.

 

Instrumenty finansowe objęte cyklem rozrachunkowym T+2 (dotychczas T+3):

 

  • Akcje
  • Prawa do akcji
  • Kwity depozytowe
  • ETF-y
  • Certyfikaty inwestycyjne

 

Dla pozostałych instrumentów finansowych cykle rozrachunkowe pozostają bez zmian.

 

Zmiana cyklu rozrachunkowego przy założeniu wdrożenia od 6 października 2014.

 

Data transakcji             

Data rozrachunku

Cykl rozrachunkowy

2 października (czwartek)

7 października (wtorek)

T+3

3 października (piątek)

8 października (środa)

T+3

6 października (poniedziałek)

8 października (środa)

T+2

7 października (wtorek)

9 października (czwartek)

T+2

 

Więcej szczegółów w broszurze edukacyjnej.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie