Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Black Point odbyło się w dniu 26 czerwca 2014 roku. W obradach uczestniczył przedstawiciel Stowarzyzenia Inwestorów Indywidualnych, który skierował do Zarządu Emitenta kilka pytań.
We wrześniu ubiegłego roku Spółka Black Point niespodziewanie poinformowała swoich akcjonariuszy o odstąpieniu od zawartych kilkanaście miesięcy wcześniej umów zakupu udziałów firmy SCOT - dystrybutora i właściciela marki Printe, której Zarząd Emitenta powierzył funkcje sprzedażowe, marketingowe oraz logistyczne, pozostawiając w swoich kompetencjach zarządzanie Grupą, projektowanie oraz produkcję. Jednocześnie podpisana została umowa nabycia od firmy SCOT prawa do znaku towartowego Printe oraz zawarcie porozumień w sprawie powstrzymania się SCOT od działań konkurencyjnych wobec Black Point.
Dlaczego wycofano się z umowy
Zarząd Black Point decyzję o odstąpieniu od zakupu firmy SCOT tłumaczył niezadowalającymi efektami działań optymalizacyjnych przeprowadzonych w tym podmiocie. Spółka SCOT generowała dużo gorsze wyniki niż początkowo zaplanowano i stanowiła istotne obciążenie dla całej Grupy. W odpowiedzi na pytanie przedstawiciela Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych można było usłyszeć, iż przeprowadzony audyt wewnętrzny w firmie SCOT ujawnił "zbyt dużą dziurę finansową, aby przejęcie spółki SCOT było opłacalne nawet w przypadku udanej próby przywrócenia jej rentowności". Za taką sytuację miał być natomiast odpowiedzialny przede wszystkim zbyt duży stan bezwartościowych zapasów.
Prezes Zarządu Black Point poinformował, iż całość działań związanych z nieudanym przedsięwzięciem kosztowało Spółkę Black Point około 0,5 mln zł. Obecnie jednak dekonsolidacja firmy SCOT została już zakończona, a Spółka Black Point ponownie przejęła bezpośrednią kontrolę nad wszystkimi najistotniejszymi procesami z punktu widzenia klienta i produktu.
Perspektywy rozwoju
Podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia dyskutowano także o strategii i planach Black Point na przyszłość. Okazuje się, że największe nadzieje Zarząd Spółki wiąże z rozwojem zależnej spółki ECO Service, która niedawno rozpoczęła unikalną działalność w zakresie przetwarzania zużytych kartridży nienadających się do reprodukcji oraz odzysku z nich surowców wtórnych i produkcji regranulatu. Nie należy jednak się spodziewać, aby ten obszar mógł znacząco wpłynąć na wyniki osiągniete przez Black Point w 2014 roku, a raczej powinien stanowić istotny czynnik rozwoju Grupy w długim terminie.
Ponadto Prezes Zarządu Black Point poinformował, że nowoutworzona spółka EC TRADING LLC, która ma się skupiać na handlu pustymi kartridżami na terenie USA może wymagać reorganizacji - zamiast importu pustych kartridży z Europy konieczne może być ich skupowanie bezpośrednio z rynku amerykańskiego.