Temat czata: Plany rozwoju Grupy Selvita. Przeniesienie notowań spółki z NewConnect na Rynek Główny GPW w IV kw. 2014 r. |
|
10 lipca 2014 r., czwartek godz. 12:00 |
Na pytania inwestorów odpowiadać będzie:
Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu, współzałożyciel i większościowy akcjonariusz Selvita S.A.
Paweł Przewięźlikowski jest współzałożycielem powstałej w 2007 roku firmy Selvita oraz Prezesem Zarządu firmy odpowiedzialnym za zarządzanie strategiczne oraz rozwój biznesowy i korporacyjny Spółki. Jest również Prezesem Zarządu spółki córki Selvita – BioCentrum sp. z o.o. Paweł Przewięźlikowski jest członkiem Rady Gospodarczej Małopolski oraz Małopolskiej Rady Innowacji.
Przed założeniem Selvity, przez ponad 12 lat zdobywał doświadczenie zarządzając firmami z branży wysokiej technologii i tworząc wysoką wartość dla ich akcjonariuszy. W latach 1994-2007 był pracownikiem firmy informatycznej Comarch. Jako Członek, a później Wiceprezes Zarządu spółki, od 1996 roku zarządzał działami oferującymi aplikacje dla branży farmaceutycznej, bankowej, przemysłowej i usługowej, oraz brał udział w procesie transformacji uniwersyteckiego spin-offu w największą firmę informatyczną w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniającą ponad 2700 pracowników w 20 krajach. W ramach swoich zadań w grupie kapitałowej Comarch był współzałożycielem i pierwszym Prezesem Zarządu portalu Interia.pl w latach 1999-2000, trzeciego największego portalu informacyjnego w Polsce.
Paweł Przewięźlikowski posiada wykształcenie Master of Business Administration (University of Teesside, Akademia Ekonomiczna w Krakowie) oraz mgr inż. Informatyki (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie). Studiował również na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Posługuje się płynnie językiem angielskim, niemieckim oraz polskim. Jego hobby to koszykówka, narciarstwo i literatura fantastyczno-naukowa.
Prezentacja Spółki do pobrania
Zapis czata inwestorskiego
Moderator: Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w czacie inwestorskim z Grupą Selvita, który będzie dotyczył m.in. planów rozwoju Grupy oraz przeniesienia notowań spółki na rynek Główny GPW. Czat odbędzie się w czwartej 10 lipca o godzinie 12:00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu, współzałożyciel i większościowy akcjonariusz Selvita S.A. Zadaj pytanie już dziś!
Paweł Przewięźlikowski: Witam Państwa na naszym czacie internetowym. Zaczniemy od odpowiedzi na pytania, jakie trafiły do nas od Internautów jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Tymczasem zachęcam Państwa do zadawania kolejnych pytań.
PRZENIESIENIE NOTOWAŃ / POTENCJALNA EMISJA AKCJI
master: przeniesienie akcji to 100% decyzja? Wiele spółek z NC komunikuje cały czas "chęć" przeniesienia...i tak mijają miesiące i lata...
Paweł Przewięźlikowski: Tak. 100% jeżeli KNF wyrazi zgodę, a GPW nas przyjmie :)
master: Kiedy będzie przedstawiony harmonogram oferty?
Paweł Przewięźlikowski: W Q4 2014.
van inwestor: Spółka dopiero co zamknęła pierwsze kwartały na plusie. Czy to nie jest jeszcze trochę za wcześnie żeby przechodzić na rynek główny?
Paweł Przewięźlikowski: Nie jest za wcześnie. Mamy wystarczającą kapitalizację, rozproszenie, standardy korporacyjne. mamy inwestorów z USA, i OFE którzy narzekają, że nie mogą kupić akcji Selvity na NewConnect. Przejście na rynek główny to wręcz konieczność.
Adam: Co było główną motywacją do przeniesienia spółki na główny parkiet?
Paweł Przewięźlikowski: Większa płynność obrotu. Lepszy dostęp do akcji dla inwestorów instytucjonalnych, w tym zagranicznych. Lepsza przejrzystość informacyjna, szczególnie ważna w przypadku złożonego organizmu biznesowego, jakim jest Selvita.
inwestor: Czy przy przeniesieniu notowań na GPW możemy spodziewać się oferty publicznej?
Paweł Przewięźlikowski: Raczej tak
i_dom@voliacable.com: Na co planujecie przeznaczyć pieniądze z emisji? W jaki sposób mają one wpłynąć na wzrost wartości spółki dla Akcjonariuszy?
Paweł Przewięźlikowski: 75% na segment innowacyjny, 25% na usługowy. Mechanizm jest taki, że projekty, w które zainwestuje się 50% więcej niż do tej pory, można sprzedać trzy razy drożej w przypadku ich powodzenia.
i_dom@voliacable.com: Rozmawiacie już z instytucjami o objęciu emisji? Jakie są co do tego oczekiwania?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, rozmawiamy. Liczymy, że będziemy mieli instytucje w akcjonariacie.
giepewu: emisję obejmą inwestorzy branżowi?
Paweł Przewięźlikowski: Prawdopodobnie większość emisji skierujemy do inwestorów instytucjonalnych, ale liczymy też na zainteresowanie podmiotów branżowych. Ale liczymy też na indywidualnych. Do tej pory wspierali i wierzyli w nas tylko inwestorzy indywidualni i zawsze będziemy o tym pamiętać.
irekb@interia.pl: Kiedy znana będzie cena emisji nowych akcji?
Paweł Przewięźlikowski: Cena będzie zależała od warunków rynkowych. Mam nadzieje, że będzie wyższa niż dzisiaj.
sylur: Kiedy spółka poda do wiadomości chociażby zakres cenowy dla nowej emisji? Każdy, kto zastanawia się teraz nad zakupem akcji, mocno obawia się, czy przy ofercie spółka nie będzie oferowała nowym inwestorom tak dużego dyskonta jak Mabion ostatnio (przy cenie ~55 zł akcje nowej emisji sprzedano po 41 zł). Może to powinna być emisja z prawem poboru, przy cenie emisyjnej na poziomie ceny rynkowej, a główni akcjonariusze odsprzedaliby swoje prawa poboru nowym inwestorom? To rozwiązanie byłoby bezpieczniejsze dla dotychczasowego akcjonariatu.
Paweł Przewięźlikowski: Mechanizmy emisji będzie opracowywał DI Investors.
casadivx: Czy jest szansa, że emisja będzie mniejsza niż poziom zapisany w uchwałach WZA?
Paweł Przewięźlikowski: Tak. 20,2% to poziom maksymalny.
irekb@interia.pl: Czy w związku z przeniesieniem notowań na GPW planuje Pan sprzedaż akcji Selvita?
Paweł Przewięźlikowski: Na dzisiaj nie planuję sprzedaży akcji SLV.
karolinawolska76@gmail.com: Czy pan prezes pogodził się już z tym, że wkrótce przestanie być akcjonariuszem większościowym?
Paweł Przewięźlikowski: Patrząc na doświadczenia podmiotów zagranicznych, spółki technologiczne, w których prezes nie jest akcjonariuszem większościowym odnoszą większy sukces. W ComArchu miałem 0,5% udziałów, w Interii 5%, a traktowałem te firmy jak swoje. Ważne jest utożsamienie się ze spółką. Pełnia władzy nie jest potrzebna do sukcesu.
eldoris: W przeciągu ostatnich trzech miesięcy kurs akcji Selvity spadł o ponad 20%. Czy inwestorzy powinni mieć obawy o dalsze spadki?
Paweł Przewięźlikowski: My robimy swoje: budujemy biznes, dostarczamy dobre newsy. A rynek jest nieprzewidywalny.
capitałowy: OFE już nie mogą inwestować w spółki z rynku NC, czy uważa Pan, że dla Spółek takich jak Selvita jest to duży sygnał to próby przejścia na GPW?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, wydaje nam się, że brak możliwości inwestowania OFE na NewConnect jest pomyłką ustawodawcy. Ale nic nie możemy z tym zrobić, poza przejściem na rynek główny.
inwestor: Nie wiem czy już o tym było... czy spółka będzie pozyskiwała kapitał poprzez emisję obligacji?
Paweł Przewięźlikowski: Na razie nie mamy takich planów.
KONKURENCYJNOŚĆ / ROZPOZNAWALNOŚĆ
edek: W czym Selvita jest lepsza od innych spółek ze swojej branży notowanych na warszawskiej giełdzie?
Paweł Przewięźlikowski: Selvita jest firmą unikalną i trudno mówić, że jesteśmy lepsi czy gorsi od innych spółek biotechnologicznych. Na rynku głównym GPW nie jest notowana żadna firma inwestująca w oryginalne cząsteczki chemiczne tak jak my. Zalety Selvity to rozmiar zespołu, duże przychody, zdywersyfikowany portfel usług, rozproszona baza klientów, rentowność, i duży upside z projektów innowacyjnych. Wydaje nam się również, że to co zrobiliśmy dla akcjonariuszy ComArchu, Interii i inwestorów NewConnect, którzy kupowali nasze akcje po 5,5 PLN, jest całkiem dobre.
brojek: jaka jest rozpoznawalność Spółki na arenie międzynarodowej?
Paweł Przewięźlikowski: Coraz większa, chociaż nadrabiamy słabe pozycjonowanie Polski jako eksportera technologii. Nie mamy np. żadnego noblisty w naukach ścisłych pracującego w Polsce. I to przekłada się na markę kraju. Jest kilka innych spółek np. Adamed, Celon Pharma, Polpharma, Blirt, Medicalgorithmics, Mabion, które pracują intensywnie za granicą na markę Polski w biotechnologii, medycynie i farmacji. Bardzo to nam pomaga. Nie konkurujemy, ale się wspieramy.
Monika Mróz: Gdybyście mieli uplasować poziom cen usług na tle konkurencji to jesteście tani czy porównywalni?
Paweł Przewięźlikowski: Porównywalni do Azji, tańsi od Europy Zachodniej i USA.
Kasza: Jaka jest wiarygodność Selvity w oczach firm farmaceutycznych, które rozmawiają o kupnie projektów? Dlaczego mają wydać pieniądze na projekt Selvity skoro na pewno na całym świecie są setki bardziej doświadczonych firm?
Paweł Przewięźlikowski: Nie czujemy się gorsi od innych firm. Nasze projekty są na najwyższym światowym poziomie. A unikalnych projektów na nowe cele terapeutyczne naprawdę nie ma dużo. W każdej klasie targetów, tylko kilka projektów jest oryginalnych i dobrych.
brojek: Na czym polega konkurencyjność Selvity względem podobnych firm zagranicznych?
Paweł Przewięźlikowski: Z Azją konkurujemy wiarygodnością, ochroną praw własności intelektualnej, logistyką, kreatywnością. Z USA i Europą Zachodnią kreatywnością i kosztami.
Seba1978: czym różnicie się od innych spółek biotechnologicznych?
Paweł Przewięźlikowski: Swietni pracownicy, dobra organizacja, oryginalne pomsly, duza dycyplina w zaradzaniu i tworzeniu wartosci dla akcjonariuszy.
wanilio: Jaka jest konkurencja dla spółki oraz jakie są bariery wejścia na rynek na którym funkcjonuje spółka?
Paweł Przewięźlikowski: Konkurencja spółki to przede wszystkim podmioty zagraniczne, działające w tych samych targetach, (białkach) co my. W usługach konkurujemy z Evotec, Galapagos, i firmami z Azji. Główną barierą jest świadomość marki spółki. Jak już nas poznają, to kupują. Nadrabiamy straty wynikające z zapóźnienia Polski w R&D i nowoczesnym przemyśle. Dopiero od 25 lat budujemy u nas gospodarkę opartą na wiedzy i to się przekłada na łatwość kontaktów z klientami.
ANTON: Jak jesteście w stanie konkurować z firmami o dużo większym doświadczeniu?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, dlatego tak szybko rośniemy.
RYNKI SELVITY
oscar: W ostatnich latach spółki z branży biotechnologicznej zachowywały się zdecydowanie lepiej niż rynek. Czy uważa Pan, że ten trend zostanie utrzymany?
Paweł Przewięźlikowski: Myślę, że tak. Ludzie chcą żyć dłużej i z lepszą jakością, więc wydatki na ochronę zdrowia będą rosnąć.
ziomal: Z iloma podmiotami współpracuje spółka?
Paweł Przewięźlikowski: Mamy ponad 100 klientów w segmencie usługowym oraz współpracujemy z dwoma podmiotami w obszarze projektów innowacyjnych. Rozmawiamy aktualnie z kilkudziesięcioma potencjalnymi klientami na cząsteczki – to duże i średnie koncerny farmaceutyczne z całego świata. W kraju mamy kilkunastu sprawdzonych parterów naukowych i dostawców usług.
raiff_broker: Może Pan przedstawić portfolio wykonanych badań/zleceń?
Paweł Przewięźlikowski: Proszę sięgnąć do prezentacji.
broda: czy spółka posiada jakiegoś jednego dużego klienta, który ma duży udział w realizowanych przychodach?
Paweł Przewięźlikowski: Nie.
Vaquero: Jak jest z dywersyfikacją klientów - jaki udział przychodów w segmencie usługowym posiada największy zleceniodawca?
Paweł Przewięźlikowski: W 2013 r. nie przekraczał 15%.
rajder: Czy spółka nastawia się na współpracę przede wszystkim z kontrahentami zagranicznymi?
Paweł Przewięźlikowski: W usługach nie dyskryminujemy polskich klientów. Mamy wielu dobrych klientów w Polsce. To, że zagranica ma większy udział w przychodach, wynika z większego rozmiaru rynku zagranicznego. W segmencie innowacyjnym nie ma polskich klientów. Te spółki, które prowadzą działalność R&D, robią to same, a nie kupują projekty z zewnątrz.
Heniu: Ciekawi mnie w jaki sposób udało się wejść spółce do Brazylii?
Paweł Przewięźlikowski: Dzięki kontaktom na rynku niemieckim. Partner niemiecki zarekomendował nas Brazylijczykom.
irekb@interia.pl: Obserwując zawieranie kontrakty przez spółkę widzę, że spółka równolegle pozyskuje klientów w różnych obszarach („chemia”, „biologia”, „informatyka”) gdzie w Pana ocenie jest przyszłości firmy? Jak Pan widzi przyszłość Selvity za 3-5 lat?
Paweł Przewięźlikowski: Przyszłość firmy jest we wszystkich obszarach. Każdy członek zarządu ciągnie swoją działkę do przodu i do góry. Za 3-5 lat chcemy mieć cząsteczki w drugiej fazie badań klinicznych i kilkaset osób pracujących w segmencie usług. Szczegóły znajdą się w prospekcie i raportach analitycznych, które są przygotowywane.
Jerry: Czy w związku z wejściem na rynki Ameryki Pld. Selvita rozważa jakieś możliwości wspólnego działania z firmą Mabion ?
Paweł Przewięźlikowski: Adresujemy inne rynki niż Mabion, ale razem budujemy markę polskiej biotechnoloogii na świecie, w tym w Brazylii.
szeff: Czy możliwe są jakieś akwizycje? Jeśli tak, to na jakich rynkach?
Paweł Przewięźlikowski: Na dzisiaj nie rozmawiamy o akwizycjach.
sylur: czy biora Panstwo pod uwage akwizycje? Na NewConnect jest spółka, która działa w podobnej branży, zatrudnia kilkadziesiąt osób, a wycena to ułamek wyceny SLV. Może przejecie pakietu kontrolnego, poprawa zarzadzania i pozyskiwania zleceń byłoby ciekawym sposobem przyspieszenia rozwoju?
Paweł Przewięźlikowski: Nie myślimy i nie rozmawiamy o akwizycjach ani w Polsce, ani za granicą.
forum_inwestorskie: Panie Prezesie, spółka bierze udział w światowych konferencjach naukowych. Przekłada się to na podpisywanie nowych kontraktów?
Paweł Przewięźlikowski: Zdecydowanie tak. Bez publikacji wyników badań nie można mówić o wiarygodności projektu. Może kiedyś będziemy mogli sprzedawać bez publikowania do tych, którzy nas już wcześniej sprawdzili. Ale na razie pewnie 5% deali w biotechnologii jest robionych w oparciu o projekty nieznane wcześniej publicznie.
WYNIKI FINANSOWE
Vaquero: Witam serdecznie. Czy zarząd podtrzymuje zapowiedź, że cały rok będzie na plusie?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, podtrzymujemy tę zapowiedź. Warto pamiętać, że składaliśmy ją jeszcze zanim otrzymaliśmy płatność za kamień milowy w projekcie z H3 Biomedicine.
Kowal: Kiedy spółka osiągnie rentowność netto? Czy jest to kwestia odpowiedniego poziomu przychodów?
Paweł Przewięźlikowski: Selvita wypracowała zysk netto w Q4 2013 i Q1 2014.
Vaquero: I pytanie związane z moim poprzednim - o zapowiedzi dot. zysku w całym roku. Czy spółka będzie publikować prognozy kwartalne regularnie?
Paweł Przewięźlikowski: Nie możemy, bo niedługo prospekt trafi do KNF i zdaniem audytora każdą prognozę musielibyśmy audytować. Na dzisiaj udostępniliśmy więcej danych, dzięki czemu możliwe jest wykonanie analizy trendów.
stowarzyszony: jaka jest sytuacja finansowa spółki w zakresie płynności i obecnego zadłużenia?
Paweł Przewięźlikowski: Sytuacja finansowa jest dobra. Od Q3 2013 r. stopniowo poprawiamy wszystkie wskaźniki. Płynność jest niezagrożona, mimo intensywnego wzrostu skali działalności i przychodów praktycznie nie rośnie nam poziom zadłużenia
grzelipapa: jaki jest popyt na usługi oferowane przez spółkę?
Paweł Przewięźlikowski: Silnie rosnący. W ubiegłym roku urośliśmy o 47%. W tym roku chcemy urosnąć min. 30%.
Damian: spółka raportowała dynamikę przychodów 61%. Z czego wynika wzrost sprzedaży? Nowe produkty, zwiększająca się się sprzedaż, wyższe wydatki na marketing?
Paweł Przewięźlikowski: Efekt kuli śniegowej w usługach. Nowe kontrakty w segmencie innowacyjnym, które podpisaliśmy we wrześniu i październiku 2013 r.
bankier.pl: Jakie przychody generują poszczególne segmenty działalności spółki?
Paweł Przewięźlikowski: W tym roku segment innowacyjny ma już zakontraktowanie ponad 11 mPLN, a segment usługowy blisko 11,7 mPLN (dane na koniec czerwca). Łączny backlog wskazuje na wzrost o 61% względem przychodów wypracowanych w 2013 r.
Patryk_sobczy: Ile wynosi obecnie portfel zleceń?
Paweł Przewięźlikowski: Backlog to ponad 35 mPLN na 2014 r.
hades: Który z segmentów działalności jest najbardziej rentowny?
Paweł Przewięźlikowski: Najbardziej rentowny jest segment usług. Większość zysków z segmentu innowacyjnego przeznaczamy na inwestycje w dalsze badania.
Kasza: Backlog na 2014 wskazuje na duży wzrost udziału segmentu innowacyjnego w przychodach. Spodziewacie się, że ten trend będzie kontynuowany?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, poprzez nowe kontrakty (chcemy podpisać kolejne jeszcze w 2014 r.) oraz osiągnięcie kamieni milowych z projektów realizowanych z Merck Serono i H3 (w 2015 r.).
karolinawolska76@gmail.com: Witam, jaka jest rentowność na usługach? w jaki sposób można ją zwiększać?
Paweł Przewięźlikowski: Rentowność kształtuje się na poziomie kilkunastu procent. Podnosić ją można poprzez podnoszenie kompetencji pracowników, lepsze wyposażenie laboratoriów, podpisywanie długoterminowych kontraktów FTE (full-time-equivalent) i projekty zintegrowane, a także przez rezygnację z niskomarżowych projektów typu "fixed price".
irekb@interia.pl: Jak zamierzacie Państwo utrzymać dynamikę przychodów na tak imponującym poziomie?
Paweł Przewięźlikowski: W segmencie innowacyjnym cały czas inwestujemy w nowe cząsteczki i chcemy je coraz drożej sprzedawać. W usługach rozbudowujemy zespół i laboratoria. Inwestujemy też w nową aparaturę. Jeździmy do nowych klientów. Uczestniczymy w targach.
inwestor: Środki pieniężne stanowią ponad 25% majątku firmy. Jak spółka zamierza zagospodarować te środki?
Paweł Przewięźlikowski: Sporą część tych środków stanowią otrzymane zaliczki w ramach realizowanych grantów na projekty innowacyjne. Nadwyżki generowane z rentownych kwartałów są inwestowane w rozwój Selvity
spółkowicz: Znacznie wzrosła pozycja należności krótkoterminowych. Może Pan wytłumaczyć co się na to złożyło?
Paweł Przewięźlikowski: Zwiększamy skalę działalności a przede wszystkim podpisujemy więcej kontraktów z globalnymi firmami farmaceutycznymi, gdzie standardem są dłuższe okresy płatności.
venture: Należności długoterminowe już od dwóch lat wynoszą tyle samo. Z czego wynikają te
należności? Dlaczego nie ulegają zwiększaniu?
Paweł Przewięźlikowski: W praktyce są to głównie kaucje wpłacone przez Spółkę jako zabezpieczenie wynajmowanych powierzchni. Wartość utrzymuje się na podobnym poziomie mimo wzrostu wynajmowanej powierzchni ponieważ wynegocjowaliśmy korzystniejszy współczynnik dla nowych powierzchni.
indyvidualny99: Co kryje się pod pozycją pozostałe rezerwy? Ich wartość znacząco wzrosła.
Paweł Przewięźlikowski: W związku ze wzrostem zatrudnienia, audytor zobowiązał nas do powiększenia rezerw na urlopy/odprawy
privat: Co kryje się pod pozycją inne wartości niematerialne i prawne? Ich wartość znacząco spadła.
Paweł Przewięźlikowski: Obecnie w pozycji wnip widoczne są jedynie drobne wartości, licencje. Nasze patenty są w trakcie przyznawania, a nie ma takiej pozycji jak "wnip w budowie" więc obecnie są ujmowane jako środki trwałe w budowie.
Mariusz: jakie były ostatnie zdarzenia jednorazowe w wynikach?
Paweł Przewięźlikowski: Wyniki opublikowane za ostatni kwartał nie zawierały zdarzeń jednorazowych.
darkol: Czy kontrakty sprzedażowe mają charakter długoterminowy czy krótkoterminowy?
Paweł Przewięźlikowski: Kontrakty w segmencie innowacyjnym są dwuletnie plus etap bonusów. Kontrakty usługowe najdłużej na razie na rok.
Vaquero: Czy płatności za badania/usługi schodzą w formie jednorazowej, czy w ratach? Jakie jest zagrożenie, że badania "nie wyjdą" i kolejne etapy płatności nie wpłyną do spółki?
Paweł Przewięźlikowski: Usługi fakturujemy co miesiąc. W projektach innowacyjnych pokrywamy koszty z płatności okresowych i mamy premie za sukces. Oczywiście każdy kontrakt może być wypowiedziany, ale liczymy raczej na poszerzanie współpracy z naszymi partnerami niż rozwiązanie umów.
mikołaj: jakie korzyści finansowe średniorocznie płyną z obecności w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomiczne?
Paweł Przewięźlikowski: Zgodnie z zasadami, na jakich wydane jest nasze zezwolenie na działalność w KSSE. Będzie to możliwość odpisania 60% kosztów każdego nowozatrudnionego pracownika przez okres dwóch lat od podatku CIT. Czyli realna wysokość korzyści będzie zależała od wysokości kosztów nowych pracowników i tempa ich zatrudniania.
brooklyn: Zakładam, że głównym kosztem stałym są wynagrodzenia. Ile wynoszą miesięczne wynagrodzenia pracowników?
Paweł Przewięźlikowski: Średnia pensja w Selvicie to ok. 6 kPLN.
PLANY ROZWOJU / ZAGROŻENIA
roberto: Czy Selvita planuje ekspansję zagraniczną?
Paweł Przewięźlikowski: Już w tej chwili znacząca większość naszych przychodów pochodzi z rynków zagranicznych. Kluczowe rynki to USA, Niemcy, Szwajcaria, Włochy i Izrael, chociaż Polski też nie zaniedbujemy. W przyszłości otworzymy na pewno odziały – w pierwszej kolejności sprzedażowe. Prawdopodobnie najpierw w Bostonie. Jest to największe miejsce koncentracji branży biotechnologicznej na świecie.
Monika Mróz: Witam, jeżeli chodzi o kierunek dalszego rozwoju - planujecie bardziej iść w stronę rozwoju segmentu usług czy badań nad nowymi lekami?
Paweł Przewięźlikowski: Obydwa segmenty są ważne. Generują na dzisiaj podobne przychody i zatrudniają podobną liczbę pracowników.
gracz gieldowy: Chcecie zwiększyć zatrudnienie w usługach blisko trzykrotnie w ciągu kilku lat... nie jesteście za dużymi optymistami? Macie powody żeby liczyć na taki wzrost zamówień??
Paweł Przewięźlikowski: Mamy duże doświadczenie w skalowaniu biznesu z poprzedniej pracy - w ComArchu zatrudnialiśmy nawet po 200 nowych osób rocznie. Jeżeli jest popyt na nasze usługi, to potrafimy mu sprostać. A kandydatów do pracy nam nie zabraknie. Obecnie na każdego zatrudnianego przypada 40 aplikujących.
eldoris: Czy spółka ma w planach duże inwestycje?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, o szczegółach można przeczytać na prezentacji.
roberto: Jakie widzi Pan zagrożenia przed spółką na najbliższe lata?
Paweł Przewięźlikowski: Niepowodzenie kluczowych projektów badawczych - to jest zawsze ryzyko w biotechnologii. Ale w biznesie nie warto zajmować się rzeczami pewnymi.
Thomson@gmail: W jakim stopniu ewentualna zmiana przepisów prawnych może wpłynąć na działalność spółki? Spowoduje raczej przejściowe niedogodności czy może skutkować poważniejszymi problemami?
Paweł Przewięźlikowski: Na ten temat w prospekcie jest 10 stron :)
PROJEKTY INNOWACYJNE
hades: jakie główne projekty innowacyjne spółka obecnie prowadzi?
Paweł Przewięźlikowski: Portfel projektów Selvity składa się z 10 projektów. Dwa z nich realizowane są we współpracy z globalnymi koncernami farmaceutycznymi – H3 Biomedicine i Merck Serono. Oba projekty dotyczą obszaru onkologicznego. Dwa kolejne, najbardziej rozwinięte projekty to SEL24 i SEL120, na które Selvita otrzymała ostatnio grant KIND P1. To projekty, które są w stanie wygenerować w najbliższych latach największą wartość. Ponadto prowadzimy kilka kolejnych projektów, które są na wcześniejszych etapach rozwoju, ale ich wartość jest strategiczna dla spółki w dłuższym terminie. Projekty opisane są szerzej w prezentacji dostępnej pod oknem czatu.
sylur: Biotechnologia i leki innowacyjne kojarzą się wszystkim z olbrzymimi pieniędzmi; sprzedażą na poziomie wielu miliardów usd. Zakładając pozytywny rozwój sytuacji, to czy inwestorzy mogą się spodziewać np. jednorazowego wykazania kilkunastu-kilkudziesięciu mln zł zysku, czy raczej nie należy liczyć na złoty strzał, a spółka stopniowo będzie stopniowo poprawiała swoje wyniki, po kilkanaście-kilkadziesiąt % rocznie?
Paweł Przewięźlikowski: Płatność za kamienie milowe na poziomie kilkanaście - kilkadziesiąt mPLN jednorazowo są możliwe raczej przy fazie I czy II badań klinicznych. Na obecnym etapie liczymy na kilka mPLN.
logic: Na jaki okres spółka ma podpisane kluczowe/najważniejsze dla spółki kontrakty?
Paweł Przewięźlikowski: Kontrakty z Merck Serono i H3 w fazie obecnie zakontraktowanej kończą się odpowiednio w październiku i wrześniu 2015 r., ale liczymy na ich przedłużenie. Na bieżąco będziemy starali się pozyskiwać nowe kontrakty.
Monia: jaki jest potencjał w pozyskiwaniu nowych kontraktów ?
Paweł Przewięźlikowski: Obecnie Selvita ma mniej niż jeden promil udziału w globalnym rynku R&D, wiec potencjał jest bardzo duży.
casadivx: Czy sprzedaż projektu tak jak w przypadku tych dwóch sprzedanych oznacza, że Selvita traci do nich wszelkie prawa?
Paweł Przewięźlikowski: Tracimy prawo do decydowania o ich losie. Nie tracimy prawa do przychodów z kamieni milowych i tantiem.
Ynwestor: Jak to jest z tym partneringiem? Selvita sprzedaje projekty i je traci czy prowadzicie dalej badania?
Paweł Przewięźlikowski: Po spartnerowaniu projektów partner przejmuje finansowanie i płaci nam premie jeśli projekt idzie do przodu. Możemy w rozwoju projektu uczestniczyć jako partner badawczo-rozwojowy lub obserwować z boku jak projekt się posuwa.
1234olas: Jak wygląda proces badawczo rozwojowy ? Jak bardzo jest to proces czasochłonny?
Paweł Przewięźlikowski: Kilkanaście lat nad jednym projektem - wymyślanie cząsteczek, a potem badania na białkach, komórkach, zwierzętach i ludziach.
ANTON: Jakie macie ambicje? Do jakiego etapu chcecie samodzielnie rozwijać projekty?
Paweł Przewięźlikowski: Na razie koncentrujemy się na badaniach przedklinicznych i pierwszej fazy klinicznej. W miarę wzrostu dojrzałości firmy może kiedyś będziemy realizowali fazę drugą i trzecią badań klinicznych. A może nawet kiedyś sami zaczniemy sprzedawać nasze cząsteczki w aptekach i szpitalach. Ale to przyszłość.
Monika Mróz: Zastanawia mnie czy z klientami współpracujecie na odległość, czy musicie jeździć do nich z tymi wszystkimi związkami w jakiś lodówkach? :)
Paweł Przewięźlikowski: Wysyłamy związki za pomocą specjalnych przesyłek. Często materiały przesyłamy na tzw. "suchym lodzie". Wiec do lodówki niedaleko. Ale sami związków nie przewozimy.
Krzy$: Jakimi dokonaniami może pochwalić się firma? Co już odkryła?
Paweł Przewięźlikowski: Najlepsze na świecie dualne inhibitory kinaz PIM/FLT3, które mogą posłużyć do leczenia białaczek i chłoniaków. Pierwsze i najlepsze w klasie inhibitory kinaz CDK8 z potencjałem w leczeniu raka jelita grubego. To są projekty porównywalne z efektami prac najlepszych biotechnologicznych i farmaceutycznych firm na świecie.
energy: Informacja dot. H3 Biomedicine była dość pozytywna. Czy można ją odczytywać jako potwierdzenie potencjału waszych projektów?
Paweł Przewięźlikowski: Tak, to był nas pierwszy kontrakt w onkologii. A H3 jest tym dla japońskiego Eisai, czym Genentech był dla Roche.
Monika Mróz: Udało Wam się zdobyć pierwszy kamień milowy w projekcie z H3. Kiedy zakończycie kolejne etapy i jaka może być ich wartość?
Paweł Przewięźlikowski: Kolejne kamienie raczej w 2015 r. Ich wartość będzie większa niż pierwszego.
Monika Mróz: Projekt KIND P1 zakłada przeprowadzenie fazy przedklinicznej w projektach SEL24 i SEL120 i 1 fazy klinicznej dla najlepiej rokującej cząstki. To oznacza, że np jeśli cząsteczka 120 będzie lepsza od 24 to ten 24 pójdzie "do śmietnika"?
Paweł Przewięźlikowski: Nie. Z KIND-P1 możemy finansować jedną fazę I badań klinicznych. Ale drugi projekt możemy finansować z innych środków. Liczymy, że zrobimy dwa.
Ynwestor: Jak wybieracie nowe projekty? Co decyduje o tym czy rozpoczynać nowe badania??
Paweł Przewięźlikowski: Unmet medical need - czyli działamy tam, gdzie pacjenci nie mają dobrych metod leczenia, np. większość chorób nowotworowych. Patrzymy na konkurencje - lubimy mieć dwóch-trzech konkurentów, żeby mieć na bieżąco informacje, jak dobry jest nasz projekt. Rozmawiamy z klientami, czy chcą taki projekt kupić.
DOTACJE
karolinawolska76@gmail.com: Czy w nowej perspektywie unijnej zmieniają się warunki na jakich Selvita będzie pozyskiwać dotacje?
Paweł Przewięźlikowski: Powinno być dla nas lepiej niż w poprzedniej perspektywie. Do tej pory konkurowaliśmy o dotacje np. z fabryką zniczy nagrobkowych. Teraz będzie większa selekcja i powinno być więcej funduszy na projekty prawdziwie innowacyjne.
Ireneusz: Czy spółka ma szanse na otrzymanie kolejnych dotacji?
Paweł Przewięźlikowski: Chcemy pozyskiwać min. 10 mPLN dotacji rocznie w najbliższych latach.
stiff: Spółka otrzymuje spore wartości dotacji. Z jakich źródeł one pochodzą i jaka kwota z dotacji jest możliwa do osiągnięcia w całym 2014 i 2015 r.?
Paweł Przewięźlikowski: Ogólnokrajowe i Regionalne Programy, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na 2014 r. przychody z dotacji szacujemy na poziomie 12 mln zł.
trendy: w jakim razie jak długo możliwe jest finansowanie się przez spółkę dotacjami?
Paweł Przewięźlikowski: Na pewno co najmniej do 2020 r.
PRACOWNICY
mass: W jaki sposób spółka próbuje zatrzymać i budować lojalność wśród swoich pracowników?
Paweł Przewięźlikowski: Dajemy ciekawe projekty, możliwość rozwoju zawodowego. Pensje szybko rosną, premie są coraz wyższe, kilkudziesięciu pracowników jest akcjonariuszami. Ludzie widzą, że praca w Selvicie to platforma dla sukcesu w karierze zawodowej. Stworzyliśmy środowisko, w którym liderzy robią co chcą z korzyścią dla siebie, spółki i akcjonariuszy..
Monia: Jak dużą wartość firmy stanowią pracownicy?
Paweł Przewięźlikowski: na dzisiaj pewnie 55% pracownicy, 40% projekty, 5% gotówka i laboratoria :)
casadivx: Macie problemy z pozyskaniem pracowników w Polsce? Zatrudniacie studentów prosto po studiach?
Paweł Przewięźlikowski: Zatrudniamy studentów po studiach, doktorów, postdoców i ludzi z 20-letnim doświadczeniem w pracy. Praktykantów bardzo rzadko.
sylur: Jak wygląda sytuacja z akcjami przekazanymi pracownikom w ramach programów motywacyjnych. Czy te akcje objęte są nadal lock-upem?
Paweł Przewięźlikowski: Nie
POZOSTAŁE
zdrowy_rydz: Widzę, że Pan Prezes nie ma wykształcenia medycznego, doświadczenie w branży informatycznej więc skąd pomysł na firmę badawczo-rozwojowo-farmaceutyczną?
Paweł Przewięźlikowski: Chcieliśmy z Bogusławem Sieczkowskim mieć firmę w Krakowie, zatrudniać wysokiej klasy specjalistów, mieć dobra rentowność i budować wartość spółki w długim terminie oraz zrobić coś dobrego dla ludzkości. Nie mieliśmy na to innych pomysłów niż biotechnologia medyczna, więc nie było innego wyjścia :)
casadivx: Ciężko było przestawić się z informatyki na biotechnologię?
Paweł Przewięźlikowski: Nasza kluczowa kompetencja menedżerska to tworzenie i zarządzanie zespołami wysokokwalifikowanych specjalistów i sprzedaż efektów ich pracy na rynkach globalnych. Robimy to z Bogdanem Sieczkowskim od 20 lat. Informatyka (ComArch) nie rożni sie bardziej od reklamy internetowej (Interia) niż biotechnologia.
soeinmist74@wp.pl: Panie Prezesie, obserwuje Państwa działalność i jestem naprawdę pod dużym jej wrażeniem. Innowacyjne projekty badawcze, ambitne plany, duzi partnerzy z branży farmaceutycznej. Jednocześnie mam przeświadczenie ze obszar onkologii, tej bliskiej pacjentowi, strasznie kuleje w naszym kraju. Czujecie chęć i odpowiedzialność, aby zaangażować się może jakoś w ten temat np. w ramach biznesu odpowiedzialnego społecznie?
Paweł Przewięźlikowski: Na razie robimy to co umiemy najlepiej. Chcemy dać pacjentom, również polskim, nowe opcje terapeutyczne. Chcemy tez doprowadzić do tego, że jak juz coś opracujemy, to będzie to również dostępne finansowo dla Polaków w ramach limitów NFZ.
raiff_broker: Czy spółka posiada jakieś certyfikaty potwierdzające jakość prowadzonych badań ?
Paweł Przewięźlikowski: GLP, GMP, ISO
Krysian: ilu inwestorów przybyło na dzisiejszy dzień inwestora?
Paweł Przewięźlikowski: Zapisanych jest chyba 25 osób. Ale to będzie o 15.00.
oscar: Czy akcjonariusze mogą liczyć na wypłatę dywidend?
Paweł Przewięźlikowski: Nie szybko. Spółki biotechnologiczne takie jak Selvita, koncentrują się na rozwijaniu projektów innowacyjnych, które są dość kosztowne. Z natury rzadko wypłacają dywidendę, oferując w zamian naprawdę duży upside. Oczywiście kiedy poziom przychodów spółki odpowiednio wzrośnie, nie wykluczamy takiej możliwości.
grzelipapa: Czyli dywidendy będzie można spodziewać się dopiero po ustabilizowaniu przychodów?
Paweł Przewięźlikowski: Tak.
darok_moon: Czy wchodząc na NewConnect spółka emitowała akcje? Na jaki cel?
Paweł Przewięźlikowski: Wyemitowaliśmy 2,7 miliona akcji po 5,5 PLN na badania cząsteczek i rozwój usług (laboratoria).
sowa: Czy można Was porównać do notowanej na NewConnect Pharmeny?
Paweł Przewięźlikowski: Pharmena działa w obszarze chorób układu sercowo-naczyniowego i jest już badaniach klinicznych. My w onkologii, jesteśmy w badaniach przedklinicznych, ale mamy więcej projektów. U nich są do tego dermokosmetyki, u nas usługi R&D. Więc też mamy model hybrydowy.
venture: wszystko wygląda prawidłowo... na Pharmencie zarobiłem to i tu też zarobię :D
Paweł Przewięźlikowski: Życzymy udanych inwestycji w SLV.
Paweł Przewięźlikowski: Dziękuję bardzo za wszystkie pytania. Zachęcam do zapisywania się na listę mailingową Selvity, gdzie publikujemy informacje ze spółki i często dodatkowy komentarz członków Zarządu odpowiedzialnych za dany obszar - poza tym, co możemy puszczać przez ESPI, EBI - jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany, to proszę wysyłać maile na adres natalia.baranowska@selvita.com.
Po zakończeniu czatu zapraszamy do dyskusji na forum inwestorskim. Przez najbliższy
tydzień Spółka będzie udzielała odpowiedzi na pytania zadane przez inwestorów.
Opis Spółki:
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych (segment innowacyjny). Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne (segment usługowy).
W obszarze obszarze innowacji Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine oraz Merck Serono. Świadczy jednocześnie usługi m.in. dla największych globalnych koncernów farmaceutycznych.
Selvita została założona w 2007 r. Obecnie zatrudnia 195 pracowników, w tym 65 z tytułem doktorskim. w 2014 r. Grupa weszła do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Od 2011 r. Selvita jest notowana na rynku NewConnect (SLV). Od 2013 r. zaliczana jest do segmentu NewConnect Lead, znajdując się wśród 19 spółek o największym potencjale do przeniesienia notowań na rynek regulowany. W marcu 2014 r. weszła w skład indeksu NCIndex30, w którym znajduje się 30 najbardziej płynnych spółek rynku NewConnect.
Selvita planuje przenieść swoje notowania na Rynek Główny GPW w czwartym kwartale 2014 r.