Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu - Orphée

Skomentuj artykuł

W piątek 18-tego lipca odbył się czat z Przewodniczącym Rady Dyrektorów szwajcarskiej spółki Orphee Tomaszem Tuorą działającej na rynku diagnostyki laboratoryjnej (IVD).

 

 

Przypomnijmy, że w Orphee pakiet kontrolny wynoszący 54,45% wszystkich akcji posiada PZ Cormay. Czat towarzyszył trwającej właśnie od piątku (18.07.2014) emisji akcji, w której wziąć udział mogą również inwestorzy indywidualni. Zapisy na akcje Orphee trwają do 25.07.2014.

 

Na pierwszym planie w rozmowie z inwestorami dominował temat celów emisji i dokończenia akwizycji włoskie firmy Diesse, w której Orphee już posiada 50% udziałów i jej intencją jest zakup pozostałych 50%, na które ma opcję call.

 

„Wszystkie środki pozyskane od inwestorów zewnętrznych będą przeznaczone na program akwizycyjny.”

 

Na pytanie dlaczego spółka emituje akcje po tak niskiej cenie emisyjnej, a nie np. zaciąga dług na dokończenie akwizycji Tuora odpowiedział:

 

„Moglibyśmy się zadłużyć, gdyby nie było arbitrażu, który zwiększa ryzyko w tym obszarze. Mieliśmy nawet gotowe oferty dłużne.”

 

Przewodniczącym Rady Dyrektorów dopytywany o jego zdanie na temat przyczyn dużego spadku cen akcji Orphee w ostatnim okresie, wskazywał na toczącą się sprawę w arbitrażu, niedokończony projekt akwizycyjny, fakt notowania akcji spółki w Polsce, a nie na zagranicznej giełdzie. Dodał też, że rozważa możliwość przeniesienia notowań akcji Orphee na giełdę zagraniczną. Jedno z pytań dotyczyło też wycen porównywalnych, zagranicznych spółek z branży.

 

„Jak wynika z wyliczeń domu maklerskiego, wskaźnik C/Z dla Orphee po 2013 r. dla obecnej wyceny to około 10, a średnia dla porównywalnych spółek notowanych za granicą jest 4 razy wyższa dla mniejszych spółek. Nawet dla największych firm jest to 3 razy więcej. Różnice są więc znaczące.”

 

Inwestorzy pytali dalej o terminy wprowadzenia do sprzedaży nowych aparatów nad którymi pracuje Orphee oraz o wejście do oferty BlueBoxa, który ma być dystrybuowany przez Orphee.

 

„Grupa wraz z PZ Cormay pracuje również nad aparatami Equisse (biochemia), Hermes (hematologia), Hermes Junior (hematologia). Są to aparaty do dużych i średnich laboratoriów, w których obecnie nie jesteśmy obecni z naszymi produktami. Brak tego typu produktów był mocno odczuwany przez naszą sprzedaż.”

 

„Equisse i Hermes zostaną zaprezentowane na tegorocznych targach Medica, a ich sprzedaż ruszy w 2015 r. Wejście do oferty analizatora BlueBox spodziewane jest natomiast od 2016 r.”

 

„Zamierzamy rozpocząć promocję Equisse i Hermesa w IV kw. tego roku, a BlueBoxa pod koniec przyszłego roku. Spodziewamy się, że w perspektywie 3 lat aparaty zdominują sprzedaż.”

 

„Już po wprowadzeniu dużych analizatorów Equisse i Hermes nasza pozycja znacznie się wzmocni, na razie jesteśmy wśród małych firm światowych, nasz udział w globalnym rynku to około 0,1%.”

 

Zapewne w kontekście deklaracji Tomasza Tuory o objęciu znacznej części emisji osobiście, jeden z inwestorów zapytał wprost: Dlaczego warto inwestować w akcje Orphee?

 

„Orphee to najwyższej jakości aparatura i odczynniki do diagnostyki medycznej pod znanymi, globalnymi markami; wysoka rentowność działalności, oparta o stabilnie rosnący rynek diagnostyki medycznej; duże efekty synergii spodziewane po sfinalizowaniu pełnej akwizycji Diesse; zakładany dalszy wzrost dynamiki zysków po wprowadzeniu do oferty nowych analizatorów w latach 2015-2016; wysokie wskaźniki płynności finansowej, niskie wskaźniki zadłużenia; dywersyfikacja geograficzna działalności – sprzedaż do ponad 100 krajów; doświadczenie w procesach akwizycyjnych (Irlandia, Włochy); międzynarodowy zespół badawczo-rozwojowy, innowacyjne produkty.”

 

Na czacie padły również następujące stwierdzenia ze strony Tomasza Tuory:

 

  • Zapowiadane, duże synergie z Diesse zostaną uwidocznione po pełnym przejęciu.
  • Spodziewany termin przejścia Orphee na rynek główny to jesień tego roku, prospekt jest już w KNF.
  • Trwa etap industrializacji aparatu BlueBox, prace idą planowo.
  • Zamierzeniem Tuory jest jak najszybsze zakończenie sprawy akwizycji i wprowadzenie na rynek nowych produktów.

 

Więcej informacji na temat Orphee i zapisów na akcje w trwającej ofercie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie