Chat with us, powered by LiveChat

Famur podpisuje duży zagraniczny kontrakt na ponad 270 mln zł

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

W środę wieczorem, dnia 23.07.2014 roku, Famur poinformował o zawarciu umowy z turecką spółką Hattat Enerji ve Maden Tic na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Łączna wartość tej umowy to 66 mln euro, a więc około 270 mln zł. Warunkiem wejścia w życie kontraktu jest wpłata zaliczki w kwocie odpowiadającej 15 proc. wartości pierwszego dostarczanego kompleksu ścianowego oraz ustalenie szczegółowych warunków finansowania. Kontrakt ma wejść w życie w grudniu 2014 roku i zakończyć się w styczniu 2017 roku.

 

Turecka Hattat Enerji ve Maden Tic zajmuje się wydobywaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest jedną z największych spółek w przemyśle węglowym w Turcji. Łączne zasoby węgla spółki są szacowane na poziomie 573 mld ton.

 

W piątek, 25.07.2014 roku, spółka wypłaci rekordową dywidendę w wysokości 0,84 zł na akcję. Daje to jedną z największych stóp dywidendy na GPW w tym roku - 17%. Więcej na ten temat w oddzielnym artykule.

 

Komentarz:

 

Zdobyty kontrakt przez Famur pokazuje, że spółka zwiększa swoją ekspansję zagraniczną. Umiejętność pozyskania eksportowego kontraktu daje nadzieje na kolejne tego typu informacje. Jest to istotne w aspekcie trwającej bardzo ostrej konkurencji na rynku polskim z Kopexem o zamówienia z krajowych kopalń. Obydwie spółki podkreślają, że odbija się to na spadających marżach. Szansą dla obydwu firm na zwiększanie zysków są wyżej marżowe kontrakty zagraniczne. W tym zakresie silniejszą pozycję ma Kopex, który jest bardziej rozpoznawalny, posiada i rozbudowuje zagraniczne centra serwisowe i obecnie realizuje duże kontrakty w Chinach, Rosji i Argentynie. Famur z kolei większość sprzedaży eksportowej kierował do Rosji i krajów WNP, a teraz istotnie pojawi się w Turcji.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie