Kopalnia Sierra Gorda w Chile w końcu ruszyła. Jak mówi w komunikacie bieżącym prezes KGHM-u, Herbert Wirth, jest to jeden z najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie.
„Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie dziesięć lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.”
Uroczyste otwarcie przewidziane jest na wrzesień 2014 roku.
Moce produkcyjne
W kopalni zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu miedzi. Okres rozruchu ma się zakończyć z początkiem 2015 roku. Wtedy to kopalnia ma produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja po uruchomieniu drugiej fazy projektu ma wynieść około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi.
W komunikacie opublikowanym przez spółkę Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów, zwraca uwagę na korzyści z uruchomienia kopalni.
„Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej Grupie KGHM. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo operacyjne spółki.Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych.”
Transport koncentratu miedzi
Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu. Spółka będzie musiała korzystać z alternatywnych źródeł transportu do czasu, aż chilijski Sąd Najwyższy zatwierdzi pozwolenia środowiskowe dla portu w Antofagaście.
Kopalnia Sierra Gorda jest zarządzana przez KGHM International (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%). Ze względu na posiadanie przez Sumitomo łącznie 45% udziałów, połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafi do japońskiej Grupy.
Źródło: kghm.pl
Więcej: