Chat with us, powered by LiveChat

Omówienie wyników finansowych LW Bogdanka SA po I półroczu 2014 r.

Tytuł czata:

 Wyniki spółki LW Bogdanka po I półroczu 2014 roku

29 sierpnia 2014r. 

godz. 12:30 

LW Bogdanka

 


Na pytania internautów odpowie  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

 


 Zapis czata inwestorskiego

 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w czacie inwestorskim z LW Bogdanka, który będzie dotyczył wyników finansowych za pierwsze półrocze 2014 r. Czat odbędzie się w piątek 29 sierpnia o godzinie 12:30. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie  Stopa, Prezes Zarządu. Zadaj pytanie już dziś!

 

Zbigniew Stopa: Dzień dobry Państwu, zapraszam do zadawania pytań

 

 

john: Czy dywidenda za obecny rok będzie nie mniejsza niż za poprzedni?

 

Zbigniew Stopa: W ogłoszonej w czerwcu 2013 r. polityce dywidendowej, Zarząd przewidywał rekomendowanie dywidendy na poziomie 60% skonsolidowanego zysku netto i dalej ta polityka obowiązuje.

 

 

giełdowy: niby złe warunki a sprzedaż zwiększacie o 13% rozumiem, na wynik wpłynęło wcześniejsze zakontraktowanie. W kolejnych miesiącach przewidujecie spadek w sprzedaży?

 

Zbigniew Stopa: Na wyniki w 1h2014 główny wpływ miała obniżka cen i koszty produkcji, które są wyższe w związku z niższym uzyskiem w tym okresie.

 

 

Radek: czy zakład przeróbki jest rzeczywiście brakującym ogniwem w osiągnięciu docelowej

zdolności produkcyjnej waszej kompalni?

 

Zbigniew Stopa: Tak. Z ZPMW, wyjechał już pierwszy węgiel. Do pełnego wykorzystania zakładu, a co za tym idzie infrastruktury dołowej, potrzebne jest zakończenie ruchów próbnych oraz odpowiednie skalibrowanie już działających urządzeń.

 

 

neska: We wrześniu miał być otwarty Zakład Przeróbki, czy termin zostanie dochowany?

 

Zbigniew Stopa: ZPMW jest już ukończony i obecnie trwają ruchy próbne, pierwszy węgiel już wyjechał. Możliwości zakładu, będziemy mogli w pełni wykorzystać po ich zakończeniu i skalibrowaniu urządzeń. Obecnie trudno powiedzieć kiedy dokładnie zakończymy te działania ponieważ jest to projekt pionierski w skali kraju. Proces powinien potrwać ok. miesiąca dwóch. W związku z tym oczekujemy pozytywnego wpływu na jakość i wolumen produkcji w IV kwartale.

 

 

investor: Panie Prezesie, trochę przelicyzliście się z produkcją węgla. Jak prognozujecie wydobycie na najbliższe kwartały?

 

Zbigniew Stopa: Na 2014 r. zakładaliśmy produkcję w przedziale 9,3 – 10 mln ton. Obecnie zawęziliśmy nasze założenia i podajemy wydobycie w przedziale 9,3 – 9,6 mln. ton. Oznacza to ok. 1 mln ton więcej niż w roku poprzednim.

 

 

menago: czy możliwe jest wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel? Mogłoby to wpłynąć na cenę naszego towaru?

 

Zbigniew Stopa: Trudno jest się wypowiadać w kwestii należącej do rządu. Wprowadzenie embarga jest możliwe, ale znacznie utrudnione ze względu na fakt, iż jesteśmy członkiem UE. Węgiel rosyjski nie stanowi naszej bezpośredniej konkurencji, a dotyczy raczej rynku detalicznego.

 

 

Arek: Trochę martwi mnie cena węgla. Kiedy przewidujecie jakieś odbicie?

 

Zbigniew Stopa: Moim zdaniem, cena węgla osiągnęła już najniższy punkt. W najbliższym czasie przewiduję raczej stabilizację, lub nieznaczne wzrosty co związane jest ze wzrostem cen energii. Nie należy się jednak spodziewać, że cena węgla będzie rosła równie szybko jak spadała.

 

 

zimmek: zwiększacie sukcesywnie udział rynkowy. Na śląsku sytuacja wygląda tragiczne... kompania węglowa to trup podtrzymywany z pieniędzy Państwa... czy w prespektywie 5-10 lat możecie jeszcze znacznie zwiększyć swoje udziały w rynku węglowym?

 

Zbigniew Stopa: Znajdujemy się obecnie w zupełnie innej sytuacji niż kopalnie śląskie co wynika z wielu czynników. Wzrost naszego udziału w rynku jest wypadkową z jednej strony, wzrostu produkcji (ponad 500 tys. ton rdr w pierwszym półroczu) w naszej kopalni oraz jej spadku w kopalniach śląskich. W strategii przewidywaliśmy osiągnięcie 20% udziału w rynku węgla energetycznego oraz 30% udziału w rynku energetyki zawodowej, wydaje się możliwe, że osiągniemy ten poziom szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy.

 

 

Jedyny-Taki: Panie Prezesie, 1.od kiedy przewiduje Pan wzrost cen węgla energetycznego i czy będzie to czynnik długoterminowy ?

 

Zbigniew Stopa: Do końca roku przewidujemy raczej stabilizację. Możliwe są minimalne wzrosty cen na rynku węgla w 2015 r.

 

 

damian: jak wzrost kosztow rodzajowych ma sie do optymalizacji kosztowej twrającej w spolce?

 

Zbigniew Stopa: Koszty rodzajowe wzrosły o 6,5% wobec wzrostu zdolności produkcyjnej na dole o 25% (4 ściany pracujące w tym roku wobec 3,2 ściany w roku ubiegłym). O 22% wzrosła również długość wykonanych chodników (3 km więcej) w celu zabezpieczenia poziomu produkcji zakładanego w przyszłym roku. Pełne wykorzystanie nowych mocy produkcyjnych na dole będzie możliwe po odbiorze końcowym ZPMW.

 

 

zainwestuje: Ile wyniosła amortyzacja w 1H2014 r.?

 

Zbigniew Stopa: Amortyzacja w LW BOGDANKA w 1H2014 wyniosła 176 775 tys. zł. Szczegółowe dane można znaleźć w prezentacji i raporcie dostępnych na naszej stronie internetowej.

 

 

Katarzyna: W komunikacie spółki możemy przeczytać, że wskaźniki rentowności spółki są na ponadprzeciętnym w branży poziomie. O jakie wskaźniki chodzi i jakie przybierają wartości?

 

Zbigniew Stopa: Chodzi np. o wskaźnik EBITDA wynoszący 32,2%. Jest to wskaźnik powyżej średniej w górnictwie światowym.

 

 

gerber: stan zapasów węgla systematycznie zmniejsza się. czy jest to powód do obaw?

 

Zbigniew Stopa: Spółka utrzymuje stan zapasów na poziomie ok. 5 dniowej produkcji. Jest to poziom minimalny z punktu widzenia płynności transportu i dostaw do klienta. Zapasy nie stanowią dla Bogdanki problemu. Zwiększając produkcję będziemy chcieli również zwiększać poziom zapasu technologicznego.

 

 

Inwestor: Jak silną pozycję w Bogdance mają związki zawodowe?

 

Zbigniew Stopa: Zarząd Bogdanki, utrzymuje konstruktywne relacje ze związkami zawodowymi.

 

 

Inwestor: Jak wyglądają warunki płacowe w Bogdance w porównaniu do innych czołowych polskich firm górniczych (np. JSW, KW)?

 

Zbigniew Stopa: Warunki płacowe w Bogdance są na poziomie średnim dla branży. Szczegółowe dane na ten temat publikujemy w raportach rocznych.

 

 

Tomasz: Czego ma dotyczyć aktualizacja strategii?

 

Zbigniew Stopa: W związku z zasadniczą zmianą w warunkach rynkowych jakie zaszły od czasu publikacji strategii niezbędna jest jej aktualizacja. Zmiany te dotyczą m.in. podaży i cen węgla, planowanych zmian restrukturyzacyjnych na Śląsku czy sytuacji w branży energetycznej.

 

 

zainteresowany: w jaki sposób chcecie zwiększyć dostawy węgla do elektrowni z 20% do 30%? Wydobycie węgla spada

 

Zbigniew Stopa: Wydobycie węgla w LW Bogdanka zgodnie ze strategią systematycznie rośnie. W tym roku planujemy wydobycie o ok. 1 mln. ton wyższe niż w roku ubiegłym. Przy spadku wydobycia w branży daje to ok. 25 % udziału w rynku węgla energetycznego dla energetyki zawodowej.

 

 

janko987: Kiedy możemy spodziewać się emisji obligacji?

 

Zbigniew Stopa: Dzięki ostatnio realizowanej emisji, Spółka zabezpieczyła finansowanie na najbliższe 5 lat zgodnie ze strategią Spółki.

 

 

Inwestor: Jak to wygląda z kosztami transportu węgla. Kto je pokrywa odbiorca/dostawca?

 

Zbigniew Stopa: To zależy od konkretnej umowy. Standardowo koszty transportu znajdują się po stronie odbiorcy.

 

 

egzotyczny: czy planowane są jakieś zwolnienia?

 

Zbigniew Stopa: Zgodnie ze Strategią rozwoju, Spółka w ciągu roku zwiększyła zatrudnienie o ok. 400 osób aby zabezpieczyć planowany wzrost produkcji.

 

 

bordowadżungla: Zagłębiem Lubelskim, złożami sąsiadującymi z kopalniami Bogdanki, zainteresowały się zagraniczne spółki. jak ocenia Pan szansę, że to właśnie one dostaną koncesję na wydobycie, a nie Bogdanka? od czego to zależy kto dostanie?

 

Zbigniew Stopa: Złożyliśmy kompletny wniosek o koncesję na wydobycie w obszarze K6, K-7 i oczekujemy obecnie na decyzję Ministerstwa Środowiska. W pierwszym półroczu 2014 r. otrzymaliśmy koncesję na wydobycie w obszarze k-3 oraz koncesję na rozpoznanie w obszarze Ostrów. W prezentacji zamieściliśmy mapkę z zaznaczonymi obszarami, o które się ubiegamy. http://ri.lw.com.pl/prezentacje

 

 

Zbigniew Stopa: Bardzo dziękuję za wszystkie zadane pytania i zapraszam do kontaktu z naszym działem Relacji Inwestorskich. Pozdrawiam.

 


Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie