Chat with us, powered by LiveChat

Energa - kurs akcji szybuje o 5% w górę, sprawdź C/Z i C/WK na tle sektora

Skomentuj artykuł
© RFsole - Fotolia.com

W ciągu zaledwie dwóch godzin od otwarcia czwartkowej sesji (04.09.2014) akcje Energii zyskują ponad 5%. Tym samym kurs akcji wyznaczył nowe maksimum przy cenie 22,58 zł.

 

W krótkim zestawieniu spółek z sektora energetycznego przyjrzymy się czterem największym, przedstawiając wartość wskaźników C/Z i C/WK po pierwszym półroczu 2014 roku. Porównując te wskaźniki widzimy, że niższe wartości przyjmują dla Tauronu i Enei. Dla Energii wskaźnik C/Z wynoszący 11,31 oznacza, że obecna cena akcji (z dnia 04.09.2014 12:00) to ponad 11-krotność zysku netto za okres ostatniego roku (czerwiec 2013-2014). Analizując wskaźnik C/WK widzimy, że cena akcji Energii jest nieco większa niż  jej majątek pokryty kapitałem własnym. 

 

Wybrane wskaźniki

PGE

Tauron

Energa

Enea

C/Z

9,28

7,62

11,31

7,85

C/WK

0,94

0,51

1,14

0,59

Dla ceny z dnia 04.09.2014 12:00

Źródło: obliczenia własne

 

Porównując wymienione spółki warto także przyjrzeć się wypłacanej dywidendzie. To właśnie Energa podzieliła się największą częścią wypracowanego zysku za 2013 rok - 83% jednostkowego zysku netto. Co więcej, polityka dywidendy spółki zakłada wypłaty dywidendy na poziomie 92% jednostkowego zysku netto i jest to również największe założenie polityki dywidendy wśród spółek.

 

Dywidenda za rok

2013

PGE

Dywidenda [zł]

1,1

Wskaźnik wypłaty dywidendy [%]

50%

Tauron

Dywidenda [zł]

0,19

Wskaźnik wypłaty dywidendy [%]

25%

Energa

Dywidenda [zł]

1

Wskaźnik wypłaty dywidendy [%]

83%

Enea

Dywidenda [zł]

0,57

Wskaźnik wypłaty dywidendy [%]

35%

Źródło: raporty finansowe spółek

 

Wykres

Źródło: stooq.com

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie