Chat with us, powered by LiveChat

PKP Cargo – spółka rozpoczyna przejęcia

Skomentuj artykuł
© Harald Biebel - Fotolia.com

Już od pewnego czasu PKP Cargo informowało, że jest zainteresowane przejęciami. Ich celem jest realizacja strategii przewidującej ekspansję spółki na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu ostatnich dni poznaliśmy dwa podmioty, które potencjalnie mogą powiększyć Grupę PKP Cargo. Są nimi Advanced World Transport B.V. oraz CTL Logistics.

AWT

Grupa AWT jest jednym z największych prywatnych przedsiębiorstw usługowych w branży towarowego transportu kolejowego w Europie. Posiadała ok. 8% udział w rynku towarowych przewozów kolejowych w Republice Czeskiej, pod względem pracy eksploatacyjnej zrealizowanej w 2013 r. Grupa prowadzi działalność na Słowacji, Słowenii, Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. W 2013 r.

 

Porozumienie zawarte między spółkami dotyczy przejęcie 100% w ATW przez PKP Cargo. W pierwszym etapie PKP przeprowadzi badanie stanu przedsiębiorstwa, tzw. badanie Due Diligence. Spółka będzie miała przez 10 tygodni od rozpoczęcia badania wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia.

 

Potencjalne przejęcie ATW pozytywnie oceniają analitycy. Krzysztof Kupra z Ipopema Secutiries zwraca uwagę na tabor przejmowanej spółki, który może pozwolić PKP Cargo na zmniejszenie nakładów inwestycyjnych.

 

„Cel akwizycyjny wypracowuje około 9-10 proc. pracy przewozowej PKP Cargo, a jego przychody stanowią około jednej piątej tych, które osiąga polski przewoźnik. To pokazuje, że spółka wozi towary przy dobrych stawkach przewozowych.

 

Obecność w wielu krajach może wskazywać, że część taboru spółki mogą stanowić lokomotywy wielosystemowe, czyli takie, które są przystosowane do wykonywania przewozów międzynarodowych. PKP Cargo zapowiadało natomiast, że będzie chciało zainwestować w takie lokomotywy, więc ewentualne przejęcie być może pozwoli uniknąć tych nakładów.”

CTL Logistics

Grupa CTL Logistics oferuje kompleksową obsługę logistyczną w zakresie transportu kolejowego i samochodowego towarów, spedycji, obsługi bocznic kolejowych, utrzymania taboru kolejowego, budowy i serwisu infrastruktury kolejowej, usług przeładunkowych, doradztwa celnego oraz zaopatrzenia w surowce. Grupa CTL prowadzi działalność głównie na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

 

O przejęciu Grupy CTL przez PKP Cargo zadecyduje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odpowiedni wniosek został złożony 2 września 2014 roku.

 

Jest to kolejne potencjalne przejęcie pozytywnie oceniane rzez analityków. Cezary Bernatek z Espirito Santo zastanawia się czy spółka rzeczywiście ma zamiar dokonać dwóch przejęć, które ogłosiła w tym tygodniu.

 

„Akwizycja CTL Logistics na pewno wpłynęłaby na ograniczenie poziomu konkurencji na rynku. Dodatkowo model biznesowy tej spółki jest zbieżny z tym realizowanym przez PKP Cargo, co również przemawia za transakcją.

 

PKP Cargo ma silny bilans, dobre przepływy operacyjne i niski współczynnik dźwigni finansowej. Trudno natomiast na razie powiedzieć czy spółka w ogóle bierze pod uwagę scenariusz finalizacji obu ogłoszonych w tym tygodniu transakcji. Być może dwa procesy są prowadzone, aby zwiększyć szanse dokonania jednej akwizycji.”

 

Wykres

Źrodło: stooq.com

 

Źródło: biznes.pap.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie