Temat czatu: Spotkanie z Grupą Azoty, podczas którego opowiemy o wynikach półrocznych, operacjonalizacji strategii i o tym, jak bardzo jesteśmy dumni z tytułu Herosa Rynku Kapitałowego
|
|
22 września (poniedziałek) 2014 r. |
Na pytania inwestorów odpowie:
Andrzej Skolmowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za finanse Spółki Dominującej i całej Grupy Kapitałowej. Ponadto nadzoruje obszar IT i relacji z inwestorami giełdowymi. W przeszłości odpowiedzialny za kluczowe projekty restrukturyzacyjne, nadzorował także procesy przejęcia spółek: ATT Polymers GmbH, ZAK S.A., Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Wykonując nadzór właścicielski pełni funkcje w radach nadzorczych spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej. Dodatkowo reprezentuje Grupę Azoty jako Członek Zarządu Fertilizers Europe oraz CEFIC, a także zasiadając w branżowych organizacjach krajowych: PIPC, Polsko-Brazylijskiej Izbie Gospodarczej.
Mr Andrzej Skolmowski,Vice – President of the Management Board is responsible for the finance in the Parent Company and the Grupa Azoty Group. Moreover, he supervises the area of IT and investor relations. In the past he was responsible for key restructuring projects and also supervised the acquisitions of: ATT Polymers GmbH, ZAK S.A., Zakłady Chemiczne „Police” S.A. and Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Performing the corporate governance, Mr Andrzej Skolmowski has been holding various functions in the Supervisory Boards of the companies within the Grupa Azoty Group. Furthermore, he represents the Grupa Azoty Group as a Member of the Board of Fertilizers Europe and CEFIC as well as in national chemical branch organizations such as: Polish Chamber of Chemical Industry (PIPC), Polish and Brazilian Chamber of Commerce.
Zapoznaj się z prezentacją inwestorską Grupy Azoty S.A.
Please acquaint yourself with the presentation of Grupa Azoty S.A.
Zapis czata inwestorskiego

Moderator: Serdecznie zapraszamy na czat inwestorski z Andrzejem Skolmowskim, Wiceprezesem Zarządu Grupy Azoty S.A., który odbędzie się 22 września 2014 r. o godzinie 12:00. Zachęcamy do zadawania pytań już dziś!
Moderator: Witamy na czacie z przedstawicielem Grupy Azoty, na Państwa pytania odpowiadać będzie Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. odpowiedzialny za finanse - Andrzej Skolmowski. Korzystając z okazji chcielibyśmy również serdecznie podziękować za docenienie naszego zaangażowania w budowanie wiarygodnych relacji inwestorskich i wyróżnienie nas tytułem „Herosa Rynku Kapitałowego”. Zapraszamy do zadawania pytań!
Łukasz: Witam mojego ulubionego "czatowego" Prezesa!
Andrzej Skolmowski: Witam w siatkarskim nastroju ! Nie wiem jak sobie poradzimy dzisiaj z tym czatem…
Krystian: Witam Herosów!
Andrzej Skolmowski: Witamy serdecznie!
szef!: Tak jest Panie Prezesie! 40 lat czekaliśmy na złoto!
Andrzej Skolmowski: !
Krystian: czy czujecie zagrożenie przed wejściem do Rady Nadzorczej rosyjskiego przedstawiciela? Spółka ma już pakiet ponad 20% akcji.
Andrzej Skolmowski: Na każdy wariant jesteśmy przygotowani!
mk: Jak zapatrujecie się Państwo na umieszczenie Grupy Azoty na liście podmiotów strategicznych przygotowywanej przez MSP?
Andrzej Skolmowski: Pozytywnie. Podkreśla to rolę Grupy Azoty w gospodarce narodowej. Ponadto wyjaśnia to również wątek prywatyzacyjny. Skarb Państwa potwierdza, że jest aktywnym akcjonariuszem. A nad resztą zagadnień będziemy pracować.
Łukasz: Panie Andrzeju, coraz większą pozycję w akcjonariacie ma rosyjski Acron. Czy spółka ingeruje w działalność Azotów?
Andrzej Skolmowski: Nie, nie mamy ze sobą żadnych kontaktów poza relacjami na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Oczywiście nie liczę wywiadów udzielonych w różnych mediach.
NN: Pan nie w USA na rozmowach o gazie?:)
Andrzej Skolmowski: Dzisiaj jestem na miejscu, bo mamy czat. Po siatkówce...
david: Co wpłynęło na zwiększenie kosztów sprzedaży?
Andrzej Skolmowski: Witam Analizując pozycje w układzie r/r poziom kosztów sprzedaży za IH 2014 wzrósł głównie wskutek transakcji przejęcia Siarkopolu (brak ujęcia wyników za I H 2014) oraz Puław (pamiętajmy iż Puławy w sprawozdaniu skonsolidowanym występują od 18 stycznia stąd w IH 2014 będziemy widzieli koszty za pełny okres podczas gdy w 2013 będą one ograniczone o ok 18 dni)
NN: Czy ostatnie zmniejszenie dostaw gazu dla PGNIG będzie miało wpływ na wyniki operacyjne Grupy?
Andrzej Skolmowski: Nie, nie mieliśmy zmniejszenia dostaw gazu.
Bronek: Jak współpraca z malezyjskimi spółkami przełoży się na wyniki Grupy? kiedy zobaczymy efekty współpracy?
Andrzej Skolmowski: Podpisane porozumienia inicjują współpracę Grupy Azoty PUŁAWY z PETRONAS Chemical Group Berhad i Sipitang Oil & Gas Development Corporation w zakresie wytwarzania mocznika i innych produktów pochodnych amoniaku w Malezji. To wstępny etap rozmów, ale wiążemy duże nadzieje z tym memorandum, zwłaszcza upatrując szans dla melaminy i derywatów. Zbyt wcześnie aby mówić o zaangażowaniu finansowym i szczegółach. Projekt wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Azoty.
wątły: Grupa rozpoczęła współpracę z malezyjskimi spółkami. może Pan powiedzieć coś więcej o tej współpracy? Jakie korzyści dla Grupy?
Andrzej Skolmowski: Podpisane porozumienia inicjują współpracę Grupy Azoty PUŁAWY z PETRONAS Chemical Group Berhad i Sipitang Oil & Gas Development Corporation w zakresie wytwarzania mocznika i innych produktów pochodnych amoniaku w Malezji. To wstępny etap rozmów, ale wiążemy duże nadzieje z tym memorandum, zwłaszcza upatrując szans dla melaminy i derywatów. Zbyt wcześnie aby mówić o zaangażowaniu finansowym i szczegółach. Projekt wpisuje się w strategię rozwoju Grupy Azoty.
NN: Czy jak zwykle trzeci kwartał wynikowo będzie najgorszym w roku?
Andrzej Skolmowski: Niestety nie publikujemy prognoz, możemy jedynie stwierdzić iż nie przewidujemy radykalnych zmian w cykliczności przychodowo wynikowej naszych głównych biznesów
f.bernat@op.pl: 3.Jaka jest perspektywa dla obszaru tworzywowego w Grupie Azoty w Tarnowie - jakie są konkretne badania i projekty inwestycyjne? F.Bernat
Andrzej Skolmowski: Ktoś chyba się podszywa pod Pana F. Bernata. Niemożliwe aby "prawdziwy" Pan F. Bernat przeoczył kilka konferencji na temat planów inwestycyjnych w Tarnowie.
sprzedawca: Czy produkty Grupy są atrakcyjne za granicą?
Andrzej Skolmowski: 40% naszej sprzedaży to eksport !
wp: Co jest przyczyną ostatnich spadków na akcjach Azotów?
Andrzej Skolmowski: Aby wyjaśnić spadki trzeba najpierw przeanalizować przyczynę nagłych wzrostów. Fundamentalnie wierzymy w naszą Grupę, w jej potencjał wzrostu, jednak za ostatnim "falowaniem" kryje się - delikatnie mówiąc - struktura naszego akcjonariatu.
lis: jak konflikt ukraińsko-rosyjski wpłynął na działalność Grupy w I półroczu?
Andrzej Skolmowski: Na razie niewielki. Oczywiście przestoje produkcyjne fabryk ukraińskich miały nieznaczny wpływ na bilans w Europie Płd, jednak znaczącego wpływu na nasz rachunek wyników nie widzimy.
melo: Co ujmuje pozycja pozostałe aktywa finansowe?
Andrzej Skolmowski: W ramach pozycji pozostałe aktywa finansowe Grupy, wg stanu na 30.06.2014 ujęte były przede wszystkim lokaty terminowe spółek z Grupy, w tym : 9 mln zł lokat na okres pow 1 roku (aktywa finansowe długoterminowe) oraz 32,5 mln zł lokat na okres pow. 3M do 1 roku (aktywa finansowe krótkoterminowe).
wp: Czy stopa dywidendy za rok 2014 będzie wyższa niż w 2013?
Andrzej Skolmowski: Zgodnie z przyjętą strategią Grupy Azoty, rekomendowana wielkość dywidendy to 40-60% zysku jednostkowego Spółki, zależnie od czynników dotyczących Spółki i Grupy Azoty, w tym perspektyw dalszej działalności, przyszłych zysków, zapotrzebowania na środki pieniężne, sytuacji finansowej, planów ekspansji oraz wymogów prawa. Zapisy te dalej pozostają aktualne, natomiast szczegóły przedstawione zostaną akcjonariuszom po zakończeniu roku sprawozdawczego.
Paweł: mógłby Pan opowiedzieć o inwestycji w Afryce? Jak wpłynie na działalność Grupy, wyniki?
Andrzej Skolmowski: Inwestycję te traktujemy długoterminowo. Z założenia ma nam obniżyć koszty zakupu surowca i zapewnić własne źródło dostaw. Cel ten jest realizowany.
mel: Może Pan wyjaśnić co za podmiot związany z dwoma Członkami Rady Nadzorczej praktycznie codziennie raportuje jakieś transakcje na akcjach azotów
Andrzej Skolmowski: Tak jak informujemy w każdym z tych raportów bieżących, osoby zobowiązane nie wyraziły zgody na publikację danych. Zapewniamy jednak, że informacje te przekazywane są zgodnie z ustawą o obrocie, zgodnie z życzeniem ustawodawcy. Taki przepis… Dodam tylko, że są to osoby prawne blisko związane z członkami Rady Nadzorczej. Już chyba wszystko jasne.
Damian: jakie są najbliższe założenia inwestycyjne? Gdzie mogę znaleźć rozpisanie planu inwestycji?
Andrzej Skolmowski: Grupa na bieżąco informuje o poszczególnych programach inwestycyjnych które w ramach Operacjonalizacji Strategii na lata 2014 -2020 uzyskały akceptację organów korporacyjnych (w tym Budowa Wytwórni Mechanicznej Granulacji Nawozów oraz Wytwórni Poliamidów II). Jednocześnie Grupa nie chciałaby udostępniać konkurencji informacji o projektach inwestycyjnych, które są przedmiotem trwających jeszcze analiz i/lub podlegają akceptacji, dlatego też nie zamierzamy publikować zadań rozpisanych w ramach planu inwestycji Grupy. Na bieżąco będziemy o wszystkich istotnych inwestycjach informować.
ronn: Jakich wyników możnasię spodziewać na koniec roku bieżącego? Czy spółka podawała prognozę?
Andrzej Skolmowski: Zarząd Grupy Azoty nie publikuje prognoz, stąd z odpowiedzią na to pytanie poczekać musimy do daty publikacji raportu rocznego. Tymczasem zapraszamy w połowie listopada na publikację raportu kwartalnego. Ma być ładnie.
Darko: kiedy będą widoczne pierwsze zyski z inwestycji w Senegalu?
Andrzej Skolmowski: W uzupełnieniu do pytania o Senegal: naszym celem jest obniżenie kosztów surowców i dywersyfikacja źródeł dostaw, a nie czerpanie dywidendy ze spółki w Senegalu.
troll: Jaki jest obecnie status potencjalnych, kolejnych akwizycji?
Andrzej Skolmowski: Analizujemy potencjalne możliwości.
wp: Dlaczego Grupa ma tak niską rentowność netto 2-3%, zysk 200-250 mln przy przychodach 10 mld, to wynik rozczarowujący, wskaźnik C/Z = 42 jednym z większych w wig30
Andrzej Skolmowski: Należy pamiętać iż za ostatnimi wzrostami notowań cen akcji stały także transakcje nabycia ze strony jednego z akcjonariuszy, które mogły wpłynąć na wzrost wyceny Grupy - to jest odpowiedz dot. wysokiego kształtowania wskaźnika C/Z. Omawiając wyniki i zrealizowaną rentowność zwracamy uwagę iż IH 2014 zakończyliśmy rentownością na poziomie 5% (wskazywanego zysku netto), zeszły rok 7% (nawet jeśli uzyskaliśmy duży jednorazowy efekt w postaci jednorazowego zysku na nabyciu Puław to efekty finansowania powyższych transakcji kapitałowych w postaci odsetek odczuwamy w bieżących wynikach a te tylko nieznacznie są poniżej rentowności spółek z branży chemicznej (BASF - 7%, Yara 7%)
samson: jakie plany są w zakresie powiększania Upstreamu?
Andrzej Skolmowski: Poza kopalniami w Senegalu i pobliskim Grzybowie pracujemy nad kilkoma projektami obniżającymi zużycie surowców i ich koszty. Niektóre z nich są naprawdę ciekawe. Nie planujemy przejęć w tym obszarze.
mel: Czy rozpoczęliście już eksploatację drugiego złoża w Senegalu?
Andrzej Skolmowski: Pracujemy nad pierwszym.
Kokosz: w porównaniu do największej spółki w Europie, Yara, zatrudniacie zdecydowanie więcej pracowników. Dlaczego? Naprawdę aż tyle pracowników jest potrzebnych do prowadzenia działalności?
Andrzej Skolmowski: Nie uciekamy od trudnych pytań. Jak rozumiem pyta Pan o sprzedaż na 1 zatrudnionego?
Janecki: Jak zabezpieczacie się przed wrogim przejęciem?
Andrzej Skolmowski: Do Statutu Grupy Azoty wprowadzone zostały zapisy o ograniczeniu prawa głosu do 20% do czasu, dopóki akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Po drugie rozumiemy wrogie przejęcie jako przejęcie operacyjnej kontroli nad spółką przez określonego Akcjonariusza, rozumianej jako zmianę Rady Nadzorczej i Zarządu, a przez to uzyskanie wpływu na działalność Grupy. Takiego zagrożenia nie widzimy. Jesteśmy przygotowani na różne warianty.
Jasiek: Z czego wynika najlepszy od roku wynik Polic?
Andrzej Skolmowski: Opublikowane wyniki GK Police wykazują nieznaczny spadek wyniku przy widocznym spadku sprzedaży (w ujęciu r/r za IH) co pokazuje iż z każdym rokiem efektywniej wykorzystujemy posiadane aktywa i możliwości rynkowe (złoża w Senegalu z odzwierciedleniem na cenę fosforytów, ukierunkowanie polityki zakupowej gazu na dywersyfikacje i zwiększanie zakupów na spot)
MIKA!: w czym upatrywać potencjał spółki do wzrostów?
Andrzej Skolmowski: Potencjał Grupy Azoty do wzrostu wynika m.in. z Programu kluczowych inwestycji rozwojowych, które będą realizowane wg BAT, a jednocześnie służyły umocnieniu pozycji rynkowej w obszarach stanowiących core business. W segmencie nawozowym będzie to zwiększenie skali produkcji nawozów granulowanych w Tarnowie i w Puławach (w tym ze zwiększoną zawartością siarki), przy jednoczesnej poprawie parametrów produkcji amoniaku w ramach modernizacji istniejących instalacji Grupy, W segmencie tworzyw to m.in. nowa Wytwórnia Poliamidów II służąca całkowitemu zbilansowaniu przetworzenia kaprolaktamu w Grupie oraz wspólne przedsięwzięcia z naszymi klientami, wydłużające łańcuch wartości, zlokalizowane w ramach SSE Krakowskiego Parku Technologicznego w Tarnowie.
czatowy: w jakim tempie rdr zwiększa się import nawozów z Chin do Polski? Jest to duże zagrożenie dla Azotów?
Andrzej Skolmowski: Póki co jest temat w Europie a nie w Polsce. Największy wpływa ma na to bilans mocznika pomiędzy Chinami a Indiami.
łyygułygułygu: Jakie są perspektywy dla spółki na najbliższe kwartały? Po pierwszym półroczu wyniki są gorsze r/r
Andrzej Skolmowski: Należy wskazać iż otoczenie roku 2014 w obszarze handlowym jest dużo bardziej wymagające stąd wyniki wykazują jedynie nieznaczne spadki w stosunku do poprzedniego roku. Co do perspektyw nie możemy wypowiadać sie co do przyszłych wyników.
mel: Czy w tym roku uda się zrealizować jakiś projekt akwizycyjny? Jeśli tak, to czy Grupa musiała będzie znaleźć finansowanie zewnętrzne na potencjalne przejęcie?
Andrzej Skolmowski: Mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę to, że mamy dzisiaj 22 września (pierwszy dzień po siatkówce!). Finansowanie dłużne, nie widzimy z tym problemu.
Bartosz: Czy zarząd Grupy Azoty prowadzi rozmowy nt. fuzji z PGNiG?
Andrzej Skolmowski: Na temat fuzji NIE. Od lat analizujemy różne formy współpracy. Z różnym skutkiem.
stas: Dlaczego wg Pana Acron zainwestował w akcje Grupy ponad 400m USD?
Andrzej Skolmowski: Hmm… To rzeczywiście interesujące pytanie. Niestety członkowi Zarządu spółki publicznej nie wypada komentować decyzji inwestycyjnych naszych Akcjonariuszy. Nawet jeśli jego próbę przejęcia określiliśmy jako wrogą.
Andrzej Inwestor: Jak ocenia Pan I półrocze dla Grupy Azoty?
Andrzej Skolmowski: Wyniki za 1H 2014 oceniamy dobrze także w kontekście oczekiwań rynkowych (nasze wyniki były powyżej konsensusu analityków giełdowych)
cygan: Jakie są plany awaryjne na wypadek wstrzymania dostaw gazu? Ile potencjalnie kosztuje 1 dzień przestoju instalacji zasilanych gazem?
Andrzej Skolmowski: Grupa dywersyfikuje dostawy gazu zwiększając je ze źródeł alternatywnych. Dzisiaj dostawy gazu spoza głównego źródła to około 40% wielkości gazu zużywanego przez Grupę, w tym gaz lokalny. Docelowo będzie to około 50%. Jesteśmy dziś dużo lepiej przygotowani na ewentualne kryzysy gazowe. Posiadamy również stokaż amoniaku, który zapewni źródło surowca w przypadku czasowego ograniczenia dostaw.
siatkarz: czy planowane są zwolnienia grupowe w którejś ze spółek z Grupy?
Andrzej Skolmowski: Nie mamy planów zwolnień grupowych.
Irek: czy spółka nie ma problemów z dostawami odpowiedniej ilości gazu od PGNiG?
Andrzej Skolmowski: Nie mamy takich problemów. W ramach umów z PGNIG Grupa posiada zapewnione ilości pokrywające w pełni jej zapotrzebowanie. Poziomy zakupów w ramach umowy "na gaz systemowy z PGNG" są skorelowane z poziomem ilości gazu nabywanego w ramach źródeł alternatywnych (kontakty spotowe z dostawcami z zachodniej Europy, zakupy na giełdzie, źródła lokalne). PGNiG jest zainteresowany sprzedażą do Grupy Azoty również większych ilości.
Marysia: czy spółka planuje w swojej strategii zagraniczne przejęcia? Jeśli tak to jakimi rynkami jest zainteresowana?
Andrzej Skolmowski: W przedstawionej operacjonalizacji Strategii przedstawiliśmy kryteria, jakimi kierowaliśmy się w procesie selekcji ewentualnych fuzji i przejęć. Wychodząc od drzewa działalności Grupy analizowaliśmy obszary synergiczne w zakresie obszarów dostawców i odbiorców, konkurencji, ale także zastanawiamy się nad nowymi kierunkami. Geografia nie jest tutaj przeszkodą, analizujemy globalnie.
mk: Na jakim etapie jest projekt petrochemiczny realizowany z Grupą Lotos?
Andrzej Skolmowski: Pracujemy nad studium wykonalności. Wyników końcowych tych analiz jeszcze nie ma.
Edi: Strata operacyjna segmentu tworzyw jest mniejsza niż przed rokiem. Jak wygląda sytuacja tego segmentu?
Andrzej Skolmowski: Poprawa wyniku segmentu Tworzyw została zrealizowana m.in. poprzez spadek cen surowców energetycznych (węgiel, gaz). Sytuacja rynkowa wciąż jest trudna zwłaszcza w obszarze kaprolaktamu stad prowadzone działania inwestycyjne (plany budowy wytwórni poliamidów) mające na celu zagospodarowania kaprolaktamu z Puław z przeznaczeniem na wytworzenie bardziej przetworzonych produktów (Poliamid) z wyższą marżą.
zenon: Czy temat Organiki definitywnie upadł, po przejęciu Ciechu przez Kulczyka?
Andrzej Skolmowski: W związku ze zmianą akcjonariusza dominującego, rozmowy z CIECH S.A. dotyczące nabycia przez Grupę Azoty PUŁAWY pakietu 99,64 % akcji spółki Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna S.A. z siedzibą w Nowej Sarzynie nie zostały do chwili obecnej sfinalizowane. Tyle z oficjalnego raportu. Stan sprawy nie uległ zmianie.
beniek: Nawet po oczyszczeniu wyników wyniki w 1h2014 są gorsze niż przed rokiem. Dlaczego?
Andrzej Skolmowski: Relatywnie gorsze wyniki IH 2014 roku w stosunku do I półrocza 2013, wynikają przede wszystkich z 5 do 7% niższych cen nawozów na rynku światowym w tym okresie oraz niekorzystnej relacji podażowej w zakresie dostaw benzenu w Europie w relacji do cen kaprolaktamu i poliamidu.
Rafał22: Usługi obce coraz większe. Dlaczego?
Andrzej Skolmowski: Porównywalność kosztów rodzajowych jest zaburzona ze względu na dokonane transakcje kapitałowe spółek Siarkopol (brak ujęcia wyników spółki w 1H 2013 ze względu na ich nabycie w IV kwartale 2013) Puławy (ujęte w konsolidacji do 18 stycznia 2013 stąd niepełny poziom kosztowy ) Dodatkowo należy brać pod uwagę kształtowanie się kosztów sprzedaży (logistyki) których przyrost vs 2013 jest - oprócz powyższego- także wynikiem zwiększonego wolumenu sprzedaży za IH 2014
zenon: Jak wygląda sytuacja w segmencie tworzyw, czy spółka nadal jest pod kreską i nie zarabia tutaj
Andrzej Skolmowski: Temat omówiony został w odpowiedziach do innych zapytań w obszarze Tworzyw
mk: Jak skomentowałby Pan wydzielenie segmentu tworzyw przez Grupę Bayer? Czy w dalekiej (lub bliższej) przyszłości GA mogłaby również dokonać podobnego posunięcia?
Andrzej Skolmowski: Czy ma Pan/Pani na myśli utworzenie przed laty Lanxesa? Grupa Azoty jest na razie na etapie konsolidacji procesów, jesteśmy po utworzeniu zintegrowanej struktury Segmentu Tworzyw. Oczywiście doświadczenia konkurentów (w tym Bayera) na bieżąco analizujemy :-)!
Wypowiedź z 19 września CEO Grupy Bayer Marijna Dekkersa dotyczy restrukturyzacji obszarów, w których bezpośrednio nie konkurujemy. Natomiast ciągle analizujemy posunięcia konkurencji.
stas: Na jakim poziomie kształtuje się wydobycie fosforytów w Senegalu, czy jest to juz 500 tys. ton jak spółka zakładała
Andrzej Skolmowski: Informowaliśmy o ilościach ok. 200 tys.
Nowicjiusz: Czy są plany by Skarb Państwa sprzedał w niedalekiej przyszłości jakiś pakiet akcji Azotów tak jak to zrobił niedawno z PGE?
Andrzej Skolmowski: Nie mamy takich informacji. Zresztą po niedawnej informacji o zakwalifikowaniu Grupy Azoty do grona spółek strategicznych jest to dziś mało prawdopodobne.
marian: Dlaczego Spółka w tak trudnej sytuacji rynkowej nie dokonuje cięć zatrudnienia, co robi konkurencja BASF, Lanxess czy Yara?
Andrzej Skolmowski: Skupiamy się całościowo na optymalizacji kosztów stałych w tym także pozycji wynagrodzeń. Dedykowany tym zamierzeniom jest program doskonałości operacyjnej którego celem jest uzyskanie korzyści finansowych na poziomie ok 300 mln PLN w skali roku
marian: Czy po tym jak Orlen uruchomił budowę nowej instalacji petrochemicznej, jest sens angażować się w projekt z LOTOSEM
Andrzej Skolmowski: Już pisałem: po zakończeniu studium wykonalności w pełni odpowiemy na to pytanie. Wspólnie z LOTOSEM.
trader: Jak ocenia Pan perspektywy nawozów wieloskładnikowych długoterminowo?
Andrzej Skolmowski: W skali długoterminowej należy zwrócić uwagę na publikowane prognozy demograficzne, w zakresie kilkudziesięcioprocentowego wzrostu światowej populacji w następnym 20-leciu, a to oznacza duży wzrost konsumpcji żywności, w sytuacji równolegle malejącej dostępności ziem uprawnych na świecie (m.in. skutek rozbudowy infrastruktury w krajach rozwiniętych i pustynnienie gleb w rejonie podzwrotnikowej). Jedyną możliwością zbilansowania zapotrzebowania na żywność jest więc wzrost skali nawożenia kompleksowymi nawozami - jakimi są nawozy wieloskładnikowe.
investor: W 1h2014 dodatni EBIT wypracował segment Energetyki. Jak wygląda sytuacja tym segmencie?
Andrzej Skolmowski: Segment Energetyka jest segmentem wsparcia które realizując niewielką sprzedaż na zewnątrz generuje w 2014 dodatni EBIT głównie wskutek niższych kosztów zakupu węgla (z przełożeniem na niższy koszt wytworzenia produktów sprzedawanych na zewnątrz)
Moderator: Szanowni Państwo, dziękujemy za udział w czacie. Jak zwykle było nam niezmiernie miło, choć czasami było gorąco pod siatką. Zapraszamy następnym razem!