Akcjonariusze spółki na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 13 października 2014 roku nie zgodzili się na podwyższenie kapitału zakładowego GTC poprzez emisję akcji z prawem poboru. Na NWZ pojawili się akcjonariusze posiadający łącznie ponad 286 mln akcji, stanowiących 81,50% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Za emisją głosowało około 60% wszystkich oddanych głosów, podczas gdy do podjęcia uchwały jest wymagana większość ¾ oddanych głosów.
Zarząd nie przekreśla emisji
Zarząd spółki cały czas nie wyklucza emisji akcji. Wykluczone zostały natomiast pozostałe formy finansowania, w tym np. poprzez obligacje. Prezes GTC, Thomas Kurzmann, powiedział dziennikarzom:
„Jesteśmy pozytywnie nastawieni do naszej strategii, być może akcjonariuszom potrzebnych jest więcej detali o tym, dlaczego jest ona istotna dla spółki. Przedyskutujemy te detale z akcjonariuszami i spróbujemy przedstawić ten pomysł jeszcze raz.”
Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% liczby głosów na NWZ to głównie OFE: ING OFE (16,77%), Aviva OFE (12,54%) oraz OFE PZU „Złota Jesień” (10,83%). Planowana emisja akcji przez GTC miała objąć 140 mln nowych akcji, co stanowiłoby około 40% obecnej ilości akcji. Środki pozyskane z emisji miały zostać przeznaczone na przejęcia aktywów generujących przychody z najmu. Potencjalne aktywa znajdują się w Polsce oraz w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej.
Wykres
We wtorek, 14 października, jeszcze do godziny 14.00 akcje spółki traciły 4,2%, a walor był wyceniany przez rynek na 5,43 zł.
Źródło: atskaner.pl
Źródło: biznes.pap.pl, gtc.com.pl
Więcej: