Chat with us, powered by LiveChat

Akcjonariusze zablokowali planowaną emisję akcji przez GTC

Skomentuj artykuł
© jovannig - Fotolia.com

Akcjonariusze spółki na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu w dniu 13 października 2014 roku nie zgodzili się na podwyższenie kapitału zakładowego GTC poprzez emisję akcji z prawem poboru. Na NWZ pojawili się akcjonariusze posiadający łącznie ponad 286 mln akcji, stanowiących 81,50% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Za emisją głosowało około 60% wszystkich oddanych głosów, podczas gdy do podjęcia uchwały jest wymagana większość ¾ oddanych głosów.

Zarząd nie przekreśla emisji

Zarząd spółki cały czas nie wyklucza emisji akcji. Wykluczone zostały natomiast pozostałe formy finansowania, w tym np. poprzez obligacje. Prezes GTC, Thomas Kurzmann, powiedział dziennikarzom:

 

„Jesteśmy pozytywnie nastawieni do naszej strategii, być może akcjonariuszom potrzebnych jest więcej detali o tym, dlaczego jest ona istotna dla spółki. Przedyskutujemy te detale z akcjonariuszami i spróbujemy przedstawić ten pomysł jeszcze raz.”

 

Akcjonariusze posiadający co najmniej 5% liczby głosów na NWZ to głównie OFE: ING OFE (16,77%), Aviva OFE (12,54%) oraz OFE PZU „Złota Jesień” (10,83%). Planowana emisja akcji przez GTC miała objąć 140 mln nowych akcji, co stanowiłoby około 40% obecnej ilości akcji. Środki pozyskane z emisji miały zostać przeznaczone na przejęcia aktywów generujących przychody z najmu. Potencjalne aktywa znajdują się w Polsce oraz w stolicach państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej.

Wykres

We wtorek, 14 października, jeszcze do godziny 14.00 akcje spółki traciły 4,2%, a walor był wyceniany przez rynek na 5,43 zł.

 

Wykres GTC

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: biznes.pap.pl, gtc.com.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie