Orbis otrzymał ofertę zakupu 46 hoteli od swojego głównego akcjonariusza Accoru, który posiada 52,7% akcji polskiej firmy hotelarskiej. Propozycja dokładnie obejmuje przejęcie 38 istniejących obiektów oraz 8 planowanych poprzez kupno udziałów w spółkach zależnych Accoru działających w następujących krajach:
- Węgry: Accor Pannonia Hotels ZRT (99,92% udziałów), obejmuje także hotele sieci Accor w Macedonii, Słowacji i Bułgarii;
- Czechy: Katerinska Hotel SRO (100% udziałów);
- Rumunia: Accor Hotels Romania SRL (100% udziałów);
- Polska: Muranowska Sp. z o.o. (100% udziałów) oraz Hotek Polska Sp. z o.o. (100% udziałów).
Jak można przeczytać w komunikacie bieżącym Orbisu, powyższy portfel hoteli obejmuje: 11 hoteli własnych (1 974 pokoje), 17 w dzierżawie (3 573 pokoje), 11 działających na podstawie umowy o zarządzanie (1 685 pokoi) i 7 we franczyzie (821 pokoi). Wszystkie hotele działają pod markami Accor: Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget. Dla porównania obecnie w strukturze Grupy Orbis funkcjonuje 68 hoteli. Zaproponowana cena za przejęcie 46 hoteli wynosi 142,2 mln euro. Orbis ma wyłączność na prowadzenie negocjacji do końca listopada obecnego roku.
W komunikacie prasowym prezes Orbisu Gilles Clavie odniósł się do tej oferty w następujący sposób:
"Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwości rozwoju Grupy Orbis poprzez akwizycje. Co istotne, jesteśmy obecni w wielu kluczowych miastach Polski, a biznesowy segment rynku, na którym działamy, jest już w dużej mierze nasycony. Dlatego propozycja przejęcia hoteli w tych krajach wpisuje się w naszą strategię i ewentualna transakcja byłaby dla nas szansą na bardziej dynamiczny wzrost. Wiele z tych hoteli mieści się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Budapeszt czy Praga."
Z kolei Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu dodał:
"Mamy już doświadczenie w przejęciu od Accoru hoteli należących do spółki Hekon w 2003 roku, zakończone pełnym sukcesem. Posiadamy również licencję na prowadzenie operacji pod markami należącymi do Accor na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W przypadku przejęcia hoteli w kolejnych 6 krajach odnotowalibyśmy skokowy wzrost biznesu – zarządzalibyśmy w sumie ponad 110 hotelami i umocnilibyśmy naszą pozycję największej sieci hotelowej w Europie Środkowej."
Rynek sceptycznie przyjął wiadomość oferty kupna portfela hoteli od głównego akcjonariusza. W połowie dzisiejszej sesji (21.10.2014) kurs spada o ponad 6%.
Źródło: atskaner.pl
Źródło: Orbis S.A., biznes.pap.pl
Więcej: