Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy indywidualni i oszczędzanie na emeryturę na rynku kapitałowym w nowej strategii GPW

Skomentuj artykuł

W czwartek 30 października Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych ogłosił nową strategię. Nie ma w niej nic zaskakującego, ale to akurat dobrze. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na kilka szczegółów i jak zostały rozłożone poszczególne akcenty.

 

To co cieszy to koncentracja na tych aspektach działalności, w których Giełda ma kompetencje. Nie widać, i bardzo dobrze, myślenia w kierunku ekspansji totalnej, współpracy ze wszystkimi, kupowania wszystkiego, rozwijania się we wszystkich kierunkach. Jest natomiast odpowiedni akcent położony na rozwijanie podstawowej działalności, popularyzację inwestowania na giełdzie w Polsce, dbanie o bycie faktycznym liderem w regionie.

 

To co zwraca uwagę z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, to następujące deklaracje odnalezione w dziale „Budowanie wartości dla akcjonariuszy w sposób odpowiedzialny społecznie”:

 

Kreowanie i promowanie dobrych praktyk w obszarze ładu korporacyjnego

Wspieranie rozwoju rynku kapitałowego poprzez stały, rozbudowany dialog z uczestnikami rynku

Kształtowanie świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania rynków finansowych

Edukacja w zakresie odpowiedzialnego inwestowania

 

To kształtowanie świadomości społecznej jest niezwykle ważne. Póki co pojęcie „inwestor giełdowy” ma w społeczeństwie polskim konotacje raczej pejoratywne. Ludzie postrzegają inwestorów jako spekulantów i cinkciarzy, a do samego inwestowania podchodzą z dużą obawą. Stąd też, każde działanie, które będzie zmieniać ten stereotyp jest w cenie.

Równie ważny jest fragment w dziale, który Giełda zatytułowała „Więcej uwagi na inwestorach indywidualnych”:

 

Akcje to jedynie 5% oszczędności Polaków - mimo to inwestorzy indywidualni są na GPW bardzo aktywni (udział w obrotach w I półroczu 2014: 13%; wskaźnik obrotu portfela inwestorów indywidualnych: 80% w 2013 r.)

 

Dla porównania w Stanach Zjednoczonych ten odsetek oszczędności ulokowanych na rynku kapitałowym to około 40%. Zakładając, że to my będziemy równać do nich, a nie oni do nas, należy się spodziewać znacznego wzrostu zainteresowania rynkiem giełdowym w Polsce. To ważne, że Giełda dostrzega swoją rolę we wspomaganiu tej tendencji.

 

I w końcu najważniejszy, z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, fragment z nowej strategii:

 

Edukacja, wspólne inicjatywy z uczestnikami rynku, wspieranie programu Akcjonariat Obywatelski, działania GPW nakierowane na promowanie giełdy, w tym m.in. jako formy (bezpośredniej i pośredniej) oszczędzania na emeryturę.

 

Nareszcie zostało zauważone to, że zmienia się profil polskiego inwestora indywidualnego. W latach 90-tych XX wieku prawie wszyscy inwestorzy indywidualni byli spekulantami. Spółek dywidendowych praktycznie nie było, więc i inwestorów długoterminowych było bardzo mało. Tymczasem dzisiaj 1/3 (wciąż mało, ale zawsze) inwestorów deklaruje, że kupuje akcje w horyzoncie czasowym dłuższym niż rok. Niskie stopy procentowe zachęcają do tego, aby inwestycje w akcje, np. „pod dywidendę”, zastąpiły przynajmniej w części depozyty bankowe. Inwestowanie na giełdzie ma szansę stać się w Polsce popularne. Polacy powinni oszczędzać na emeryturę samodzielne, a inwestowanie w akcje na giełdzie jest bardzo realną szansą na to, aby to oszczędzanie było bardzo skuteczne. Aby to jednak nastąpiło szybciej niż w perspektywie kilkudziesięciu lat, niezbędna jest stymulacja tego procesu przez Giełdę.

 

Tym bardziej cieszy to, że Zarząd Giełdy wpisał edukację i promowanie giełdy jako formy oszczędzania na emeryturę do długoterminowej strategii. Najwyższy czas.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie