Chat with us, powered by LiveChat

Hutmen S.A. - uchwała w sprawie wycofania akcji z GPW sprzeczna z prawem?

Skomentuj artykuł
© Sebastian Duda - Fotolia.com

Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Hutmen S.A. zostało ogłoszone przez cztery podmioty: Boryszew S.A., SPV Boryszew 3 Sp. z o.o., Impexmetal S.A., Impex-invest Sp. z o.o., zaś z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia, które miało podjąć uchwałę w sprawie zniesienia dematerializacji akcji już tylko dwa: Impexmetal S.A., Impex-invest Sp. z o.o. Tymczasem w podobnym przypadku, gdy NWZ decydowało o zniesieniu dematerializacji akcji Yawal S.A., Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła opinię, że powinna istnieć pełna tożsamość podmiotów zgłaszających żądanie z podmiotami, które wzywały do sprzedaży papierów. 

 

Stowarzyszenie w pełni podziela to stanowisko, dlatego też 18 listopada 2014 r. skierowało do KNF pismo w którym zwraca uwagę, że również w przypadku spółki Hutmen S.A. brak jest pełnej tożsamości pomiędzy podmiotami ogłaszającymi wezwanie, a podmiotami, które zgłosiły żądanie zwołania walnego zgromadzenia celem podjęcia uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji. SII zwróciło się jednocześnie z wnioskiem, aby KNF podtrzymała swoje stanowisko również w przypadku złożenia przez Zarząd Hutmen S.A. wniosku o udzielenie zezwolenia na zniesienie dematerializacji akcji i przekazała je do publicznej wiadomości. Niestety jak wynika z doniesień prasowych na razie KNF nie chce ujawnić, czy Hutmen - tak jak Yawal S.A. - otrzymał pismo w tej sprawie. (źródło: Gazeta Giełdy Parkiet, artykuł z dnia 20 listopada 2014 r., pt. "WZ o wycofaniu Hutmenu z giełdy do powtórki?

 

Mając na uwadze, że z żądaniem zwołania WZ nie wystąpiły wszystkie podmioty uczestniczące w wezwaniu na akcje Hutmen S.A. w ocenie SII uchwała w sprawie zniesienia dematerializacji akcji i wycofania ich z obrotu na GPW z dnia 31 października 2014 r. mogła być podjęta z naruszeniem art. 91 ust. 6 ustawy o ofercie publicznej. W konsekwencji w opinii SII na obecną chwilę mogą nie być spełnione przesłanki warunkujące wycofanie akcji z publicznego obrotu.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie