O zamiarze wycofania spółki z obrotu giełdowego, perspektywach rozwoju, planach strategicznych oraz obecnej wycenie spółki, rozmawialiśmy z Prezesem Zarządu spółki Leasing Experts.
Marcin Pawłowski, Prezes Zarządu Leasing Experts |
Dlaczego podjął Pan decyzję o zamiarze wycofania Spółki z obrotu publicznego?
Są dwa powody dla których spółka wchodzi na giełdę; kapitał + wiarygodność zrealizowaliśmy te cele od dnia debiutu 17 października 2013 r. Uważam, iż decyzja o wyjściu z New Connect pozwoli na szybszy niż obecnie rozwój naszej spółki. Podobną decyzję w roku 2004 r. podjął EFL S.A. - po 3 lata funkcjonowania na GPW S.A. główny akcjonariusz tego największego funduszu leasingowego podjął decyzję o opuszczeniu giełdy, i jak czas pokazuje ta decyzja było słuszna.
Dlaczego zamierza Pan rekomendować Walnemu Zgromadzeniu Spółki takie rozwiązanie?
Uważam, że w chwili obecnej funkcjonowanie spółki na NewConnect nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, chcę rozwijać spółkę poza rynkiem giełdowym.
Należy zwrócić również uwagę na fakt, iż potencjalni inwestorzy tj. branżowi czy fundusze typu CV/PE nie inwestują zazwyczaj w spółki na NewConnect, warunkiem wejścia kapitałowego np. w naszą spółkę jest na pierwszym miejscu zdjęcie spółki z obrotu giełdowego.
Kiedy Pan, de facto główny akcjonariusz, zamierza rozpocząć procedurę wycofania Spółki z obrotu publicznego? Kiedy zamierza ją zakończyć?
Chciałbym aby cały proces wyjścia zakończył się do końca III kwartału 2015 r.
Czy zamierza Pan doprowadzić do zniesienia dematerializacji akcji, ogłaszając uprzednio zgodnie z wymogami prawa wezwanie, czy też zamierza Pan osiągnąć próg wszystkich akcji, docelowo np. w wyniku przymusowego wykupu?
Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby wykup przymusowy, jednakże aby doprowadzić do takiego rozwiązania główny akcjonariusz samodzielnie lub z grupą pozostałych inwestorów musi osiągnąć poziom min. 90 % głosów na Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy.
Ewentualnie czy zamierza Pan osiągnąć zapowiedziany cel w inny sposób?
Nie ma innego sposobu jak wezwanie czy przymusowy wykup.
Czy w wyniku planowanych działań, zamierza Pan osiągnąć 100% w kapitale zakładowym Spółki?
Tak, taki jest mój cel, wierzę w tej biznes i zamierzam z powrotem być jego jedynym właścicielem.
Jakie przesłanki spowodowały, że mimo wyraźnie poprawiającej się sytuacji ekonomicznej spółki, Zarząd zdecydował się na ustalenie ceny emisyjnej akcji serii F na poziomie 1,5 zł?
Uważam, iż poprawiające się wyniki sprzedaży i finansowe naszej spółki nie powinny był łączone z ustaleniem ceny emisyjnej.
Cenę emisyjną ustala się w ten sposób aby zapewnić sukces emisji, dużo jest spółek które pomimo ujemnych wyników finansowych z sukcesem realizują emisje prywatne. W naszym przypadku oferujący przedstawił nam takie warunki, zapewniając, iż cena na poziomie 1,5 zł będzie najlepszym rozwiązaniem. Uważam, iż nie warto obecnie zastanawiać się czy była to cena dobra czy zła, nie mamy pewności, czy sprzedaż za cenę wyższą byłby również dobrym rozwiązaniem gwarantującym sukces emisji. Uważam, iż w dużej mierze, powodzenie emisji publicznych ofert uzależnione jest od inwestycji ze strony inwestorów profesjonalnych czyli funduszy inwestycyjnych, te jednak omijają rynek NewConnect szerokim łukiem, nie wspominając o funduszach emerytalnych, które mają zakaz inwestowania na rynku alternatywnym.
Dlaczego Zarząd ostatecznie zdecydował się zrezygnować z oferty publicznej akcji serii F?
Postawiłem sobie pewien konkretny cel dotyczący wielkości pozyskanych środków, ten cel nie został jednak osiągnięty dlatego zdecydowałem się na odwołanie emisji.
Jakie są plany strategiczne Spółki na najbliższe lata?
Z pewnością chcemy skoncentrować się nadal na rozwijaniu sieci brokerskiej i zwiększeniu sieci oddziałów do około 300 placówek do końca 2016 r.
Priorytetem jest w chwili obecnej rozwój funduszu leasingowego skoncentrowanego na finansowaniu nieruchomości. Niszowy, niedostępny na polskim rynku produkt finansowy sprawdził się doskonale, wszystkie umowy obsługiwane są prawidłowo, a co najważniejsze nasi klienci wysoko oceniają nasz produkt i proces obsługi. Cieszy nas również fakt ogromnego zainteresowania produktem ze strony rynku, nasz biznes jest biznesem skalowalnym, więc naszym zadaniem jest w tej chwili przejście na finansowanie bankowe oraz wdrożenie produktu na skalę masową w Polsce.
Jakiej dynamiki rozwoju Spółki spodziewa się Pan w perspektywie najbliższych kilku lat?
Liczę, że broker w okresie kolejnych lat będzie rozwijał się w tempie dwucyfrowym, fundusz leasingowy chciałbym aby stał się liczącym graczem na polskim rynku leasingu.
Czy po pozyskaniu sporego kapitału dłużnego z rynku Catalyst, Zarząd spodziewa się dalszej wyraźnej poprawy wyników finansowych Spółki?
W biznesie leasingowym, im większy dług tym większe przychody i zyski z realizacji transakcji. Każda złotówka długu konwertowana jest na wierzytelność, która generuje nasze wyniki finansowe.
Jak Pan ocenia wyniki osiągnięte 2014 r., czy IV kwartał poprzedniego roku potwierdza tendencje obserwowane w poprzednich kwartałach?
Uważam, że IV kwartał 2014 r. był jednym z najlepszych kwartałów w historii spółki, niestety na szczegóły i liczby musimy poczekać do dnia publikacji raportu za IV kwartał w dniu 16.02.2015 r.
Czy po ewentualnym wycofaniu Spółki z obrotu na rynku alternatywnym, będzie Pan rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy?
Nie wykluczam zarówno wypłaty dywidendy jak i przeznaczenia zysku na kapitał zapasowy, jednak na podjęcie decyzji mamy jeszcze sporo czasu.
Czy Zarząd bierze pod uwagę możliwość powrotu Spółki w perspektywie kilku najbliższych lat na przykład na podstawowy parkiet GPW?
Oczywiście nie wykluczam takiego wariantu, z pewnością takie decyzje będziemy podejmować wspólnie z inwestorem strategicznym.
Co sądzi Pan o obecnej wycenie Spółki na rynku NewConnect?
W chwili obecnej spółka jest mocno niedowartościowana.
Jak ocenia Pan dotychczasową obecność Spółki na rynku NewConnect? Czy debiut na tym rynku był słusznym krokiem w rozwoju Spółki?
Debiut na rynku NewConnect był bardzo dobrą decyzją, tak jak wspomniałem pozyskaliśmy kapitał i wiarygodność, uważam, iż nie mielibyśmy szansy na pozyskanie ponad 12 mln zł z emisji obligacji na budowę funduszu leasingowego i debiut na rynku Catalyst, gdyby nie nasza obecność na rynku NewConnect.
Czy jest coś, co Zarząd chciałby powiedzieć na zakończenie tym akcjonariuszom, którzy posiadają akcje, którzy wierzyli i nadal wierzą w rozwój i perspektywy Spółki?
Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim akcjonariuszom za to, że obserwowali i inwestowali w nasz biznes, jednak w chwili obecnej, dla dobra naszych klientów, oddziałów franczyzowych i nowego biznesu który rozwijamy, lepszym rozwiązaniem będzie delisting spółki z NewConnect i rozwijanie biznesu
poza giełdą.